بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:611 تاریخ انتشار:1399/05/12 22:06 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 12 مرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 12 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

بوسه بر 2 میلیون. امروز یکشنبه 12 مرداد است؛ بازار سرمایه امروز شاهد رخداد تاریخی جدیدی بود؛ پس از دو هفته شاخص کل با مقاومت 2 میلیون واحدی، امروز این شاخص توانست از این عدد عبور کند.

معاملات امروز از همان ابتدای بازار با برتری خریداران شروع شد؛ به‌طوری که در مرحله پیش‌گشایش ارزش سفارشات خرید 8 برابر ارزش سفارشات فروش بوده است. این موضوع بازار متفاوت امروز را نسبت به هفته گذشته به خوبی نشان می‌داد تا بتوانیم بازاری سبز را پیش‌بینی کنیم.

مطابق انتظار بازار با سبزپوشی کامل آغاز به کار کرد تا صف خرید در اکثر نمادهای بازار باشیم. صف خریدی که باعث شد شاخص کل در همان یک ساعت ابتدایی بازار، عدد 2 میلیون واحدی را لمس کند تا پس از دو هفته جدال با این عدد، بالاخره از آن عبور کند.

این رشد تا نیم ساعت پایانی بازار ادامه داشت و معاملات در سقف قیمتی در حال انجام بودند. اما در نیم ساعت انتهایی بازار، بار دیگر شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم؛ عرضه‌ای که معاملات فردا را بااهمیت می‌کند. معاملات فردا به این سوال پاسخ خواهد داد که آیا شاهد پولبک شاخص به سقف 2 میلیون واحدی و تثبیت این عدد خواهیم بود یا بار دیگر فروشندگان بر بازار تسلط پیدا می‌کنند.

همانند روز گذشته شاخص کل و هم وزن از همان ابتدای بازار با رشد و سبزپوشی آغاز به کار کردند. اگرچه در نیم ساعت پایانی بازار این دو شاخص بخشی از رشد خود را به دلیل افزایش عرضه در بازار از دست دادند اما نتیجه معاملات امروز، به ترتیب با رشد 49870 و 8759 واحدی این دو شاخص بوده است تا شاهد روز خوشی برای بازار سرمایه باشیم.

اما در روز تاریخی بازار سرمایه، بار دیگر شاخص فیندو از منطقه امن خود خارج شد. این شاخص در معاملات امروز با ثبت عدد 14- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.5- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسانتر و راحت تر این موضوع، محدوده 9- تا 4- به عنوان محدوده امن میتوان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرلت شاخص فیندو بورس

نکته مهم معاملات امروز خاتمه دادن به روندی صعودی یک هفته اخیر شاخص فیندو بوده است. این موضوع در کنار افزایش عرضه در انتهای معاملات امروز، حساسیت معاملات فردا را دو چندان می‌کند. در معاملات فردا با فرض بازگشت شاخص فیندو به محدوده امن خود و همچنین تکمیل پولبک شاخص کل، می‌توان آغاز روند صعودی جدیدی را برای بازار محتمل دانست.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنایع فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت خودروسازی و ساخت قطعات انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 19179 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 11 درصد افزایش داشته است. ذکر این نکته الزامیست که در این هفته سهام تعدادی از شرکت‌های بزرگ بازار به دلیل برگزاری مجمع عمومی سالیانه بسته می‌شوند، در نتیجه کاهش ارزش معاملات را در این هفته می‌توان متصور شد.

همان‌طور که در گزارشات قبلی شاخص فیندو نیز اشاره کردیم، توجه به روند ارزش معاملات حقیقی، نشان از جریان معاملات دارد؛ برای مثال همان‌طور که در تصویر مشخص است در نیمه بازار، شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم. این افزایش ارزش معاملات به این دلیل بوده است که در این مقطع، شاهد حضور خریداران قدرتمندی در بازار بودیم که باعث بازگشت بخشی از اصلاح شاخص کل شدند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 2740 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگر در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برآیند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 12 مرداد

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

  1) ماشین‌آلات و تجهیزات

شاخص فیندو صنعت ماشین‌آلات و تجهیزات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 21.7+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت در خلاف جهت کلی بازار عمل کرد؛ برخلاف کلیت بازار که در انتهای بازار شاهد افزایش عرضه و روند نزولی شاخص فیندو بودیم، اما این صنعت کار خود را با با ثبت عدد منفی در شاخص فیندو آغاز کرد اما در ادامه خریداران این صنعت باعث شدند که شاخص فیندو با سپری کردن روند صعودی به اعداد مثبتی دست یابد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 135 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت به‌طور میانگین شاهد معاملاتی به ارزش 19 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • لخزر
 • وتوشه
 • تکشا

