بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:632 تاریخ انتشار:1399/06/15 22:14 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 15 شهریور 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 15 شهریور 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

با اسم حقوقی اما توسط حقیقی

امروز شنبه 15 شهریور است؛ معاملات امروز نسبت به هفته گذشته وضعیت بهتری را سپری کرد؛ این بهبود وضعیت از بار روانی مثبت انتشار خبر حمایت حقوقی‌ها از بازار سرمایه منشا می‌گرفت. پس از آن که در آخرین روز هفته گذشته، توسط رئیس سازمان بورس اعلام شد که از روز شنبه بازار سرمایه توسط حقوقی‌ها به‌صورت جدی حمایت خواهد شد، امروز بازار سرمایه وضعیت بهتری را سپری کرد. در  ابتدای معاملات و در مرحله پیش‌گشایش، بهبود وضعیت به وضوح دیده می‌شد. اگرچه در این مرحله ارزش سفارشات فروش بیش از ارزش سفارشات خرید بود، اما نمادهای بزرگ و شاخص ساز بازار خریداران قوی داشتند که همین عامل باعث شده بود بازار را مثبت پیش‌بینی کنیم. مطابق انتظار، بازار با ثبت عدد مثبت و رشد شاخص کل شروع به کار کرد. این شروع تا انتهای بازار ادامه داشت اما در میانه بازار با شیب کمتری ادامه پیدا کرد. شاخص هم وزن اما وضعیت متفاوتی را سپری کرد و از ابتدا و تا انتهای بازار روند نزولی در پیش گرفت و در انتهای بازار نیز با اصلاح 4110 واحدی به کار خود خاتمه داد. این تفاوت در روند شاخص کل و شاخص هم وزن اشاره به این موضوع دارد شرکت‌های بزرگ وضعیت بهتری را در معاملات امروز سپری کردند. اما سوالی که به‌وجود می‌آید این است که آیا دولت فقط قصد حمایت از شرکت‌های شاخص ساز را دارد؟ به معنایی دیگر آیا دولت قصد شاخصی دارد یا اهداف دیگری از این حمایت‌های احتمالی دارد؟

نتیجه معاملات امروز به ترتیب اصلاح 10096 و 4110 واحدی شاخص کل و شاخص هم وزن می‌باشد. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 425 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی 156 مثبت بوده نیز بیانگر بهبود معاملات است.

شاخص فیندو امروز نیز سنت شکنی کرد و با ثبت اعداد مثبت امیدواری را در سرمایه‌گذاران نسبت به روزهای آتی به‌وجود آورد. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 4.9+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسانتر و راحت تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- به عنوان محدوده امن میتوان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که گفته شد، شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت متفاوتی را نسبت به روزهای گذشته سپری کرد. این شاخص در 4 بازه نیم ساعته با ثبت عدد مثبت، روز خاص خود را تکمیل کرد و در اکثر جریان معاملاتی ورود نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد.

اما مثبت شدن شاخص فیندو نشانه‌های خوبی دیگری نیز دارد؛ در روزی که اکثر سرمایهگذاران منتظر حمایت حقوقی‌ها از بازار بودند اما برخلاف انتظار همگان عمل شد و این اشخاص حقیقی بودند که با قدرت نمایی در بازار باعث بهبود شرایط کلی بازار شدند. نکته مهم دیگر در شاخص فیندو این است که در تعداد قابل توجهی از نمادها، خریداران حقیقی قدرت بالاتری از حقوقی داشتند و این احتمال بهبود معاملات در روزهای آتی را بیشتر می‌کند.

نکت مثبت دیگر شاخص فیندو ثبت عدد مثبت در انتهای بازار است. با فرض ادامهدار بودن این روند می‌توان بازگشت بازار به روند صعودی و متعادل شدن بازار را متحمل دانست.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 11563 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز چهارشنبه 117 درصد افزایش داشته است. همانطور که در گزارش قبلی نیز بیان کردیم، بررسی روند جریان معاملات می‌تواند نشان‌دهنده سرنخ‌های خوبی از تغییر روند باشد. به عنوان مثال در یک ساعت انتهای بازار شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم. این افزایش ارزش معاملات در روند نزولی نشان‌دهنده تلاش سرمایه‌گذاران برای جمع آوری صف‌های فروش و متعادل کردن معاملات است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 3987 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار وضعیت شاخص فیندو، برآیند ورود و خروح نقدینگی حقیقی نیز منفی بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 15 شهریور

 

1. فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص فیندو صنعت نهادهای مالی واسطه

