بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:486 تاریخ انتشار:1399/02/16 21:22
شاخص فیندو - 16 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 16 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار 

روزی اصلاحی با پایانی مثبت. امروز 16 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز بازار سرمایه نوسانات زیادی را تجربه کرد. در ابتدای بازار شاهد عرضه سهام توسط سهامداران بودیم که نتیجه آن این بود که در نیمه ابتدایی بازار، اکثر سهام در قیمت‌هایی منفی و بعضا در صف فروش معامله شدند. اما در میانه بازار تقاضا از سوی سهامداران افزایش پیدا کرد؛ این موضوع سبب شد که در این مقطع، نمادها یکی از پرنوسان‌ترین روزهای خود را سپری کنند؛ به‌طوری که تعداد قابل توجهی از نمادها از صف فروش به صف خرید تغییر جهت دادند. اما همانند روز گذشته هرچه به انتهای بازار نزدیکتر می‌شدیم، این عرضه بود که بر تقاضا غلبه می‌کرد. در نیم ساعت پایانی بازار، با افزایش عرضه، شاخص کل سرخ پوش شد و با اصلاح 1083 واحدی به کار خود پایان داد. در کل جریان معاملاتی تعداد 338 نماد با پایانی منفی و تعداد 222 نماد با پایانی مثبت به کار خود خاتمه دادند. این موضوع نشان از برتری عرضه بر تقاضا در کلیت بازار امروز دارد. به‌دلیل مشکلات همیشگی هسته معاملات، معاملات امروز هم مانند روزهای گذشته در غیاب سهامی که به تازگی عرضه شده بودند از جمله شستا، صبا و شگویا انجام شد. ذکر این نکته الزامیست که معاملاتی که در این نمادها انجام شد، بازار و شاخص کل را تحت تاثیر خود قرار داد و باعث تغییر رنگ شاخص از منفی به مثبت شد. برای توضیح این موضوع ذکر این نکته الزامیست که شستا بعد از برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی مبنی بر نوسان 50 درصدی سهم، با بازگشایی که داشت، معاملاتی به ارزش 231 میلیارد تومان انجام داد. با توجه به بزرگی این شرکت، در نتیجه تاثیر بالایی در شاخص کل داشت و باعث افزایش 2552 واحدی شاخص کل شد. نتیجه این معاملات این بود که شاخص کل از روز اصلاحی، به روز اصلاحی با پایانی مثبت تبدیل شود.

بررسی شاخص فیندو نشان می‌دهد که همچنان شاهد رکوردشکنی این شاخص هستیم. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 22.5- میلیون تومان در انتهای بازار به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

ذکر این نکته الزامیست که این گزارش براساس آخرین وضعیت بازار تا ساعت 12:30 تهیه شده است و در این گزارش معاملات نمادهایی که به تازگی عرضه شدند، به‌دلیل آن که معاملات آن‌ها بعد از ساعت 12:30 انجام شده، در نظر گرفته نشده است.

در ادامه به بررسی وضعیت این شاخص و شرح آن خواهیم پرداخت.

روند شاخص فیندو با توجه به وضعیت بورس امروزهمان‌طور که از عدد نهایی شاخص فیندو مشخص است، این شاخص در معاملات امروز وضعیت مناسبی را سپری نکرد. توجه به این نکته که در کل جریان معاملاتی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم، نیز بیانگر وضعیت نامناسب این شاخص در معاملات امروز است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی شاخص فیندو نیز توضیح داده بودیم، این شاخص نسبت به شاخص کل، روند بازار و معاملات را سریعتر نشان می‌دهد؛ همان‌طور که در نمودار مشخص است، از میانه بازار به بعد شاهد سپری شدن روند نزولی در شاخص فیندو بودیم. این روند نزولی، افزایش قدرت فروشندگان حقیقی را نشان می‌دهد. افزایش قدرت فروشندگان در نیم ساعت پایانی بازار نمایان شد که نتیجه آن، سپری شدن روند نزولی شاخص کل بوده است.

بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که برای چندمین روز متوالی، شاخص فیندو تحت تاثیر معاملات صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری قرار می‌گیرد که نتیجه آن کاهش قابل توجه شاخص فیندو در مقاطعی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر با 16631 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، افزایش 4 درصدی را نشان می‌دهد. همان‌طور که در توضیحات شاخص کل بیان کردیم، بازار نوسانات زیادی را تجربه کرد. مشخص است که انجام نوسان با افزایش ارزش معاملات همراه است. در نتیجه این افزایش ارزش معاملات قابل توجیه است.

روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر در معاملات امروز برخلاف روزهای گذشته روندی متعادل را سپری کرد. به‌طوری که در هر نیم ساعت، شاهد 2376 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در گزارش‌های قبلی شاخص توضیح دادیم که با توجه به شاخص فیندو و همچنین رشد متوالی شاخص کل باید در معاملات احتیاط کرد؛ از طرفی با توجه به این موضوع که شاخص کل بیش از انتظار همگان رشد کرده است و مهمتر از آن اصلاح مقطعی نیز نداشته است، در نتیجه همچنان این دید نسبت به احتیاط در معاملات وجود دارد.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد تومان ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند. 

