بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:591 تاریخ انتشار:1399/04/14 00:58 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 14 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 14 تیر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

آغاز اصلاح

امروز شنبه 14 تیر است؛ پس از آن که بازار در هفته گذشته وضعیت رویایی را سپری کرد و به راحتی توانست از مقاومت یک و نیم میلیون واحدی عبود کند، معاملات امروز رنگ و بوی اصلاح را می‌داد. در پیش گشایش تعادلی بین خریدارن و فروشندگان برقرار بود. تعادلی که هرچه به انتهای مرحله پیش گشایش نزدیک تر می‌شدیم، به نفع فروشندگان تغییر جهت می‌داد. با شروع انجام معاملات شاخص کل در نیم ساعت ابتدایی بازار توانست 30 هزار واحد رشد کند اما زمان زیادی طول نکشید که فروشندگان برتری خود را بر بازار نشان دادند تا شاهد اصلاح بازار باشیم. نتیجه این برتری این بود که شاخص کل بخشی از رشد ابتدایی خود را اصلاح کند. در انتهای بازار اگرچه معاملات متعادل تری را شاهد بودیم و نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند، اما باتوجه به رشد بی وقفه شاخص کل در چند روز گذشته، اصلاح مقطعی بازار دور از ذهن نخواهد بود.

نتیجه معاملات امروز رشد واحدی 8441 شاخص کل بوده است؛ یکی از مهم ترین نکات معاملات امروز برتری تعداد نمادهای دارای پایانی منفی بر تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت است. در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 300 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 265 سهم بوده است. مقایسه این عدد با روز گذشته، نشان‌دهنده برتری فروشندگان بر خریداران است.  

در کنار وضعیت متعادل شاخص کل، شاخص فیندو نی پس از آن که دو روز رویایی را گذراند، در معاملات امروز و با ثبت عدد 20.4- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

بررسی روند شاخص فیندو نشان می‌دهد که در این شاخص وضعیت مناسبی را در معاملات امروز سپری نکرده است؛ این شاخص در 5 بازه نیم ساعته با ثبت عدد منفی، خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد. در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نقدینگی با قدرتی که وارد بازار شد، عامل اصلی حمایت بازار و ادامه روند صعودی بازار بوده است؛ حال سوالی که بوجود میآید این است که این میران نقدینگی خارج شده در انتهای معاملات امروز، عامل اصلی اصلاح بازار می‌‍شود و یا حمایت دوباره در دستور کار قرار خواهد گرفت. 

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت کاشی و سرامیک انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بروی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف ماجرا، معاملاتی که در صنعت بانک‎‌ها و موسسات اعتباری انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بروی شاخص فیندو گذاشته است.

در گزارش قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها به صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچکترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز میگردند. از طرفی همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 23066 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 69 درصد افزایش داشته است.  اصلی ترین دلیل افزایش ارزش معاملات، متعادل شدن بازار و خارج شدن از وضعیتی که در آن سهام قفل در صف خرید بوده‌اند، است. این متغیر در معاملات امروز نسبت به روزهای گذشته وضعیت متفاوتی را سپری کرد و در کلیت بازار وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 3295 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

بررسی روند معاملات نشان می‌دهد که وضعیت بازار در چه جهتی در حال حرکت است؛ همانطور که در تصویر مشخص است، در نیم ساعت منتهی به 11:30 شاهد اقزایش قابل توجه ارزش معاملات حقیقی بودیم این افزایش ارزش معاملات باعث شد که وضعیت آخرین قیمت سهام از محدوده منفی و صف فروش به صفر تابلو بازگردد.