 

  2) خودرو و ساخت قطعات

خودرو و ساخت قطعات

امروز شاهد تحول در صنعت خودرو و ساخت قطعاتی بودیم؛ صنعتی که در دو هفته متوالی با ثبت عدد منفی خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌داد و عامل اصلی منفی شدن شاخص فیندو بود، در معاملات امروز تحولی عظیم را ثبت کرد؛ به‌طوری که این شاخص با ثبت عدد 12.4+ میلیون تومان به عنوان عدد نهایی شاخص فیندو، به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد. نکته مهم ارزش بالای معاملات این صنعت بوده است که باعث شد این صنعت را به عنوان ناجی بازار نام ببریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1550 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خبهمن
 • خمحور
 • خشرق

 

    3) ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت ساخت محصولات فلزی

صنعت مثبت دیگر معاملات امروز صنعت ساخت محصولات فلزی می‌باشد که با ثبت عدد 9.4+ میلیون تومان به عنوان عدد نهایی شاخص فیندو، برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند نام گرفته است. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که در نیمه ابتدایی بازار شاهد بیشترین جابه‌جایی نقدینگی هوشمند در این صنعت بودیم؛ این جابجایی به قدری قوی بوده است تا شاهد صف خرید در اکثر نمادهای این صنعت در ادامه معاملات باشیم. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 106 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فاراک
 • فبیرا
 • چدن

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 12 مرداد

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

   1) شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 63.5- میلیون تومان است. از این صنعت در روز گذشته به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند یاد کردیم؛ معاملات روز گذشته نشان از این موضوع داشت که شاید در روزهای آتی شاهد افزایش قدرت فروشندگان این صنعت باشیم. مطابق انتظار در معاملات امروز فروشندگان بر بازار تسلط پیدا کردند تا شاخص فیندو با سپری کردن روند نزولی به اعداد منفی ختم شود. اهمیت این اعداد منفی زمانی بیشتر می‌شود که در انتهای معاملات شاهد افزایش ارزش معاملات حقیقی نیز بودیم که این موضوع معاملات روزهای آتی این صنعتت را حساس تر خواهد کرد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 926 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وبانک
 • وغدیر
 • وامید

 

   2) استخراج کانه‌های فلزی

اخص فیندو صنعت استخراج کانه‌های فلزی

صنعت سرخ معاملات امروز صنعت استخراج کانه‌های فلزی می‌باشد که در انتهای بازار با  ثبت اعداد 29.8- میلیون تومان در شاخص فیندو، به کار خود خاتمه داد. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در معاملات امروز این صنعت شاهد تعادلی در خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم. بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در کل جریان معاملاتی در میانه بازار رخ داده است که شاهد افزایش قابل توجه ارزش معاملات حقیقی در نیم ساعت منتهی به ساعت 10:30 بودیم که همین عامل با خروج نقدینگی هوشمند قوی از این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 502 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کاما
 • ومعادن
 • کگهر

 

   3) حمل و نقل، انبارداری

شاخص فیندو صنعت حمل و نقل، انبارداری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 28.5- میلیون تومان است. همان‌طور که در تصویر مشخص است، اکثر نقدینگی خارج شده از این صنعت در نیم ساعت انتهای بازار انجام شده است که در آن شاهد افزایش بالای معاملات و اختلاف سرانه پایین بودیم. بررسی معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که اصلی‌ترین دلیل خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت معاملاتی که در نماد حکشتی انجام شده بوده است. این نماد با توجه به ارزش بالای معاملات آن تاثیر بالایی بر روی شاخص فیندو این صنعت داشته و عامل اصلی منفی شدن شاخص فیندو در این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 810 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حرهشا
 • حسیر
 • حکشتی

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بوسه بر 2 میلیون. امروز یکشنبه 12 مرداد است؛ بازار سرمایه امروز شاهد رخداد...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بوسه بر 2 میلیون. امروز یکشنبه 12 مرداد است؛ بازار سرمایه امروز شاهد رخداد...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار بوسه بر 2 میلیون. امروز یکشنبه 12 مرداد است؛ بازار سرمایه امروز شاهد رخداد...

نظرات