 

نکته: با توجه به این موضوع که تنها در یک صنعت شاهد ورود نقدینگی هوشمند بودیم، در نتیجه در بررسی صنایع امروز، به صنایعی خواهیم پرداخت که بیشترین و کمترین خروج نقدینگی هوشمند را داشته‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 16 اردیبهشت

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) بانک‌ها و موسسات اعتباری

تغییرات شاخص فیندو صنعت بانک‌هاعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 44.10- میلیون تومان است. در کنار شاخص فیندو در کل بازار، این صنعت روز تمام منفی را سپری کرد. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در میانه بازار شاهد افزایش قابل توجه ارزش معاملات حقیقی در این صنعت بودیم. از آن جایی که این افزایش ارزش معاملات با اختلاف سرانه پایین همراه بود، در نتیجه شاخص فیندو این صنعت با ثبت عدد منفی باعث شد تا بار دیگر این صنعت را به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند بشناسیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 2412 میلیارد تومان می‌باشد.

این صنعت برای دومین روز متوالی است که شاخص فیندو در کل بازار را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و باعث کاهش قابل توجه آن می‌شود. برای مطالعه بیشتر به گزارش شاخص فیندو - 15 اردیبهشت مراجعه کنید.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وپاسار
 • وپارس
 • وتجارت

 

    2) شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

تغییرات شاخص فیندو شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتیعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 37.21- میلیون تومان است. ارزش معاملات و اختلاف سرانه در این صنعت، روندی متضاد را سپری کردند. به‌طوری که اختلاف سرانه روند صعودی و ارزش معاملات روند نزولی در پیش گرفت. بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است که در آن شاهد اختلاف سرانه 56.6- میلیون تومانی با ارزش 94 میلیارد تومانی بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 355 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبانک
 • وغدیر

 

    3) ساخت محصولات فلزی

تغییرات شاخص فیندو صنعت ساخت محصولات فلزیعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 35.10- میلیون تومان است. در کنار صنعت بانک‌ها، این صنعت نیز روز تمام سرخ را سپری کرد. همان‌طور که در نمودار مشخص است، اکثر معاملات در نیمه ابتدایی بازار انجام شده است. از آنجایی که این معاملات با کمترین اختلاف سرانه همراه بوده است، در نتیجه خروج قابل توجه نقدینگی هوشمند را در این بازه زمانی شاهد بودیم

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 118 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • چدن
 • فاراک
 • فبیرا

 

 

3 صنعت با کمترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 16 اردیبهشت

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) استخراج کانه‌های فلزی

تغییرات شاخص فیندو ساخت محصولات فلزیعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 6.64+ میلیون تومان است. این صنعت تنها صنعتی می‌باشد که در معاملات امروز، شاهد ورود نقدینگی هوشمند به آن بودیم. ثبت عدد 30.7+ میلیون تومان به عنوان اختلاف سرانه در ساعت 11:00 و همچنین ارزش 101 میلیارد تومانی در این مقطع، باعث شده است که شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت باشیم و آن را به عنوان تنها صنعتی که ورود نقدینگی داشته است، بشناسیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 319 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کگهر
 • ومعادن
 • کگل

 

    2) اطلاعات و ارتباطات

تغییرات شاخص فیندو صنعت اطلاعات و ارتباطاتعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 3.63- میلیون تومان است. علی رغم آن که در چند بازه زمانی، شاهد عددی مثبت در شاخص فیندو بودیم، اما به‌دلیل ارزش پایین معاملات در این مقاطع، این صنعت نتوانست نقدینگی خارج شده در ساعت 10:00 و 10:30 را بازگرداند. اما ذکر این نکته الزامیست که میزان خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت نسبت به صنایع دیگر، کمتر بوده است؛ در نتیجه این صنعت را به عنوان یکی از صنایعی که کمترین خروج نقدینگی هوشمند را داشته است، در نظر می‌گیریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 113 میلیارد تومان می‌باشد.

اپرداز تنها نماد این گروه می‌باشد که کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

    3) زراعت

تغییر شاخص فیندو صنعت زراعتعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 6.33- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در یک ساعت ابتدایی بازار خلاصه کرد. در این مقطع با توجه به ارزش 131 میلیارد تومانی معاملات و همچنین اختلاف سرانه 6.5- میلیون تومانی، بیشترین خروج نقدینگی را از این صنعت شاهد بودیم. در ادامه بازار با توجه به کاهش ارزش معاملات حقیقی، ورود و خروج قابل توجهی در نقدینگی دیده نمی‌شود. ذکر این نکته الزامیست که میزان خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت نسبت به صنایع دیگر، کمتر بوده است؛ در نتیجه این صنعت را به عنوان یکی از صنایعی که کمترین خروج نقدینگی هوشمند را داشته است، در نظر می‌گیریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 222 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه کمترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زکوثر
 • زپارس
 • زکشت

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار  روزی اصلاحی با پایانی مثبت. امروز 16 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار  روزی اصلاحی با پایانی مثبت. امروز 16 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار  روزی اصلاحی با پایانی مثبت. امروز 16 اردیبهشت سال 1399 است. معاملات امروز...

نظرات