اگر در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برایند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برایند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

توجه: باتوجه به وضعیت معاملات امروز که در اغلب صنایع شاهد خروج نقدینگی هوشمند بودیم، در نتیجه در این گزارش به بررسی صنایعی خواهیم پرداخت که بیشترین و کمترین خروج نقدینگی هوشمند را داشته‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 14 تیر

 

1. بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 44.2- میلیون تومان است. در نگاه اول به نمودار شاخص فیندو این صنعت،  وضعیت خوب از آن نتیجه گرفته می‌شود. اما با بررسی بیشتر به این نکته پی برده می‌شود که معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است، بدلیل اختلاف سرانه بسیار پایین آن، باعث  شده که در انتهای بازار خروج نقدینگی از این صنعت را شاهد باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 2644 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز نسبت به روزهای گذشته وضعیت متفاوتی را سپری کرد و در کلیت بازار وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 378 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سامان
 • وبصادر
 • دی

 

2. ماشین آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 41.2- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را در میانه بازار میتوان خلاصه کرد؛ در این مقطع شاهد معاملاتی با ارزش بالا و همچنین اختلاف سرانه پایین بودیم که نتیجه آن خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت در انتهای بازار بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 272 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بترانس
 • بموتو
 • بنیرو

 

3. مواد دارویی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 27.1- میلیون تومان است. روند شاخص فیندو در این صنعت مشابه شاخص کل بوده است؛ به‌طوری که در اغلب جریان معاملاتی شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو و همچنین خروج نقدینگی هوشمند از صنعت بودیم. باتوجه به این موضوع که در نیم ساعت منتهی به ساعت 11:30 معاملات با ارزش بالا و همچنین اختلاف سرانه پایین را شاهد بودیم، در نتیجه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را نیز در این مقطع شاهد بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 997 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • برکت
 • دعبید
 • دکیمی

 

 

3 صنعت با کمترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 14 تیر

 

1. کاشی و سرامیک

شاخص فیندو

در روزی که کلیت بازار شاخص فیندو منفی را شاهد بودند، تنها صنعتی که در با ثبت عدد مثبت به کار خود خاتمه داد، صنعت کاشی و سرامیک می‌باشد تا ورود نقدینگی هوشمند را به آن شاهد باشیم عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 18.7+ میلیون تومان است. بررسی معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که اصلی ترین دلیل مثبت بودن شاخص فیندو در این صنعت معاملاتی است که در نماد کسعدی انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 92 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کسعدی
 • کهرام
 • کحافظ

 

2. حمل و نقل، انبارداری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 0.2- میلیون تومان است. همانطور که از عدد نهایی این صنعت مشخص است، وضعیت متعادلی را در معاملات امروز گذرانده است؛ توجه به این نکته که در کل جریان معاملاتی در 4 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و در  3 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو بودیم نیز تایید کننده تعادلی است که در معاملات این صنعت برقرار بوده است. معاملات این صنعت در دو نیمه متفاوت در پیش گرفته شد؛ در نیمه ابتدایی بازار شاهد معاملاتی با اختلاف سرانه پایین بودیم که همین عامل باعث خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت شده است. اما در نیمه بعدی شرایط تغییر کرد تا شاخص فیندو با سپری کردن روند صعودی به اعداد مثبت ختم شود؛ روندی که این احتمال را برای این صنعت بوجود آورده است تا در روزهای آتی شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت و معاملات مثبت در آن باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 296 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حسینا
 • حرهشا
 • حآسا

 

3. لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 4.2- میلیون تومان است. همانطور که در تصویر مشخص است، معاملاتی که در نیمه ابتدایی بازار در این صنعت انجام شده است، عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از آن وثبت عدد منفی در شاخص فیندو بوده است. در انتهای بازار شاخص فیندو بار دیگر با سپری کردن روند صعودی، به اعداد مثبت ختم شد تا دید مثبت به این صنعت را نسبت به ورود نقینگی هوشمند در روزهای آتی و همچنین ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو را بوجود آورد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 87 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پلاست
 • پلوله
 • پدرخش

 

شاخص هفتگی فیندو را در اینجا بخوانید.

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار آغاز اصلاح امروز شنبه 14 تیر است؛ پس از آن که بازار در هفته گذشته...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار آغاز اصلاح امروز شنبه 14 تیر است؛ پس از آن که بازار در هفته گذشته...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار آغاز اصلاح امروز شنبه 14 تیر است؛ پس از آن که بازار در هفته گذشته...

نظرات