بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:613 تاریخ انتشار:1399/05/15 00:00 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 14 مرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 14 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

پولبک یا اصلاح؟. امروز سه‌شنبه 14 مرداد است؛ در روز گذشته شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم؛ عرضه‌ای که باعث شد شاخص کل به زیر 2 میلیون واحد برسد. این موضوع این سوال را بهوجود آورده بود که آیا در معاملات امروز، شاهد تکمیل پولبک خواهیم بود یا شاخص کل به اصلاح خود ادامه می‌دهد.

در پیش گشایش معاملات امروز شاهد تعادلی در ارزش سفارشات خرید و فروش بودیم؛ تعادلی که این احتمال را بهوجود آورده بود با توجه به عدد شاخص کل و حمایت روانی این عدد، شاید شاهد بازگشت این شاخص به روند صعودی خود باشیم.

در ابتدای بازار شاخص کل با توجه به معاملات منفی که در اکثر نمادهای بازار انجام می‌شد، با ثبت عدد منفی و اصلاح آغاز به کار کرد؛ در ادامه خریداران بار دیگر بر بازار برتری پیدا کردند تا شاهد روند صعودی شاخص کل و تغییر رنگ این شاخص از قرمز به سبز باشیم. این موضوع باعث شد که شاخص به سطح 2 میلیون واحدی نزدیک شود و احتمال دهیم فردا این شاخص از این عدد عبور کند. نتیجه معاملات امروز رشد 1696 واحدی شاخص کل و 1738 واحدی شاخص هم وزن بوده است. در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 330 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی 247 سهم بوده است. این موضوع نیز تایید کننده بهبود معاملات امروز نسبت به روز گذشته است.

پس از آن که در چند روزی شاهد روند نزولی در شاخص فیندو بودیم، این شاخص در معاملات امروز همانند کلیت بازار بهبود پیدا کرد. این شاخص در معاملات امروز با ثبت 5.9- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.5- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسانتر و راحت تر این موضوع، محدوده 9- تا 4- به عنوان محدوده امن میتوان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو 14 مرداد

پس از آن که در چند روز شاهد خروج شاخص فیندو از منطقه امن خود بودیم، این شاخص در معاملات امروز وضعیت بهتری را سپری کرد و توانست بار دیگر به محدوده امن خود بازگردد تا احتمال عبور شاخص کل از مقاومت 2 میلیون واحد را بیشتر کند. توجه به این نکته که شاخص کل برخلاف روزهای گذشته در دو بازه نیم ساعته، عدد مثبتی را ثبت کرده است نیز نشان از بهبود این شاخص دارد.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که انبوه سازی املاک و مستغلات انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در بیمه و صندوق بازنشستگی انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را برروی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 21638 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 97 درصد افزایش داشته است. اصلی ترین دلیل افزایش ارزش معاملات حقیقی، تعادلی بوده است که در معاملات امروز شاهد آن بودیم.

همانطور که در گزارشات قبلی شاخص فیندو نیز اشاره کردیم، توجه به روند ارزش معاملات حقیقی، نشان از جریان معاملات دارد؛ برای مثال همانطور که در تصویر مشخص است در نیمه بازار، شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم. این افزایش ارزش معاملات به این دلیل بوده است که در این مقطع، شاهد حضور خریداران قدرتمندی در بازار بودیم که باعث بازگشت بخشی از اصلاح شاخص کل شدند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 3091 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگر در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برآیند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 14 مرداد

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) لاستیک و پلاستیک

 شاخص فیندو صنعت لاستیک و پلاستیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 50.7+ میلیون تومان است. این صنعت در هفته گذشته نیز مورد توجه بازار قرار گرفت. اگر این تداوم ورود نقدینگی هوشمند و ثبت اعداد مثبت در شاخص فیندو این صنعت در روزهای آتی ادامه دار باشد، میتوان برای محصولات این صنعت افزایش نرخ جدیدی را پیش بینی کرد؛ چرا که با افزایش قیمت دلار محصولات این صنعت که از جمله محصولات دلاری هستند قیمت آن‌ها خواهند داشت. بررسی جریان معاملات نشان می‌دهد که این صنعت روز تمام مثبتی را در پیش گرفت تا در تمام جریان معاملاتی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 96 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 14 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پارتا
 • پلوله
 • پتایر

 

    2) کاشی و سرامیک

شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 35.1+ میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشخص است، در اکثر جریان معاملاتی این صنعت عدد مثبت را در شاخص فیندو ثبت کرده است. بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در ساعت 10:30 به این صنعت انجام شده است که اصلی ترین دلیل مثبت شدن شاخص فیندو در کل بازار نیز بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 78 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کسعدی
 • کساوه
 • کپارس

 

     3) بیمه و صندوق بازنشستگی

شاخص فیندو صنعت بیمه و صندوق بازنشستگی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 23.7+ میلیون تومان است. اگرچه شاخص فیندو در این صنعت با ثبت عدد مثبت آغاز به کار کرد اما در ادامه این شاخص با سپری کردن روند نزولی به اعداد منفی ختم شد. این موضوع معاملات روزهای آتی این صنعت را با اهمیت می‌کند؛ چرا که معاملات روزهای آتی تثبیت کننده هوشمندی این نقدینگی وارد شده می‌باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 268 میلیارد تومان می‌باشد.  این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 38 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • آسیا
 • بنو
 • بساما

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 14 مرداد

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 49.8- میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشخص است، بیشترین نقدینگی خارج شده از این صنعت در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:00 بوده است. این نقدینگی به قدری قوی بوده است که حتی مثبت شدن شاخص فیندو در ادامه در جریان معاملات نیز نتوانست مانع از خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 129 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • واحیا
 • وارس
 • ولراز

 

    2) شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 43.6- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را میتوان در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار خلاصه کرد؛ به‌طوری که در این مقاطع شاهد معاملاتی به ارزش 650 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم. نکته مهم انجام این معاملات در اختلاف سرانه پایین بوده است که عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت می‌باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 706 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبانک
 • شستا
 • وامید

 

    3) انبوه‌سازی املاک و مستغلات

شاخص فیندو صنعت انبوه‌سازی املاک و مستغلات

پس از آن که در دو هفته متوالی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم، در معاملات امروز این صنعت با ثبت عدد 41.1- میلیون تومان به این روند خاتمه داد تا به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند از آن یاد کنیم. همانطور که در گزارشات قبلی نیز توضیح داده بودیم، اصلی ترین دلیل توجه بازار به این صنعت تاسیس شرکت بورس مسکن بوده است که انتظارات از این صنعت برای درآمد بالا برده بود. اما بالاخره پس از دو هفته شاهد وضعیت متعادل تری در این صنعت بودیم. همانطور که در تشریح گزارش شاخص فیندو در کل بازار نیز بیان کردیم، معاملات این صنعت عامل اصلی منفی شدن شاخص فیندو در کل بازار بوده است؛ به‌طوری که از این صنعت به تنهایی باعث کاهش 3 واحدی شاخص فیندو در کل بازار شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1295 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 194 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ثشاهد
 • ثنام
 • ثالوند

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار پولبک یا اصلاح؟. امروز سه‌شنبه 14 مرداد است؛ در روز گذشته شاهد افزایش...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار پولبک یا اصلاح؟. امروز سه‌شنبه 14 مرداد است؛ در روز گذشته شاهد افزایش...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار پولبک یا اصلاح؟. امروز سه‌شنبه 14 مرداد است؛ در روز گذشته شاهد افزایش...

نظرات