بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:657 تاریخ انتشار:1399/07/16 08:20 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 16 مهر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 16 مهر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

بازگشت اعتماد به بازار؟!

امروز چهارشنبه 16 مهر است. بازار سرمایه برای دومین روز متوالی با سپری کردن وضعیت مطلوب، در تلاش است که اعتماد از دست رفته را به سرمایه‌گذاران بازگرداند.

بازار سرمایه برخلاف روزهای گذشته از همان ابتدا شروع خوبی داشت؛ شروعی که نوید بخش روز متفاوت برای بازار سرمایه بود. در معاملات امروز اکثر نمادها در محدوده مثبت و صف خرید در حال معامله بودند. همین امر باعث شد تا شاخص کل و شاخص هم وزن روز خوبی را سپری کنند و در انتهای بازار به ترتیب با رشد 26008  و 5071 واحدی به کار خود خاتمه دهند.

اگرچه در میانه بازار برای لحظاتی شاهد افزایش عرضه در بازار و جمع شدن صف‌های خرید نمادها بودیم، اما در ادامه خریداران بار دیگر قدرت خود را به بازار نشان دادند تا بازار سرمایه هفته خود را به خوبی خاتمه دهد و خاطره خوشی برای سهامداران به یادگار بگذارد.

در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 245 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 347 سهم بوده است.

پس از یک ماه بازار سرمایه ایران برای سومین روز متوالی سبزپوش شد تا این احتمال را به‌وجود آورد که روند نزولی بازار به انتهای خود رسیده و شاید در روزهای آتی شاهد شروع روند صعودی باشیم.

شاخص فیندو برای دومین روز متوالی با سپری کردن روز مثبت، امید سهامداران را نسبت به شروع روند صعودی در روزهای آتی بهبود بخشیده است. این شاخص در انتهای معاملات با ثبت عدد 1.9+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده خریداران نسبت به فروشندگان می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌ها ‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

پس از آن که در روز گذشته شاخص فیندو یکی از بهترین روزهای خود در یک ماه اخیر را سپری کرد، روند آن در معاملات امروز از حساسیت بالایی برخوردار بود چرا که اگر این شاخص در معاملات امروز به این روند و سبزپوشی ادامه می‌داد، ورود نقدینگی هوشمند به کلیت بازار را تثبیت می‌کرد. همانطور که گفته شد شاخص فیندو وضعیت خوبی را سپری کرد و در 6 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو ورود نقدینگی هوشمند به بازار بودیم. در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:30، افزایش عرضه در بازار باعث شد که بازار متعادل شود. بررسی روند شاخص فیندو و ثبت عدد منفی در این مقطع نشان می‌دهد که این عرضه توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت فلزات اساسی انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی (شاخص فیندو - 15 مهر 99) نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

یکی از نکات مهم امروز تعادل در معاملات بوده است. این موضوع را می‌توان در روند ارزش معاملات حقیقی دنبال کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 1360 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم. افزایش ارزش معاملات یکی از عوامل تثبیت کننده بازار است. این متغیر در معاملات امروز خوش درخشید و با رشد 80 درصدی نسبت به روز گذشته به ارزش 9520 میلیارد تومان رسید. اگر این روند در روزهای آتی ادامه پیدا می‌کند می‌توان روند صعودی بازار را تایید شده دانست.

در کنار ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی نیز با ثبت عدد مثبت نوید بخش بازگشت نقدینگی حقیقی خارج شده از کلیت بازار است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 16 مهر

 

1. استخراج کانه‌های فلزی

شاخص فیندو صنعت کانه‌های فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 65.4+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:30، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت دیده شده است. یک از نکات مثبت در این صنعت افزایش ارزش معاملات در انتهای بازار است. این موضوع این احتمال را به‌وجود آورده است که اگر در روزهای آتی ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو ادامه‌دار باشد، شاید شاهد تحول در معاملات این صنعت و مثبت شدن آن باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 122 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کاما
 • کمنگنز
 • تکنار

 

2. کاشی و سرامیک

شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 55+ میلیون تومان است. اگرچه شاهد شروع خوبی در معاملات این صنعت نبودیم اما در ادامه حضور خریداران پرقدرت باعث شده است که این شاخص روند صعودی در پیش گیرد تا برای چهارمین روز متوالی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت باشیم. بررسی معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد کترام و کصدف رخ داده است عامل اصلی ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 22 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که در هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 7 میلیارد تومان توس اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کپارس
 • کترام
 • کصدف

 

3. ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو صنعت ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 23.8+ میلیون تومان است. همانند صنعت استخراج کانه‌های فلزی در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:30 بیشترین ارزش معاملات در این صنعت رخ داده است. با توجه به این موضوع که در این مقطع اختلاف سرانه بالایی را در این صنعت شاهد بودیم در نتیجه در این مقطع بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت دیده شده است. بکام، بسویچ دو نمادی هستند که معاملاتی که در آن‌ها انجام شده، باعث ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 57 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بکام
 • بتوک
 • بسویچ

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 16 مهر

 

1. واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخث فیندو صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 21.7- میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشخص است، در اکثر معاملات شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو و خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم. واحیا و وآتوس دو نمادی است که بیشترین تاثیر منفی را بر روی این صنعت داشته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 53 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که در هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 24 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وآتوس
 • واحیا
 • وثنو

 

2. ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت ساخت محصولات فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 12.1- میلیون تومان است. کاهش ارزش معاملات حقیقی و روند صعودی خلاصه‌ای است که از نمودار شاخص فیندو می‌توان برداشت کرد. این موضوع نشان از تشکیل صف خرید در نمادهای این صنعت دارد. این موضوع این احتمال را به‌وجود آورده است که اگر در هفته آتی شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو باشیم، روند خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت متوقف می‌شود. معاملاتی که در این صنعت انجام شده باعث شد تا برای دومین روز متوالی بتوانیم از این صنعت به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند یاد کنیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 85 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که در هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 36 میلیارد تومان توس اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فبیرا
 • فنرژی
 • فجام

 

3. فلزات اساسی

شاخص فیندو صنعت فلزات اساسی

صنعت تمام سرخ معاملات امروز صنعت فلزات اساسی است که در انتهای معاملات با ثبت عدد 9.5- میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه دهد. همانطور که در بالا توضیح داده شد، معاملاتی که در این صنعت انجام شده عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از کلیت بازار بوده است؛ بررسی نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نمادهای فولاد و فاسمین انجام شده، عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت و کلیت بازار بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1082 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی متعادل در پیش گیرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 155 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فالوم
 • میدکو
 • فاسمین

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   بازگشت اعتماد به بازار؟! امروز چهارشنبه 16 مهر...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   بازگشت اعتماد به بازار؟! امروز چهارشنبه 16 مهر...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   بازگشت اعتماد به بازار؟! امروز چهارشنبه 16 مهر...

نظرات