بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:489 تاریخ انتشار:1399/02/17 20:44 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 17 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 17 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز 17 اردیبهشت سال 1399 است. امروز بازار سرمایه ایران، پس از ماه‌ها قرمز پوش شد و اصلاح را تجربه کرد. معاملات از همان ابتدای بازار رنگ و بوی عرضه‌های زیاد را می‌داد؛ به‌طوری که در ابتدای بازار، صف فروش‌های زیادی در اکثر نمادها تشکیل شده بود. صف‌هایی که زیاد دوام نداشتند و توسط سهامداران جدیدی جمع شدند. نتیجه این جمع شدن صف فرو‌ش‌ها و معاملاتی که در کف قیمتی انجام شد، این بود که شاخص کل در ابتدای بازار اصلاح 15000 واحدی را تجربه کرد. در نیمه بعدی بازار شرایط بازار تغییر کرد  به‌طوری که در میانه بازار تقاضا از سوی سهامداران افزایش پیدا کرد؛ این موضوع سبب شد که در این مقطع نمادها یکی از پرنوسان‌ترین روزهای خود را سپری کنند و از صف فروش و رنگ قرمز به محدوده مثبت و سبزپوشی تغییر حالت دهند. اما نکته مهم معاملات این است که همانند روز گذشته، هرچه به انتهای بازار نزدیکتر می‌شدیم، این عرضه بود که بر تقاضا غلبه می‌کرد.

توجه کنید که همانند روزهای گذشته به‌دلیل مشکلات هسته معاملات، معاملات در غیاب سهامی که به تازگی عرضه شده بودند از جمله شستا، صبا و شگویا انجام شد. توجه به این نکته الزامیست که  این گزارش براساس آخرین وضعیت بازار تا ساعت 12:30 تهیه شده است و در نتیجه معاملاتی که از ساعت 12:30 انجام شده، در نظر گرفته نشده است.

در کنار اصلاحی که شاخص کل در معاملات امروز تجربه کرد، شاخص فیندو وضعیت بهتری را سپری کرد. ثبت عدد 12.3- میلیون تومان به عنوان عدد نهایی این شاخص، نشان از بهبود وضعیت آن نسبت به روزهای گذشته دارد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

 

شاخص فیندو

اگرچه شاخص فیندو همانند روزهای گذشته در کل جریان معاملاتی عددی منفی را ثبت کرد، اما همان‌طور که گفتیم این شاخص و اختلاف سرانه‌ها در معاملات امروز وضعیت بهتری نسبت به روزهای گذشته، پیدا کردند. با بهبود وضعیت شاخص فیندو، این احتمال بوجود آید که شاید در روزهای آتی شاهد بازگشت شاخص کل به روندی صعودی باشیم و در نتیجه از مقاومت 1 میلیون واحدی عبور کنیم.

شاخص فیندو در معاملات امروز، روندی صعودی در پیش گرفت؛ ثبت کمترین عدد در نیم ساعت ابتدایی بازار نیز تاییدکننده این موضوع است.

همچنان صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری تاثیرگذارترین صنعت بروی شاخص فیندو است؛ این صنعت با توجه به ارزش بالای معاملات آن برای چندمین روز متوالی، شاخص فیندو تحت تاثیر معاملات صنعت قرار می‌گیرد که نتیجه آن کاهش قابل توجه شاخص فیندو در مقاطعی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر با 13650 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 18 درصد کاهش. داشته است. این متغیر در معاملات امروز برخلاف روندی نزولی سپری کرد. به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 3017 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در گزارش قبلی شاخص توضیح دادیم که باتوجه به شاخص فیندو و همچنان رشد متوالی شاخص کل باید در معاملات احتیاط کرد؛ از طرفی باتوجه به این موضوع که شاخص کل بیش از انتظار همگان رشد کرده است و مهمتر از آن اصلاح مقطعی نیز نداشته است، در نتیجه همچنان این دید نسبت به احتیاط در معاملات وجود دارد.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند. 

 

توجه: با توجه به این موضوع که تنها در یک صنعت شاهد ورود نقدینگی هوشمند بودیم، در نتیجه در بررسی صنایع امروز، به صنایعی خواهیم پرداخت که بیشترین و کمترین خروج نقدینگی هوشمند را داشته‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 17 اردیبهشت

 

1. اطلاعات و ارتباطات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار 158.72- برابر میلیون تومان است. همان‌طور که در نمودار مشخص است، معاملات این صنعت اغلب در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است. در این مقطع، شاهد معاملاتی به ارزش 46 میلیارد تومان و همچنین اختلاف سرانه 56.4- میلیارد تومانی بودیم که نتیجه آن خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت در این بازه زمانی بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 84 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • اوان
 • اپرداز

 

2. شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار 30.53- برابر تومان است. این صنعت نیز همانند کلیت بازار، روز تمام منفی را سپری کرد. معاملات در این صنعت از نیمه بازار به بعد افزایش قابل توجهی داشته است. به‌طوری که تا ساعت 11 میانگین ارزش معاملات برابر 45 میلیارد تومان بوده، اما از آن به بعد این متغیر برابر با 99 میلیارد تومان شده است. باتوجه به اینکه این افزایش معاملات با کاهش اختلاف سرانه همراه بوده است، در نتیجه هرچه به انتهای بازار نزدیکتر می‌شدیم، خروج نقدینگی از این صنعت بیشتر شده است. این تغییرات در خروج نقدینگی باعث شده که این احتمال بوجود آید که شاید در روزهای آتی شاهد  ادامه‌ روند نزولی در صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 473 میلیارد تومان می‌باشد.

