بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:566 تاریخ انتشار:1399/03/18 18:16 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 18 خرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 18 خرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

اقبال مجدد. امروز ‌یکشنبه 18 خرداد سال 1399 است. پس از آنکه شاخص فیندو در هفته گذشته روند صعودی را سپری کرد، پیش‌بینی می‌کردیم که اصلاح بازار به اتمام برسد و شاخص کل به روند صعودی خود بازگردد. معاملات امروز نیز همانند روز گذشته با حمایت دسته جمعی نمادهای بزرگ بازار روبه‌رو بود. در این میان اما هیجان در بازارها بالا بود و شاهد دوباره صف‌های خرید همگانی در بازار بودیم. معاملات امروز با صف خرید در اکثر نمادهای بازار شروع شد. این شرایط تا ساعات پایانی بازار ادامه داشت ولی در انتهای بازار شاهد افزایش عرضه در معاملات بودیم. نتیجه این عرضه‌ها جمع شدن صف‌های خرید در نمادهای بزرگ بازار بوده است. نتیجه معاملات امروز، رشد 47342 واحدی شاخص کل بوده است.

در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 543 سهم و تعداد نمادهایی که دارای پایانی منفی برابر27 سهم بوده است. همان‌طور که از تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت نیز مشخص است، همچنان بازار روندی صعودی در پیش دارد.

در کنار روز خوب شاخص کل، شاخص فیندو نیز وضعیت خوبی را سپری کرد و توانست در محدوده امن خود قرار گیرد. این شاخص در معاملات امروز توانست در انتهای بازار با ثبت عدد 2.9- میلیون تومان به کار خود پایان دهد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو بورس

اگرچه عدد نهایی شاخص فیندو نسبت به روز گذشته کاهش داشته است، ولی همان‌طور که گفته شد این شاخص در محدوده امن قرار دارد و در نتیجه شاهد جابه‌جایی خاصی در نقدینگی هوشمند نبودیم.

شاخص فیندو در معاملات امروز، روند نزولی را سپری کرد. این روند نزولی در کنار افزایش ارزش معاملات در نیم ساعت پایانی بازار این احتمال را به‌وجود آورده است، بازار شرایط متعادل‌تری را در روزهای آینده تجربه کند.

در گزارش قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها به صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچک‌ترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز می‌گردند. معاملات امروز تاییدکننده پیش‌بینی ما درباره روند بازار است. از طرفی همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند. به عنوان مثال همان‌طور که در روز گذشته نیز بیان شد، شاخص کل در یک هفته گذشته با سپری کردن روند صعودی، این دید را نسبت به صعودی بودن بازار و بازگشت شاخص کل به روند صعودی به‌وجود آورده بود. نتیجه این روند صعودی در شاخص فیندو، معاملاتی مثبت و صف‌های خریدی است که در این هفته شاهد آن هستیم.

ذکر این نکته الزامیست که تیم فیندو در آخرین تغییرات خود در بات فیندو، معاملاتی که در ساعات خارج بازار انجام می‌شود را نیز در بررسی ‌های خود لحاظ کرده است تا با بیشترین دقت اطلاعات در دسترسی عموم قرار گیرد.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 9686 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 11 درصد افزایش داشته است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 3039 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

بارها درباره روند ارزش معاملات در کنار عدد شاخص فیندو و ارتباط آن‌ها با یکدیگر توضیح دادیم. همان‌طور که از عدد نهایی شاخص فیندو مشخص است، این شاخص وضعیت متعادلی را نشان می‌دهد اما با توجه به روند صعودی که در شاخص فیندو شاهد هستیم، همچنان روند بازار را در ادامه صعودی پیش‌بینی می‌کنیم.

بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در معاملات امروز عدد برآیند نقدینگی مثبت بوده است و در نتیجه شاهد ورود نقدینگی حقیقی در کل بازار بودیم.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 18 خرداد

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی

صنعت برتر در یک هفته اخیر که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را داشت، صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی می‌باشد که در معاملات امروز با ثبت عدد 89.3+ میلیون تومان در شاخص فیندو، به کار خود پایان داد. همان‌طور که در تصویر مشخص است، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در نیم ساعت ابتدایی بازار با انجام شده است. در ادامه نیز شاخص فیندو با سپری کردن روند صعودی، همچنان ورود نقدینگی هوشمند را به این صنعت ادامه‌دار نشان می‌دهد. بررسی معاملات این صنعت نشان می‌دهد که سهم واحیا که یکی از شرکت‌های این صنعت است، بیشترین عدد را در اختلاف سرانه با عدد 1255+ میلیون تومان را ثبت کرد تا شاهد ثبت رکوردی برای این صنعت و این سهم در تاریخ انتشار شاخص فیندو باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 72 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 23 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • واحیا
 • وثنو
 • وارس

 

  2) فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

پس از آن که در چند هفته، این صنعت خروج نقدینگی قابل توجهی را ثبت کرد، در معاملات امروز توانست به روند صعودی خود بازگردد و در معاملات امروز بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دهد. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 73.94+ میلیون تومان است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که لیدر بازار از صنعت بانکی و موسسات اعتباری به فرآورده‌های نفتی تغییر کرده است در نتیجه معاملات این صنعت نقش بسزایی در تعیین ادامه روند بازار خواهد داشت.

همان‌طور که در نمودار شاخص فیندو مشخص است، اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی، روند صعودی را سپری کردند. از طرفی بازگشت قیمت‌ جهانی نفت به محدوده 40 دلار، باعث شده است که این احتمال را برای صنعت بتوان در نظر گرفت که در روزهای آتی شاهد ورود دوباره نقدینگی هوشمند به این صنعت و سپری کردن روند صعودی در نمادهای آن باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 198 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شراز
 • شبریز
 • شاوان

 

3) سیمان، آهک و گچ

شاخص فیندو صنعت سیمان

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 35.9+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت در چند روز گذشته، رنگ و بوی خبرهایی در رابطه با افزایش نرخ را می‌دهد. به‌طوری که در یک هفته گذشته، بارها ورود نقدینگی قوی را به این صنعت شاهد بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 140 میلیارد تومان می‌باشد. ارزش معاملات در این صنعت نیز روندی مشابه صنعت فرآورده‌های نفتی بوده است؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی و انتهای بازار بیشترین معامله توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ساوه
 • سخوز
 • سجام

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 18 خرداد

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

   1) ساخت محصولات فلزی 

 شاخص فیندو ساخت محصولات فلزی

همانند روز گذشته در معاملات امروز نیز این صنعت بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را داشته است و با ثبت عدد 30.6- میلیون تومان به کار خود پایان داد. این صنعت در معاملات امروز، روز سرخی را سپری کرد و در تمام بازار خروج نقدینگی هوشمند را به ثبت رسانده است. بیشترین خروج نقدینگی از این صنعت در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 293 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 91 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فاذر
 • چدن
 • فاراک

 

    2) لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو لاستیک و پلاستیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 16.5- میلیون تومان است. بررسی وضعیت معاملات این صنعت نشان می‌دهد که نماد پتایر باعث کاهش قابل توجه شاخص فیندو در این صنعت و خروج نقدینگی هوشمند از کلیت بازار شده است. در مابقی بازار شاخص فیندو روند صعودی را سپری کرده است اما با توجه به این که ارزش معاملات حقیقی کاهشی بوده است، در نتیجه نقدینگی خارج شده را نتوانست بازگرداند تا در انتهای بازار از این صنعت بتوان به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند نام برد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 101 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 33 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پدرخش
 • پکرمان
 • پتایر

 

    3) مواد غذایی و آشامیدنی بجز قند و شکر

شاخص فیندو مواد غذایی و آشامیدنی بجز قند و شکر

دیگر صنعت سرخ معاملات امروز، صنعت لاستیک و پلاستیک است که با ثبت عدد 15.9- میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. پس از چند روز که ورود نقدینگی هوشمند به این داشتیم، معاملات امروز به نحوی انجام شد که در انتهای بازار خروج نقدینگی از این صنعت را شاهد باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 901 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 254 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خودکفا
 • غدام
 • غصینو

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار اقبال مجدد. امروز ‌یکشنبه 18 خرداد سال 1399 است. پس از آنکه شاخص فیندو در هفته...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار اقبال مجدد. امروز ‌یکشنبه 18 خرداد سال 1399 است. پس از آنکه شاخص فیندو در هفته...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار اقبال مجدد. امروز ‌یکشنبه 18 خرداد سال 1399 است. پس از آنکه شاخص فیندو در هفته...

نظرات