بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:561 تاریخ انتشار:1399/03/15 12:50 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 13 خرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 13 خرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

بازگشت شاخص کل همراه با رکوردی جدید. امروز سه‌شنبه 13 خرداد سال 1399 است. بازار سرمایه بعد از گذشت چند هفته توانست به روند صعودی خود بازگردد و در نتیجه روز تمام مثبت را سپری کند. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که از همان ابتدای بازار شاهد برتری قابل توجه خریداران نسبت به فروشندگان بودیم؛ این برتری باعث شد که در ادامه کلیت بازار مثبت شده و در نتیجه بازاری سراسر سبز را تجربه کنیم. پس از اصلاح چند هفته‌ای شاخص کل، این شاخص در معاملات امروز با رشد 40417 واحدی به کار خود خاتمه داد تا این احتمال را نسبت به شروع دوباره روند صعودی به‌وجود آورد و ذکر این نکته الزامیست که این میزان رشد شاخص کل در معاملات امروز، بیانگر رکورد جدیدی برای این شاخص است. برای درک این موضوع به این نکته باید توجه کرد که کل رشد شاخص کل در سال‌های 91 و 92 برابر این عدد بوده است و این نشان از بزرگی این عدد دارد. در انتهای بازار، تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 469 سهم و تعداد نمادهایی که دارای پایانی منفی برابر 103 سهم بوده است. همان‌طور که از تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت نیز مشخص است که همچنان بازار روندی صعودی در پیش دارد.

در کنار رکور شاخص کل، شاخص فیندو نیز توانست در محدوده امن خود قرار گیرد. این شاخص در معاملات امروز توانست در انتهای بازار با ثبت عدد 1.8- میلیون تومان به کار خود پایان دهد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نه چندان محسوس فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

در ابتدای امر از شما همراهان گرامی به دلیل تاخیر در انتشار گزارش 13 خرداد، صمیمانه عذرخواهی می‌کنیم.

شاخص فیندو بورس در 13 خرداد 99شاخص فیندو در معاملات امروز، روندی نزولی را سپری کرد. توجه به این نکته که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین مقدار شاخص فیندو و در نیم ساعت پایانی بازار شاهد کمترین مقدار شاخص فیندو بودیم، نیز بیانگر روندی نزولی است که این شاخص در معاملات امروز سپری کرده است.

در گزارش قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها و ... صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچک‌ترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز می‌گردند و شاید این احتمال را بتوان در نظر گرفت که بازار سرمایه ایران دوباره در صف‌های خرید قفل شود.

ذکر این نکته الزامیست که تیم فیندو در آخرین تغییرات خود در بات فیندو، معاملاتی که در ساعات خارج بازار انجام می‌شود را نیز در بررسی‌های خود لحاظ کرده است تا با بیشترین دقت اطلاعات در دسترسی عموم قرار گیرد.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند. به عنوان مثال همان‌طور که در روز گذشته نیز بیان شد، شاخص کل در یک هفته گذشته با سپری کردن روند صعودی، این دید را نسبت به صعودی بودن بازار و بازگشت شاخص کل به روند صعودی به‌وجود آورده بود. نتیجه این روند صعودی در شاخص فیندو، معاملاتی است که در این هفته شاهد آن هستیم.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 10545 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 104 درصد افزایش داشته است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 2717 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

بارها درباره روند ارزش معاملات در کنار عدد شاخص فیندو و ارتباط آن‌ها با یکدیگر توضیح دادیم. همان‌طور که از عدد نهایی شاخص فیندو مشخص است، این شاخص وضعیت متعادلی را نشان می‌دهد اما با توجه به افزایش ارزش معاملات حقیقی نسبت به روزهای گذشته، می‌توان انتظار ادامه‌دار بودن روند صعودی شاخص کل و فتح‌ قله‌های جدید در این شاخص را داشت.

بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در معاملات امروز عدد برآیند نقدینگی مثبت بوده است و در نتیجه شاهد ورود نقدینگی حقیقی در کل بازار بودیم.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 13 خرداد

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه گریهای پولی و مالیعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 30.2+ میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز یکی از روزهای خوب خود را سپری کرده است؛ به‌طوری که در 5 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عددی مثبت در شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم. توجه به این نکته که این شاخص در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرده است و از طرفی ارزش معاملات حقیقی در انتهای بازار افزایش داشته است، می‌توان معاملات متعادلی را برای این صنعت در نظر گرفت.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 48 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • واحیا
 • وارس
 • ولانا

 

    2) شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو صنعت شرکتهای چندرشته ای صنعتییکی از صنایع تمام سبز معاملات امروز، صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی است که در انتهای بازار با ثبت عدد 18.7+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. دو متغیر اصلی شاخص فیندو یعنی اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی، در معاملات امروز روندی مخالف یکدیگر را در پیش گرفتند. همان‌طور که از نمودار شاخص فیندو مشخص است، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 248 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 158 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وامید
 • شستا
 • وغدیر

 

    3) زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعتصنعت تمام سبز دیگر معاملات امروز صنعت زراعت است که با ثبت عدد 13+ میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود پایان داد. مطالعه و بررسی گزارشات شاخص فیندو، جابجایی نقدینگی در صنایع را به خوبی نشان می‌دهد؛ به عنوان مثال در چند هفته گذشته، شاهد ورود نقدینگی هوشمند قوی و متوالی به صنعت مواد غذایی و آشامیدنی بودیم. بعد از آن نوبت به صنعت قند و شکر رسید که در دو هفته متوالی به عنوان صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد. با توجه به این موضوع و همچنین بررسی روند معاملات این احتمال می‌تواند وجود داشته باشد که مقصد بعدی نقدینگی هوشمند، صنعت زراعت باشد. معاملات روزهای آتی این صنعت می‌تواند تاییدکننده و یا رد کننده این موضوع باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 195 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 68 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تلیسه
 • زپارس
 • زشگزا

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 13 خرداد

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو صنعت بانکهاعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 15.87- میلیون تومان است. این صنعت قبل از شروع اصلاح بازار، خروج نقدینگی قوی داشته است. با بررسی‌های انجام شده به این موضوع پی‌برده می‌شود که بعد از پایان فروش صندوق‌های ETF دولتی بانکی، خروج نقدینگی از این صنعت آغاز شده است. با توجه به این موضوع این احتمال را می‌توان در نظر گرفت که تعداد قابل توجهی از سهامداران، با توجه به سیاست دولت قصد استفاده از نوسانات ایجاد شده در سهام شرکت‌های این صنعت را داشتند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 824 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روزی متعادل را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت بطور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 118 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبملت
 • سامان
 • وکار

 

    2) دستگاه‌ها و ماشین‌آلات برقی

 شاخص فیندو دستگاه‌ها و ماشین‌آلات برقیعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 10.3- میلیون تومان است. بیشترین خروج نقدینگی در این صنعت در نیم ساعت ابتدایی بازار ثبت شده است؛ توجه به این نکته که در این بازه زمانی شاهد بیشترین ارزش معاملات همراه با کمترین اختلاف سرانه بودیم تاییدکننده این موضوع است. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 194 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 67 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بکام
 • بنیرو
 • بایکا

 

    3) خودرو و ساخت قطعات

شاخص فیندو صنعت خودرو و ساخت قطعاتعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.19- میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز روندی مشابه شاخص کل در پیش گرفت. همان‌طور که در نمودار مشخص است، در نیم ساعت ابتدایی بازار این صنعت شروع خوبی داشت و با ثبت عدد مثبت این احتمال را به‌وجود آورد که شاید شاهد پایان خروج چند روزه نقدینگی هوشمند از این صنعت باشیم. اما در ادامه با توجه به معاملاتی که توسط اشخص حقیقی انجام شده است، شاخص فیندو به اعداد منفی دست پیدا کرد تا همچنان این احتمال را نسبت به ادامه‌دار بودن خروج نقدینگی از این صنعت را به‌وجود آورده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1441 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 374 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ختوقا
 • خاهن
 • خمحور

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازگشت شاخص کل همراه با رکوردی جدید. امروز سه‌شنبه 13 خرداد سال 1399 است. بازار...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازگشت شاخص کل همراه با رکوردی جدید. امروز سه‌شنبه 13 خرداد سال 1399 است. بازار...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بازگشت شاخص کل همراه با رکوردی جدید. امروز سه‌شنبه 13 خرداد سال 1399 است. بازار...

نظرات