بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:656 تاریخ انتشار:1399/07/15 19:51 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 15 مهر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 15 مهر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز سه‌شنبه 15 مهر است. معاملات امروز در غیاب شرکت‌های فرابورسی انجام شد. در ابتدای بازار شرکت فرابورس در اطلاعیه‌ای بیان کرد که به دلیل مشکلات بوجود آمده در هسته معاملات این شرکت، انجام معاملات به تعویق می‌افتد. در هر ساعت اطلاعیه‌ای جدید توسط این شرکت منتشر می‌شد تا نهایت بخشی از معاملات در ساعات پایان بازار انجام شد.

اما در غیاب فرابورسی‌ها، شاهد معاملات خوبی در شرکت‌های بورسی بودیم تا بازار سرمایه با سپری کردن یک روز مثبت دیگر، به استقبال چهارشنبه‌های سبز رود. از همان ابتدای بازار شاهد شروع خوب معاملات بودیم. شروعی که نویدبخش روزی متفاوت برای بازار سرمایه بود. اگرچه در مرحله پیش‌گشایش معاملات امروز، شاهد برتری فروشندگان بر خریداران بودیم، اما بررسی وضعیت سفارشات نشان می‌دهد که در نمادهای بزرگ وضعیت متفاوتی را شاهد بودیم؛ به‌طوری که اکثر این نمادها در محدوده مثبت و صف خرید در حال سفارش‌گیری بودند. همین امر باعث شد که از همان ابتدای بازار شاهد شروع خوب معاملات و سبزپوشی شاخص کل باشیم. در ادامه بارها شاهد جدال بین خریداران و فروشندگان بودیم تا بازار نوسانی و متعادلی را شاهد باشیم. پس از شروع خوب شاخص کل، در میانه بازار عرضه‌ها افزایش پیدا کرد اما طولی نکشید که خریداران بر بازار تسلط پیدا کردند. این روند تا انتهای بازار ادامه داشت تا در انتهای بازار به ترتیب شاهد رشد 24525 و 5353 واحدی شاخص کل و هم وزن باشیم.

در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 130 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 320 سهم بوده است. این موضوع نشان از تغییر 180 درجه‌ای بازار نسبت به روزهای گذشته دارد.

همان‌طور که گفته شد در غیاب شرکت‌های فرابورسی، شاخص‌های بازار وضعیت خوبی را سپری کردند؛ شاخص فیندو نیز از این قاعده مستثنا نشد و یکی از بهترین روزهای خود را در معاملات امروز تجربه کرد. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 5.7+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده خریداران نسبت به فروشندگان می‌باشد.

با توجه به این موضوع که میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو بورس

شاخص فیندو بهترین روز خود در یک ماه اخیر را در معاملات امروز تجربه کرد؛ این شاخص در تمام جریان معاملاتی، با ثبت عدد مثبت، رکوردی جدیدی را ثبت کرد تا در کل جریان معاملاتی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به بازار باشیم. این میزان نقدینگی زمانی بااهمیت می‌شود که شاخص کل به محدوده‌ای رسیده بود که از لحاظ تکنیکالی به حمایت نیاز داشت. توجه به این موضوع نشان‌دهنده هوشمند بودن این نقدینگی است. حال باید دید در روزهای آتی آیا این ورود نقدینگی ادامه‌دار خواهد بود تا بازار به روند صعودی خود بازگردد یا خیر؟

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت فلزات اساسی انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

در روزی که شاهد معاملات شرکت‌های بورسی بودیم و معاملات شرکت‌های فرابورسی به دلیل مشکلات ناشی از هسته معاملات انجام نشد، ارزش معاملات حقیقی 5266 میلیارد تومان بوده است که نسبت به روز گذشته 51 درصد کاهش داشته است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 1509 میلیارد تومان بودیم.

در کنار ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو، برآیند ورود و خروج نقدینگی نیز با ثبت عدد مثبت نویدبخش بازگشت نقدینگی حقیقی خارج شده از کلیت بازار است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 15 مهر

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

   1) کاشی و سرامیک

شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک

صنعت کاشی و سرامیک در این هفته وضعیت خوبی را سپری کرد و در تمام روزهای معاملاتی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. در معاملات امروز نیز با ثبت عدد 41.9+ میلیون تومان در شاخص فیندو، برای چهارمین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد. همانند کلیت بازار، این صنعت نیز روز تمام مثبت دیگری را سپری کرد تا در تمام جریان معاملاتی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به آن باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 15 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیکتر می‌شدیم، مقدار این متغیر افزایش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند صعودی در آن می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کپارس
 • کحافظ
 • کترام

 

   2) ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت ساخت محصولات فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 40.3+ میلیون تومان است. بخش مهمی از معاملات این صنعت در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است؛ با توجه به این موضوع که در این نیم ساعت شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو بودیم، در نتیجه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند نیز در این مقطع به این صنعت وارد شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 22 میلیارد تومان می‌باشد.

