بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:480 تاریخ انتشار:1399/02/14 17:41 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 14 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 14 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز 14 اردیبهشت سال 1399 است. به‌دلیل مشکلات همیشگی هسته معاملات، معاملات امروز هم مانند روزهای گذشته در غیاب سهامی که به تازگی عرضه شده بودند از جمله شستا و صبا انجام شد. معاملات امروز شباهت و تفاوت‌هایی نسبت به معاملات روز گذشته دارد؛ همانند روزهای گذشته اکثر سهام با صف خرید شروع به کار کردند و وضعیت سبزپوشی را سپری کردند؛ با توجه به رشدی که شاخص کل در معاملات امروز تجربه کرد، این شاخص به عدد 1 میلیون واحدی نزدیکتر شد. از آنجایی که این عدد در شاخص، مقاوت روانی بین سهامداران ایجاد کرده است، در نتیجه از نیمه بازار به بعد، شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم و تعداد قابل توجهی از سهام، با عرضه شدن صف‌های خرید، وضعیت متعادلی را سپری کردند. بعد از آنکه در روز گذشته رکورد جدیدی برای شاخص کل ثبت شد، امروز این شاخص دوباره رکوردشکنی کرد و توانست در انتهای بازار با رشد 46572 واحدی به کار خود پایان دهد.

علاوه بر رکورد شاخص کل در معاملات امروز، شاخص فیندو نیز با ثبت عدد 18.8- میلیون تومان در انتهای بازار رکورد جدیدی را به خود اختصاص داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

ذکر این نکته الزامیست که گزارش تهیه شده براساس آخرین وضعیت بازار تا ساعت 12:30 تهیه شده است و در این گزارش معاملات نمادهایی که به تازگی عرضه شدند، به‌دلیل آنکه معاملات آن‌ها بعد از ساعت 12:30 انجام شده، در نظر گرفته نشده است.

در ادامه به بررسی وضعیت این شاخص و شرح آن خواهیم پرداخت.

نمودار شاخص فیندو با توجه به وضعیت امروز بورسهمان‌طور که از عدد نهایی شاخص فیندو مشخص است، این شاخص در معاملات امروز وضعیت مناسبی را سپری نکرد. توجه به این نکته که در کل جریان معاملاتی شاهد شاخصی منفی و خروج نقدینگی هوشمند بودیم، نیز بیانگر وضعیت نامناسب این شاخص در معاملات امروز است.

بررسی روند شاخص فیندو نشان می‌دهد که این شاخص در معاملات امروز همانند روزهای گذشته، در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار خروج نقدینگی هوشمند را از کلیت بازار ثبت کرده است. اما روند اختلاف سرانه به صورتی بود که در میانه بازار شاهد کمترین اختلاف سرانه بودیم ولی با توجه به ارزش پایین معاملات در این مقاطع، در نتیجه اکثر خروج نقدینگی هوشمند در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار انجام شده است.

بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که صنایع انبوه‌سازی، حمل و نقل و انبارداری بیشترین تاثیر را به‌روی کاهش شاخص فیندو داشته‌اند که نتیجه آن کاهش قابل توجه شاخص فیندو در میانه بازار بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر با 8555 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، افزایش 39 درصدی را نشان می‌دهد. روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر در معاملات امروز خود روندی نزولی را سپری کرد. به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد 2252 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم. اما نکته قابل توجه معاملات، افزایش ارزش معاملات در نیم ساعت پایانی بازار است که نشان‌دهنده افزایش عرضه در بازار توسط سهامداران می‌باشد.

در گزارش‌های قبلی شاخص توضیح دادیم که با توجه به شاخص فیندو و همچنین رشد متوالی شاخص کل باید در معاملات احتیاط کرد؛ از طرفی با توجه به این موضوع که شاخص کل بیش از انتظار همگان رشد کرده است و مهمتر از آن اصلاح مقطعی نیز نداشته است، در نتیجه همچنان این دید نسبت به احتیاط در معاملات وجود دارد.

