بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:610 تاریخ انتشار:1399/05/11 22:34 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 11 مرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 11 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

سبز پوشی بازار سرمایه پس از دو هفته رکود

امروز شنبه 11 مرداد است؛ پس از آن که بازار سرمایه دو هفته‌ مناسبی را سپری نکرد، در معاملات امروز توانست به حمایت یک میلیون و 900 هزار واحدی به خوبی واکنش نشان دهد تا شاهد معاملات مثبت در سراسر بازار باشیم.

معاملات امروز از همان ابتدای بازار با برتری خریداران شروع شد؛ به‌طوری که در مرحله پیش گشایش  ارزش سفارشات خرید 3 برابر ارزش سفارشات فروش بوده است. این موضوع بازار متفاوت امروز را نسبت به هفته گذشته به خوبی نشان می‌داد تا بتوانیم بازاری سبز را پیش بینی کنیم.

مطابق انتظار بازار با سبزپوشی کامل آغاز به کار کرد؛ اکثر نمادهای بازار در محدوده مثبت و صف خرید معامله می‌شدند. در این بین در تعداد قابل توجهی از نمادها، حقوقی‌ها بار دیگر باعث افزایش عرضه در کلیت بازار شدند تا صف خرید فرو ریزد. توجه به این نکته که در هفته گذشته شاخص بارها به مقاومت 2 میلیون واحدی خود نزدیک شد ولی نتوانست از آن عبور کند، اهمیت معاملات روزهای آتی را دو چندان می‌کند؛ چرا که اگر شاخص کل بتواند از این مقاومت عبور کند با توجه به اصلاح زمانی که در آن شاهد بودیم، میتوانیم شروع روند صعودی در کلیت بازار را متصور باشیم.

شاخص کل و هم وزن از همان ابتدای بازار با رشد و سبزپوشی آغاز به کار کردند. در انتهای معاملات این دو شاخص به ترتیب با رشد 57297 و 10936 واحدی نتوانست روز خوبی را سپری کنند.

پس از َآن که شاخص فیندو در هفته گذشته روندی صعودی در پیش گرفت، در معاملات امروز با ثبت 6- میلیون تومان به عنوان عدد نهایی شاخص فیندو، این روند صعودی را تایید کرد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.5- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسانتر و راحت تر این موضوع، محدوده 9- تا 4- به عنوان محدوده امن میتوان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز با ثبت عدد 6- میلیون تومان به محدوده امن خود بازگشت تا بتوانیم این احتمال را در نظر بگیریم که شاخص کل پس از دو هفته تقابل با عدد 2 میلیون واحدی، بلاخره بتواند از این مقاومت عبور کند.

برخلاف هفته گذشته که شاخص فیندو هفته‌ای تمام سرخ را سپری کرد، در معاملات امروز، این شاخص وضعیت بهتری پیدا کرد و نیمه ابتدایی بازار توانست اعداد مثبتی را نیز ثبت کند. اگرچه در ادامه این شاخص با سپری کردن روند نزولی به اعداد منفی رسید اما کاهش ارزش معاملات حقیقی باعث شد که در معاملات امروز این شاخص وضعیت متعادلی را در پیش گیرد.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در فرآورده‌های نفتی، خودرو ساخت قطعات انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بروی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف ماجرا، معاملاتی که در صنعت انبوه سازی و املاک و مستغلات انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بروی شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 172133 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 10 درصد افزایش داشته است. ذکر این نکته الزامیست که در این هفته سهام تعدادی از شرکت‌های بزرگ بازار به دلیل برگزاری مجمع عمومی سالیانه بسته می‌شوند، در نتیجه کاهش ارزش معاملات را در این هفته میتوان متصور شد.