این صنعت برای دومین روز متوالی یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به گزارش شاخص فیندو در تاریخ 16 اردیبهشت مراجعه کنید.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبانک
 • وغدیر
 • وصندوق

 

3. استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندوعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار 24.71- برابر تومان است. پس از آن که در روز گذشته،(شاخص فیندو 16 اردیبهشت) این صنعت به عنوان تنها صنعت با ورود نقدینگی هوشمند در کل بازار شناخته شد، امروز معاملات در آن به‌صورتی انجام شد که شاهد خروج نقدینگی هوشمند از آن هستیم. همان‌طور که در نمودار مشخص است، این صنعت از معدود صنایعی است که در معاملات امروز، شاخصی سبز را برای خود در مقاطعی از بازار ثبت کرده است. ذکر این نکته الزامیست اگر چه در شاخص سبزی را در این صنعت در مقاطعی از بازار شاهد بودیم، ولی با توجه به پایین بودن ارزش معاملات در این مقاطع، نقدینگی خارج شده در نیمه ابتدایی بازار را نتوانست برگرداند. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 527 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز برخلاف روندی نزولی سپری کرد. به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 175 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ومعادن
 • کگل
 • کگهر

 

3 صنعت با کمترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 17 اردیبهشت

 

1. فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار 3.41+ برابر تومان است. در کل جریان معاملاتی صنعت فراورده‌های نفتی با ثبت عدد 3.41+ میلیون تومان در شاخص فیندو، به عنوان تنها صنعتی شناخته می‌شود که ورود نقدینگی هوشمند را به آن شاهد بودیم. علاوه بر این موضوع، این صنعت، از معدود صنایعی می‌باشد که در آن قدرت اختلاف سرانه بر ارزش معاملات غلبه کرده است. برای توضیح این جمله، می‌توان به این نکته اشاره کرد که اگرچه در ساعت 09:30 ارزش بالای معاملات با اختلاف سرانه 11.3- میلیون تومان انجام شده است ولی با توجه به این موضوع که در ادامه بازار،در 5 بازه زمانی اختلاف سرانه در محدوده 25+ تا 40+ میلیون تومان قرار داشته است، در نتیجه اختلاف سرانه بالا برتر از ارزش بالای معاملات عمل کرده و شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 399 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شتران
 • شپنا
 • شزنگ

 

2. زراعت

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار 0.43- برابر تومان است. همان‌طور که از عدد نهایی این صنعت مشخص است، ورود و خروج محسوس نقدینگی را در این صنعت شاهد نبودیم. به عبارتی، در مقاطعی از بازار، شاهد ورود نقدینگی و در مقاطعی نیز شاهد خروج نقدینگی بودیم. در نتیجه این دو اثر یکدیگر را خنثی کردند تا برای دومین روز متوالی این صنعت را به عنوان صنعت خنثی بازار سرمایه معرفی کنیم. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به گزارش شاخص فیندو در تاریخ 16 اردیبهشت مراجعه کنید. برای درک اهمیت این عدد و وضعیت این صنعت، به این نکته توجه کنید که در کل جریان معاملاتی در دو روز متوالی فقط یک صنعت ورود نقدینگی هوشمند به آن وجود داشته است، در نتیجه این ویژگی برای صنعت مناسب تلقی می‌شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 286 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زماهان
 • آینده
 • سیمرغ

 

3. ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار 2.4- برابر تومان است. یکی دیگر از صنایعی که در معاملات امروز، وضعیت متعادلی را سپری کرد این صنعت می‌باشد. توجه به این نکته که در کل جریان معاملاتی در 3 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی سبز و ورود نقدینگی و در 4 بازه زمانی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی بودیم، نیز بیانگر تعادل در معاملات این صنعت دارد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 179 میلیارد تومان می‌باشد. علاوه بر شاخص فیندو، ارزش معاملات حقیقی نیز وضعیت متعادلی را سپری کرد. به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد 26 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بنیرو
 • بسویچ
 • بترانس

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 17 اردیبهشت سال 1399 است. امروز بازار سرمایه ایران، پس از...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 17 اردیبهشت سال 1399 است. امروز بازار سرمایه ایران، پس از...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 17 اردیبهشت سال 1399 است. امروز بازار سرمایه ایران، پس از...

نظرات