بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:634 تاریخ انتشار:1399/06/17 23:04 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 17 شهریور 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 17 شهریور 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

روز تاریخی دیگر در بازار سرمایه

امروز دوشنبه 17 شهریور است؛ امروز بازار سرمایه یکی دیگر از روزهای منفی خود را سپری کرد؛ اما معاملات امروز با روزهای گذشته تفاوت‌های داشت؛ افزایش ناامیدی در سرمایه‌گذاران در کنار کاهش ارزش معاملات، وضعیت بازار را نسبت به روزهای دیگر متفاوت می‌کند. پس از آن که در انتهای روز گذشته شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم، این احتمال وجود داشت کلیت بازار منفی و صف فروش شود. پیشگشایش معاملات نیز نشان‌دهنده وضعیت نامناسب معاملات بود؛ به‌طوری که ارزش سفارشات فروش در این مرحله بیش از 5 برابر ارزش سفارشات خرید بوده است. در ادامه بازار نمادها قفل در صف فروش بودند.

در این بین نکته‌ای به وضوح دیده می‌شد کاهش ارزش معاملات در تمام نمادهای بازار بوده است. این کاهش ارزش معاملات شرایط بازار را بحرانی‌تر می‌کند. مطابق قانون عمومی در روند نزولی افزایش ارزش معاملات نکته مثبت و کاهش آن نکته منفی است. با توجه به این قانون، روند نزولی این متغیر در سه هفته گذشته، نشان از وضعیت نه چندان مناسب کلیت بازار دارد.

در روزی که خبرهای مثبتی برای بازار سرمایه منتشر شده است، معاملات منفی و قفل شدن نمادها در صف فروش، دور از انتظار همگان بوده است. در ابتدا رئیس سازمان بورس اعلام کردند سازمان بورس به طور جدی پیگیری نهایی شدن انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار در طی روزهای آتی است. در روزهای گذشته نیز خبر مثبتی در خصوص تغییر نرخ خوراک پالایشی‌ها منتشر شد. ترس سهامداران و بی اعتمادی که در این خصوص به‌وجود آمده است، باعث شد که از واقعیت و انتشار این اخبار مثبت چشم پوشی شود.

وضعیت نامناسب بازار باعث شد که نمادهایی که به تازگی در بازار عرضه شدند نیز به صف فروش برسند. صف فروشی که بیشتر از جو منفی حاکم بر بازار منشا می‌گیرد تا دلایلی دیگر.

نتیجه معاملات امروز به ترتیب اصلاح 40586 و 4949 واحدی شاخص کل و شاخص هم وزن می‌باشد. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 504 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی 40 مثبت بوده که بیانگر وضعیت نامناسب کلیت بازار است.

در روزی که کلیت بازار وضعیت مناسبی نداشت، شاخص فیندو نیز از محدوده امن خود خارج شد. این شاخص در انتهای معاملات با ثبت عدد 19.8- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحتتر این موضوع، محدوده 9- تا 5- به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که در تصویر مشخص است، شاخص فیندو با ثبت عدد منفی در تمام جریان معاملات، روز سرخ دیگری را سپری کرده است تا در تمام جریان معاملاتی شاهد خروج نقدینگی هوشمند از بازار باشیم.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی در صنعت فلزات اساسی انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت لاستیک و پلاستیک انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

اتفاق مهم امروز بازار سرمایه، ارزش بسیار پایین معاملات بوده است؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 3223 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 71 درصد کاهش داشته است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 1296 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار وضعیت نامناسب شاخص فیندو، برآیند ورود و خروح نقدینگی حقیقی نیز منفی بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 17 شهریور

 

1. لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو صنعت لاستیک و پلاستیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 901.7+ میلیون تومان است. در روز خونین بازار سرمایه، صنعت لاستیک و پلاستیک یکی از بهترین روزهای خود را سپری کرد؛ این صنعت در کل جریان معاملاتی با ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، ضمن ثبت روز متفاوت نسبت به کلیت بازار، باعث شد تا در تمام جریان معاملاتی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به آن نیز باشیم. نکته مثبتی که در این صنعت وجود دارد روند صعودی شاخص فیندو و کاهش ارزش معاملات در انتهای بازار است که نشان‌دهنده قفل شدن نمادهای آن در صف خرید می‌باشد. رکورد ثبت عدد 1752 میلیون تومان به عنوان اختلاف سرانه، نیز یکی دیگر از اتفاقات مهم در معاملات امروز این صنعت است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 11 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 5 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پتایر
 • پلوله
 • پلاست

 

2. کاشی و سرامیک

شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 22+ میلیون تومان است. اگرچه این صنعت شروع خوبی در معاملات نداشت، اما در انتهای بازار وضعیت متفاوتی را نسبت به ابتدای بازار در پیش گرفت. این موضوع باعث شد شاخص فیندو در این صنعت به عدد مثبت ختم شود تا شاهد ورود نقدینگی هوشمند در این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 12 میلیارد تومان می‌باشد

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کهرام
 • کترام

 

3. عرضه برق، گاز و بخار آب

شاخص فیندو صنعت عرضه برق

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7.6+ میلیون تومان است. همانطور که در تصویر مشخص است، در نیم ساعت منتهی به ساعت 10 بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به صنعت را شاهد بودیم. در مابقی بازار اگرچه شاخص فیندو اعداد مثبتی را ثبت کرد، اما کاهش ارزش معاملات مانع از جابه جایی نقدینگی در ادامه بازار در این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر میلیارد 280 تومان می‌باشد

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بگیلان
 • بجهرم
 • دماوند

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 17 شهریور

 

1. حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات

شاخص فیندو صنعت حمل و نقل و انبارداری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 98.4- میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در یک ساعت ابتدایی بازار با توجه به ارزش بالای معاملات و همچنین اختلاف سرانه پایین، نقدینگی قابل توجهی از این صنعت خارج شده است. این موضوع باعث شد تا از این صنعت بتوانیم برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند نام ببریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 18 میلیارد تومان می‌باشد

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • توریل
 • حفارس
 • حسینا

 

2. خودرو و ساخت قطعات

شاخص فیندو صنعت خودرو و ساخت قطعات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 81.3- میلیون تومان است. صنعتی سرخ معاملات امروز، صنعت خودرو و ساخت قطعات می‌باشد که در کل جریان معاملاتی با ثبت عدد منفی، یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود.

از این صنعت به عنوان یکی از صنایع با ارزش بالای معاملات یاد می‌‌شد اما بار روانی منفی بازار باعث شد که ارزش معاملات در آن به شدت کاهش پیدا کند؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 31 میلیارد تومان بوده است.  

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خکرمان
 • خوساز
 • خنصیر

 

3. ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت شاخت محصولات فلزی

این صنعت در معاملات امروز با ثبت عدد 73.5- میلیون تومان در شاخص فیندو، برای پنجمین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. همانطور که در تصویر مشخص است که در نیم ساعت ابتدایی بازار با توجه به ارزش بالای معاملات در کل بازار و همچنین اختلاف سرانه پایین بیشترین نقدینگی از این صنعت خارج شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1 میلیارد تومان می‌باشد

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فلامی
 • چدن
 • فاراک

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   روز تاریخی دیگر در بازار سرمایه امروز دوشنبه...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   روز تاریخی دیگر در بازار سرمایه امروز دوشنبه...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   روز تاریخی دیگر در بازار سرمایه امروز دوشنبه...

نظرات