بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:654 تاریخ انتشار:1399/07/12 22:08 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 12 مهر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 12 مهر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار


سنت شکنی در این هفته؟
امروز شنبه 12 مهر است. بازار سرمایه مطابق روال یک ماه اخیر خود، هفته را به خوبی شروع کرد. اما معاملات امروز وضعیت متفاوتی را سپری کرد و در انتهای بازار صف‌های خرید همچنان باقی ماند تا بعد از یک ماه، بازاری سبز را در انتهای معاملات شاهد باشیم.


در شروع معاملات امروز بهبود وضعیت به وضوح دیده می‌شد؛ اگرچه ارزش سفارشات فروش در مرحله پیش گشایش بیش از ارزش سفارشات خرید بود، اما بررسی وضعیت معاملات نشان می‌داد که در نمادهای بزرگ بازار این متغیر وضعیت متفاوتی داشته است و ارزش سفارشات خرید در آن‌ها بیشتر از ارزش سفارشات خرید بوده است. این موضوع باعث شد تا شاخص کل شروع خوبی داشته باشد و از همان ابتدای بازار سبزپوش شود.


برخلاف هفته‌های گذشته که از میانه بازار به بعد شاهد وضعیت متفاوت معاملات بودیم، افزایش تقاضا باعث شد تا در انتهای بازار برای اکثر نمادها خریدار وجود داشته باشد و کلیت بازار سبزپوش شود. در کنار تشکیل صف خرید در اکثر نمادهای بزرگ بازار، شاهد تحول معاملات در نمادهای کوچک بازار نیز بودیم؛ به‌طوری که هرچه به انتهای بازار نزدیک‌تر می‌شدیم، تقاضا برای این نمادها نیز افزایش پیدا می‌کرد تا بتوانیم این احتمال را در نظر بگیریم که به پایان اصلاح بازار نزدیک شدیم. برای پاسخ به این سوال باید معاملات روزهای آتی را رصد کرد تا بتوانیم به این نتیجه برسیم که آیا خریداران همچنان پرقدرت در بازار حضور خواهند داشت و یا افزایش عرضه در بازار باعث منفی شدن شاخص کل و بازگشت به روند نزولی آن خواهند شد؟
همانطور که کلیت بازار وضعیت خوبی را در معاملات امروز در پیش گرفتند. نتیجه معاملات امروز به ترتیب رشد 42719 و 3105 واحدی شاخص کل و شاخص هم وزن بوده است.
در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 299 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 277 سهم بوده است؛ این مطلب نشان از وضعیت مطلوب معاملات امروز است تا نوید بخش هفته‌ای متفاوت نسبت به هفته‌های گذشته باشد.


شاخص فیندو نیز در کنار بهبود معاملات وضعیت خوبی را سپری کرد و در انتهای بازار با ثبت عدد 4+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده خریداران نسبت به فروشندگان می‌باشد.


با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌ها ‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.


شاخص فیندو
همانطور که گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری کرده است؛ توجه به این نکته که در 5 بازه زمانی نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و برتری خریداران بودیم، نشان دهنده ورود نقدینگی هوشمند به کلیت بازار است. قدرت این نقدینگی به قدری بالا بوده است که در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای صف خرید به 150 سهم رسیده است. این موضوع این احتمال را به‌وجود آورده است که در شرایطی که به حمایت شاخص کل نزدیک شدیم، این ورود نقدینگی باعث تغییر روند بازار و صعودی شدن آن شود.
بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملات صنعت بانک‌ و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت فلزات اساسی انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.
همانطور که در گزارش قبلی (شاخص فیندو 5 تا 9 مهرماهنیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.


ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر 7140 میلیارد تومان بوده است. در معاملات امروز همانند روز چهارشنبه شاهد تعادل در کلیت بازار بودیم؛ این تعداد باعث شده تا ارزش معاملات تغییر چندانی نسبت به روز چهارشنبه نداشته باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 1970 میلیارد تومان بودیم.


بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی هوشمند نشان می‌دهد که همچنان این متغیر عدد منفی را ثبت کرده است که نشان‌دهنده خروج نقدینگی حقیقی از کلیت بازار است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 12 مهر


1. کاشی و سرامیک


شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 57.1+ میلیون تومان است. در نیم ساعت ابتدایی بازار بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت وارد شده است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای آن نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد کترام انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی این صنعت داشته است.


ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 7 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 3 میلیارد تومان بودیم.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کحافظ
 • کترام
 • کصدف
   

2. خدمات فنی و مهندسی

شاخص فیندو صنعت خدمات فنی و مهندسی
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 17.8+ میلیون تومان است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان از وضعیت خوب این صنعت در معاملات امروز دارد؛ به‌طوری که در 6 بازه زمانی نیم ساعته، شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم. این موضوع باعث شده است تا برای روزهای آتی وضعیت خوبی را برای این صنعت متصور باشیم.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 11 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • تپولا
 • رنیک


3.  لاستیک و پلاستیک


شاخص فیندو لاستیک و پلاستیک
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 13.9+ میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشخص است، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت در یک ساعت پایانی بازار انجام شده است؛ اگرچه در ادامه جریان معاملات، شاخص فیندو عدد منفی ثبت کرد اما ارزش معاملات کمتری که در آن مقاطع شاهد بودیم باعث شد تا نقدینگی وارد شده به این صنعت از آن خارج نشود.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 31 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پارتا
 • پکرمان
 • پتایر

 


3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 12 مهر


1. رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن


شاخص فیندو صنعت رایانه
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.3- میلیون تومان است. سپری شدن روند صعودی در شاخص فیندو باعث شد تا در نیمه دوم بازار این شاخص به اعداد منفی ختم شود تا شاهد خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت باشیم. نکته مهم معاملات در این صنعت افزایش ارزش معاملات همراه با افزایش اختلاف سرانه بوده است. این موضوع این احتمال را به‌وجود آورده است که برای روزهای آتی وضعیت خوبی را برای این صنعت متصور باشیم.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 20 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • مرقام
 • سیستم
 • فن آوا


2. واسطه‌گری‌های پولی و مالی


شاخص فیندو صنعت واسطه‌گرس‌های مالی
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 9.3- میلیون تومان است. در یک ساعت ابتدایی بازار جابه‌جایی قابل توجهی در نقدینگی این صنعت رخ داده است. به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی شاخص فیندو شورع خوبی نداشت اما در نیم ساعت بعدی خریداران خوب ظاهر شدند تا در همین یک ساعت شاهد جدال بین خریداران و فروشندگان این صنعت باشیم. جدالی که در ادامه بازار به نفع فروشندگان تمام شد تا بار دیگر از این صنعت به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند یاد کنیم.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 19 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ولانا
 • وثنو
 • ولشرق


3. ماشین آلات و تجهیزات


شاخص فیندو صنعت ماشین آلات
عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 5.2- میلیون تومان است. اگرچه در میانه بازار شاخص فیندو وضعیت خوبی را سپری کرد، اما معاملاتی که در ادامه بازار انجام شده است، باعث شد تا از این صنعت به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند یاد کنیم. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که لبوتان و تکنا در این گروه بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشتند.
ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 23 میلیارد تومان می‌باشد.


نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • لبوتان
 • تکمبا
 • تکنا

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار سنت شکنی در این هفته؟ امروز شنبه 12 مهر است. بازار سرمایه مطابق روال یک ماه اخیر خود، هفته را به خوبی...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار سنت شکنی در این هفته؟ امروز شنبه 12 مهر است. بازار سرمایه مطابق روال یک ماه اخیر خود، هفته را به خوبی...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار سنت شکنی در این هفته؟ امروز شنبه 12 مهر است. بازار سرمایه مطابق روال یک ماه اخیر خود، هفته را به خوبی...

نظرات