بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:592 تاریخ انتشار:1399/04/15 19:59
شاخص فیندو - 15 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 15 تیر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

حمایتی دوباره. امروز یکشنبه 15 تیر است؛ پس از آن که در روز گذشته، بازار از نقطه اوج خود فاصله گرفت، در نتیجه معاملات امروز از حساسیت بالایی برخوردار بود؛ چرا که با تصویب روند نزولی و سرخ پوشی بازار، می‌توانستیم شروع روند نزولی شاخص کل را در ادامه محتمل‌تر بدانیم.

در پیش‌گشایش معاملات امروز برخلاف روزهای گذشته، تعادلی بین ارزش سفارشات خرید و سفارشات فروش برقرار بود؛ تعادلی که با تغییر در قدرت خریدار و فروشنده می‌توانست سرنوشت کلیت بازار را دچار تغییر کند. با شروع معاملات، شاخص کل با توجه به معاملات منفی که در اکثر نمادها در حال انجام بود، اصلاحی را تجربه کرد؛ اصلاحی که دوام زیادی نداشت و خریداران بار دیگر بر بازار تسلط پیدا کردند و قدرت خود را به رخ فروشندگان کشیدند. نتیجه این برتری بازگشت پرقدرت بازار در ادامه بود؛ بازگشتی که نه تنها افت ابتدایی بازار را جبران کرد، بلکه توانست باعث تغییر جهت کلیت بازار شود؛ به‎طوری که در اکثر نمادهای بازار تغییر حالت را از صف فروش به صف خرید شاهد بودیم تا در انتهای معاملات، نوسان 10 درصدی را بتوانیم در آن‌ها ثبت کنیم. 

نتیجه معاملات امروز رشد 34062 واحدی شاخص کل بوده است؛ پس از آن که در روز گذشته وضعیت کلی بازار منفی بود و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی از تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت بیشتر شده بود، امروز شاهد بازگشت آرامش به کلیت بازار بودیم. در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 376 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 188 سهم بوده است. مقایسه این اعداد با روز گذشته، نشان‌دهنده برتری خریداران بر فروشندگان است.  

همانند شاخص کل و کلیت بازار، شاخص فیندو نیز در معاملات امروز وضعیت بهتری را ثبت کرد. این شاخص در معاملات امروز با ثبت عدد 6.6- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو با توجه به معاملات امروز بورس

بررسی روند شاخص فیندو نشان می‌دهد که این شاخص وضعیت مناسب‌تری را نسبت به روزهای گذشته در معاملات امروز سپری کرده است؛ به‌طوری که در 2 بازه نیم ساعته با ثبت عدد مثبت، ورود نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد. در مابقی بازار، شاخص فیندو اگرچه اعداد منفی را ثبت کرد، اما بجز نیم ساعت ابتدایی بازار، خروجی نقدینگی قابل توجهی، در بازار دیده نشده است.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که که در صنعت بانک‎‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارش‌های قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته مراجعه کنید و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 17720 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 23 درصد کاهش داشته است.  این متغیر در معاملات امروز نسبت به روزهای گذشته وضعیت متفاوتی را سپری کرد و در کلیت بازار وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 2531 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

بررسی روند معاملات نشان می‌دهد که وضعیت بازار در چه جهتی در حال حرکت است؛ همان‌طور که در تصویر مشخص است، در نیم ساعت منتهی به 11:00 شاهد افزایش قابل توجه ارزش معاملات حقیقی بودیم. این افزایش ارزش معاملات باعث شد که وضعیت آخرین قیمت سهام از محدوده منفی و صف فروش به صفر تابلو بازگردد.

اگر در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برآیند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 15 تیر

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) ماشین‌آلات و تجهیزات

شاخص فیندو صنعت ماشین‌آلات و تجهیزات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 5.5+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که اگرچه در ابتدای بازار این شاخص وضعیت خوبی را سپری نکرد اما در ادامه بازار با سپری کردن روند صعودی، به اعداد مثبت ختم شد. این روند صعودی زمانی بااهمیت می‌شود که افزایش ارزش معاملات را نیز در آن شاهد باشیم که این احتمال را به‌وجود می‌آورد که شاید در روزهای آتی بتوان شاهد ادامه‌دار بودن ورود نقدینگی به این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 221 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز، روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 50 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تمحرکه
 • تپمپی
 • تکشا

 

    2) قند و شکر

شاخص فیندو صنعت قند و شکر

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 4.8+ میلیون تومان است. این صنعت یکی از بهترین روزهای خود را گذراند؛ به‌طوری که در 6 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم. نکته مثبت معاملات امروز این صنعت، تعادلی است که در میزان نقدینگی وارد شده به صنعت شاهد آن بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 183 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قشیرین
 • قنیشا
 • قهکمت

 

    3) سرمایه‌گذاری‌ها

شاخص فیندو صنعت سرمایه‌گذاری‌ها

بار دیگر در نقش ناجی. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 4.1+ میلیون تومان است. بررسی معاملات امروز نشان می‌دهد که این صنعت بار دیگر با بازگشت شاخص فیندو، به عنوان ناجی بازار عمل کرد. این امر را می‌توان در روند شاخص فیندو نیز مشاهد کرد؛ به‌طوری که پس از گذشت نیم ساعت از شروع معاملات، شاخص فیندو با ثبت اعداد مثبت، این موضوع را نشان داد که خریداران باقدرتی در نقش ناجی وارد عمل شدند که نتیجه آن بازگشت شاخص کل و کلیت بازار بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 888 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبرق
 • آریان
 • ونیکی

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 15 تیر

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) منسوجات

شاخص فیندو صنعت منسوجات

بعد از آن که در دو هفته متوالی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم، در معاملات امروز این صنعت با ثبت عدد 22.1- میلیون تومان به این روند خاتمه داد تا بتوان از آن به عنوان صنعت برتر در خروج نقدینگی هوشمند نام ببریم. این شاخص در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در انتهای بازار شاهد کمترین مقدار شاخص فیندو در این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 42 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز، روند نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 10 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • نطرین
 • نتوس

 

    2) کاشی و سرامیک

شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 16.7- میلیون تومان است. اگر چه شاهد شروع خوب شاخص فیندو در این صنعت بودیم، اما در ادامه با سپری کردن روند نزولی باعث شد شاهد تغییر رنگ شاخص فیندو به رنگ قرمز باشیم. روز گذشته نماد کسعدی باعث شد تا این صنعت تنها صنعت مثبت در روز خونین شاخص فیندو باشد اما در معاملات امروز این نماد نتوانست از خروج نقدینگی از این صنعت جلوگیری کند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 130 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کپارس
 • کساوه
 • کلوند

 

 3) واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 14.6- میلیون تومان است. صنعت تمام سرخ معاملات امروز، صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که با توجه به ارزش بالای معاملات در نیم ساعت ابتدایی بازار، در نتیجه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند نیز در این مقطع انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 83 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز، روند نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 17 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وسنا
 • وارس
 • وثنو

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار حمایتی دوباره. امروز یکشنبه 15 تیر است؛ پس از آن که در

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار حمایتی دوباره. امروز یکشنبه 15 تیر است؛ پس از آن که در

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار حمایتی دوباره. امروز یکشنبه 15 تیر است؛ پس از آن که در

نظرات