نکته: سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد تومان ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو اعدادی منفی را ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتر اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 14 اردیبهشت

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

1) فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو فراورده‌های نفتیعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 27.36+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در میانه بازار شاهد ورود نقدینگی قابل توجه به این صنعت بودیم؛ به‌طوری که ثبت اختلاف سرانه بین 60+ تا 105+ میلیون تومان در میانه بازار، که با ارزش بالای معاملات همراه بود، باعث ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت در این مقاطع شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 271 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیتی متعادل را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد 39 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

این صنعت برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. برای مطالعه بیشتر، به گزارش شاخص فیندو - 13 اردیبهشت مراجعه کنید.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شاوان
 • شپاس
 • شبریز

 

    2) واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های مالیعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 15+ میلیون تومان است. اکثر معاملات این صنعت در نیم ساعت منتهی به 09:30 انجام شده است؛ در این بازه زمانی با توجه به اختلاف سرانه و ارزش بالای معاملات حقیقی، شاهد ورود نقدینگی قابل توجه به این صنعت بودیم. اگرچه در ادامه، اختلاف سرانه وضعیت خوبی را سپری کرد، اما با توجه به پایین بودن ارزش معاملات حقیقی، ورود و خروج محسوسی در مابقی بازار دیده نشده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 45 میلیارد تومان می‌باشد. روند ارزش معاملات حقیقی در این صنعت همانند کلیت بازار بوده است؛ توجه به این نکته که در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار، بیشترین ارزش معاملات را توسط اشخاص حقیقی شاهد بودیم نیز بیانگر این تشابه است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ولانا
 • وسنا
 • وثنو

 

  3) فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص فیندو فعالیت‌های مالی واسطعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 3.57+ میلیون تومان است. این صنعت، از معدود صنایعی می‌باشد که در آن قدرت اختلاف سرانه بر ارزش معاملات غلبه کرده است. برای توضیح این جمله، می‌توان به این نکته اشاره کرد که اگرچه در ساعت 09:30 ارزش بالای معاملات با اختلاف سرانه 7- میلیون تومان انجام شده است ولی با توجه به این موضوع که در ادامه بازار، اختلاف سرانه در محدوده 25+ تا 50+ میلیون تومان قرار داشته است، در نتیجه اختلاف سرانه بالا برتر از ارزش بالای معاملات عمل کرده و شاهد ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 65 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز خود روندی نزولی را سپری کرد. به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد 27 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

این صنعت برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود. برای مطالعه بیشتر، به گزارش شاخص فیندو - 13 اردیبهشت مراجعه کنید.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فرابورس
 • بورس
 • لوتوس

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 14 اردیبهشت

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) حمل و نقل، انبارداری

 شاخص فیندو صنعت حمل و نقل و انبارداریعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 50.24- میلیون تومان است. این صنعت روندی مخالف کلیت بازار در پیش گرفت. به‌طوری که از ساعت 10:30 به بعد، شاهد افزایش قابل توجه ارزش معاملات بودیم. این افزایش ارزش معاملات به‌دلیل آن که با اختلاف سرانه پایین همراه بوده است، تاثیر قابل توجهی برای شاخص فیندو در کل بازار گذاشته و باعث کاهش چند واحدی آن در مقاطعی از بازار شده است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که شاخص فیندو این صنعت تحت تاثیر معاملاتی که در نماد حپارسا انجام شده، قرار گرفته است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 322 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حتاید
 • حکشتی
 • حپارسا

 

    2) شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتیعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 33.97- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در یک ساعت خلاصه کرد و آن یک ساعت منتهی به ساعت 10:00 است. در این بازه زمانی شاهد معاملاتی به ارزش 208 میلیارد تومان و اختلاف سرانه 26- میلیون تومانی بودیم که نتیجه آن خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 330 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبانک
 • وغدیر
 • وصندوق

 

    3) انبوه‌سازی و املاک و مستغلات

شاخص فیندو صنعت انبوه‌سازی و املاک و مستغلاتعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 33.62- میلیون تومان است. یکی دیگر از صنایعی که شاخص فیندو در کل بازار را تحت تاثیر خود قرار داد این صنعت می‌باشد. معاملاتی که در ساعت 11:30 انجام شده به‌دلیل ارزش بالا و همچنین اختلاف سرانه پایین آن، تاثیر قابل توجهی بر شاخص فیندو در کلیت بازار گذاشته است و باعث کاهش چند واحدی آن در این مقطع شده است.

بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد ثفارس انجام شده، باعث کاهش 15 واحدی شاخص فیندو این صنعت و 3 واحدی شاخص فیندو در کلیت بازار شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 438 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیتی متعادل را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد 63 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ثعمرا
 • ثنور
 • ثمسکن

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 14 اردیبهشت سال 1399 است. به‌دلیل مشکلات همیشگی هسته معاملات، معاملات امروز هم...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 14 اردیبهشت سال 1399 است. به‌دلیل مشکلات همیشگی هسته معاملات، معاملات امروز هم...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 14 اردیبهشت سال 1399 است. به‌دلیل مشکلات همیشگی هسته معاملات، معاملات امروز هم...

نظرات