فاراک تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

    3) زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعت

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 29.3+ میلیون تومان است. همان‌طور که در نمودار مشخص است، در نیم ابتدایی بازار شاهد بیشترین جابجایی نقدینگی در این صنعت بودیم. علی‌رغم شروع خوبی که در معاملات شاهد بودیم اما در نیم ساعت منتهی به ساعت 10، افزایش عرضه‌ها در بازار باعث شد تا شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو باشیم. اما در ادامه افزایش تقاضا در کلیت بازار به خصوص این صنعت باعث شد تا شاخص فیندو روند صعودی را سپری کند و نشان‌دهنده ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 17 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که در هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 14 میلیارد تومان توس اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زشگزا
 • زکوثر
 • زدشت

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 15 مهر

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) قند و شکر

شاخص فیندو صنعت قند و شکر

صنعت قند و شکر در یک هفته اخیر با ثبت عدد منفی، وضعیت مناسبی را سپری نکرده است. این صنعت در معاملات امروز نیز با ثبت عدد 24.6- میلیون تومان در شاخص فیندو برای چهارمین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. همان‌طور که در نمودار مشخص است، در یک ساعت منتهی به ساعت 12 شاهد ارزش بالایی در معاملات در این صنعت بودیم؛ از آنجایی که این معاملات با اختلاف سرانه منفی همراه بوده است، در نتیجه بیشترین نقدینگی هوشمند نیز در این مقطع از این صنعت خارج شده است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد قنیشا و قثابت انجام شده است، عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 92 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قنیشا
 • قثابت
 • قهشد

 

2) فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص فیندو صنعت فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 9.4- میلیون تومان است. علی‌رغم شروع خوب معاملات در این صنعت، اما در ادامه افزایش عرضه توسط اشخاص حقیقی، باعث شد تا این شاخص روند نزولی درپیش گیرد و به اعداد منفی ختم شود. بورس یکی از نمادهای این صنعت است که در معاملات امروز بازگشایی 27 درصدی را تجربه کرد. این نماد از 18 شهریور ماه به دلیل برگزاری مجمع فوق‌العاده متوقف شده است و از آن تاریخ تا پیش از امروز در این سهم معامله‌ای انجام نشده است. این نماد در این مدت از افت بازار در امان بوده است و با بهبود وضعیت معاملات بازگشایی آن صورت گرفته است. حال این سوال بوجود می‌آید که آیا این نماد نیز همانند انرژی 3 جزو نمادهای خاص بازار است که تا این میزان برای آن تفاوت قائل می‌شوند؟

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 114 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 51 میلیارد تومان توس اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • امید
 • بورس
 • لوتوس

 

  3) ماشین‌آلات و تجهیزات

شاخص فیندو صنعت ماشین‌آلات و تجهیزات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7.7- میلیون تومان است. شاخص فیندو در این صنعت روز نوسانی را سپری کرده است؛ به‌طوری که در یک مقطع شاهد مثبت شدن آن و در نیم ساعت بعدی شاهد منفی شدن آن بودیم. همین امر باعث تعادل در این صنعت شده است. بررسی وضعیت معاملات آن نشان می‌دهد که معاملاتی که در نمادهای لبوتان و تپمپی انجام شده، با توجه به ارزش بالا معاملات، عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 29 میلیارد تومان می‌باشد. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که هرچه به انتهای معاملات نزدیک‌تر می‌شدیم، مقدار این متغیر کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سپری شدن روند نزولی در آن می‌باشد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 8 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • لبوتان
 • تکمبا
 • تپمپی

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز سه‌شنبه 15 مهر است. معاملات امروز در غیاب شرکت‌های فرابورسی انجام شد. در...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز سه‌شنبه 15 مهر است. معاملات امروز در غیاب شرکت‌های فرابورسی انجام شد. در...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز سه‌شنبه 15 مهر است. معاملات امروز در غیاب شرکت‌های فرابورسی انجام شد. در...

نظرات