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 158.1+ میلیون تومان است. سهامداران حقیقی صنعت فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط امروز باعث بهبود وضعیت کلی بازار و شاخص فیندو شدند؛ این سهامداران با توجه به قدرت بالایی که در معاملات امروز داشتند، باعث شدند شاخص فیندو در کل بازار عدد مثبت داشته باشد. ذکر این نکته الزامیست این صنعت به تنهایی باعث رشد 6 واحدی شاخص فیندو در کل بازار شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 437 میلیارد تومان می‌باشد

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • امید
 • لوتوس
 • فرابورس

 

2. واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت وایطه‌گری پولیصنعت مثبت دیگر معاملات امروز صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 51.3+ میلیون تومان درشاخص فیندو انتهای بازار به کار خود خاتمه داد. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان از وضعیت خوب این صنعت در معاملات امروز دارد؛ به‌طوری که در 6 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم. نکته مثبتی که در معاملات این صنعت وجود داشته، متعادل بودن روند ارزش معاملات و شاخص فیندو است که این احتمال را نسبت به ادامهدار بودن ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت و انجام معاملات مثبت در نمادهای آن در روزهای آتی را به‌وجود آورده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 59 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 8 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وآتوس
 • واحیا
 • ولشرق

 

3. عرضه برق، گاز و بخار آب

شاخص فیندو صنعت عرضه برق

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 26.8+ میلیون تومان است. صنعت رویایی امروز بازار صنعت عرضه برق، گاز و بخار آب می‌باشد که در تمام جریان معاملات با ثبت عدد مثبت، ورود نقدینگی هوشمند را به خود نشان می‌دهد. اگرچه در ابتدای بازار شاهد ورود بیشترین نقدینگی هوشمند به صنعت بودیم، اما در ادامه شاخص فیندو با سپری کردن روند صعودی، وضعیت بهتری را برای روزهای آتی این صنعت متصور می‌شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 189 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 75 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بکهنوج
 • وهور
 • مبین

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 15 شهریور

 

1. ماشین آلات و تجهیزات

شاخص فیندو صنعت ماشین آلات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 101.7- میلیون تومان است. در کنار صنعت بانک و موسسات اعتباری این صنعت با توجه به عدد پایین شاخص فیندو، بیشترین تاثیر منفی را بر وی شاخص فیندو در کل بازار داشته است. بررسی روند شاخص فیندو نشان می‌دهد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در نیم ساعت پایانی بازار در این صنعت رخ داده است. با توجه به این موضوع که افزایش ارزش معاملات در روند نزولی می‌تواند نشاندهنده بهبود وضعیت معاملات در روزهای آتی باشد، این احتمال به‌وجود می‌آید که شاید در روزهای آتی این صنعت وضعیت بهتری را سپری کند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 8 میلیارد تومان می‌باشد

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تکشا
 • وتوشه
 • لبوتان

 

2. ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت محصولات فلزی

همانند هفته گذشته که در تمام روزهای معاملات شاهد خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم، در این شروع هفته نیز این صنعت با ثبت عدد 37.9- میلیون تومان برای چندمین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. همانطور که در تصویر مشخص است بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است که در آن مقطع شاهد ثبت عدد پایین در اختلاف سرانه و ارزش بالا معاملات بودیم که نتیجه آن خروج قوی نقدینگی هوشمند در این مقطع بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 18 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 11 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

فاراک تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

3. بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو صنعت بانک و موسسات اعتباری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 21.4- میلیون تومان است. همانطور که در توضیحات شاخص فیندو در کل بازار گفته شد، معاملاتی که در این صنعت انجام شده است، عامل اصلی کاهش عدد شاخص فیندو در کل بازار بوده است؛ به‌طوری که معاملاتی که در این صنعت انجام شده به تنهایی باعث کاهش 4 واحدی شاخص فیندو در کل بازار شده است. بازگشایی سهام بانک ملت چیزی است که سهامداران این صنعت به دنبال آن هستند؛ باید دید در روزهای آتی با باز شدن این شرکت بزرگ، شاهد تغییر روند در این صنعت و صعودی شدن آن خواهیم شد یا نه.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1632 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 829 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

 

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سمایه
 • وآیند
 • سینا

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   با اسم حقوقی اما توسط حقیقی امروز شنبه 15 شهریور...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   با اسم حقوقی اما توسط حقیقی امروز شنبه 15 شهریور...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   با اسم حقوقی اما توسط حقیقی امروز شنبه 15 شهریور...

نظرات