همانطور که در گزارشات قبلی شاخص فیندو نیز اشاره کردیم، توجه به روند ارزش معاملات حقیقی، نشان از جریان معاملات دارد؛ برای مثال همانطور که در تصویر مشخص است در نیمه بازار، شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم. این افزایش ارزش معاملات به این دلیل بوده است که در این مقطع، شاهد حضور خریداران قدرتمندی در بازار بودیم که باعث بازگشت بخشی از اصلاح شاخص کل شدند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز روند نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار  شاهد بیشترین معامله به ارزش 4048 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگر در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برایند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برایند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برایند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 11 مرداد

 

1. ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت محصولات فلزی

صنعت تمام مثبت معاملات امروز، صنعت ساخت مصحولات فلزی می‌باشد که با ثبت عدد 32.5+ میلیون تومان در انتهای بازار، به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد. همانطور که در نمودار مشخص است، در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد معاملاتی با ارزش و اختلاف سرانه بالا بودیم؛ همین امر باعث شد که در این مقطع شاهد ورود بیشترین نقدینگی به این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 49 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روند نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 20 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فاراک
 • چدن
 • فبیرا

 

2. انبوه‌سازی املاک و مستغلات

شاخص فیندو صنعت انبوه سازی و املاک

صنعت مثبت دو هفته اخیر بازار سرمایه صنعت انبوه‌سازی املاک و مستغلات می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 22.5+ میلیون تومان در شاخص فیندو بار دیگر به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد. اصلی ترین دلیل توجه بازار به این صنعت، ایجاد بورس مسکن بوده است که باعث شده معاملات این صنعت و صنایع وابسته به آن، وضعیت خوبی را سپری کنند. تعادلی که در ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت در معاملات امروز مشاهده شده است، باعث شده که همچنان این صنعت را بتوانیم برای روزهای آتی مثبت پیش بینی کنیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر میلیارد 598 تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وآذر
 • کرمان
 • ثعمرا

 

3. عرضه برق، گاز و بخار آب

شاخص فیندو صنعت برق گاز و بخار

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.5+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت را میتوان در شروع بعد پایان خوب خلاصه کنیم؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاخص فیندو با ثبت عدد منفی شروع به کار کرد اما در ادامه با توجه به شرایط مثبتی که بر کلیت بازار حاکم شد، این صنعت مورد توجه بازار قرار گرفت تا شاخص فیندو با سپری کردن روند صعودی به اعداد مثبت برسد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر میلیارد 165 تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روند نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 79 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بزاگرس
 • بجهرم

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 11 مرداد

 

1. فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو صنعت فرآورده‌های نفتی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 21.9- میلیون تومان است. از این صنعت میتوان به عنوان نماد منفی شاخص فیندو نام ببریم؛ چرا که در دو هفته گذشته، اصلی ترین دلیل کاهش شاخص فیندو در کل بازار، معاملاتی بوده است که در این صنعت رخ داده است. بررسی معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که بار دیگر شپنا عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از صنعت فرآورده‌های نفتی بوده است. ذکر این نکته الزامیست که در معاملات امروز شاهد ثبت رکورد جدید در این صنعت بودیم؛ به‌طوری در انتهای معاملات کل ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 3491 میلیارد تومان بوده است که رقم بسیار بالایی برای این صنعت می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شپنا
 • شبندر
 • شتران

 

2. شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو صنعت چند رشته‌ای

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 12.3- میلیون تومان است. پس از آن که در چند روزی شاهد ورود نقدینگی به این صنعت بودیم، در معاملات امروز، این صنعت به این فرایند خاتمه داد تا با ثبت عدد 12.3- میلیون تومان به عنوان عدد نهایی، بتوانیم از آن به عنوان یکی از صنایع منتخب در خروج نقدینگی هوشمند از آن نام ببریم. نکته مهم در معاملت نمادهای این صنعت این است که بجز نماد وغدیر در تمام نمادهای آن شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند بودیم. این موضوع نشان می‌دهد که نماد وغدیر عامل اصلی منفی شدن شاخص فیندو در این صنعت بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 247 میلیارد تومان می‌باشد.

وغدیر تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

3. خودرو و ساخت قطعات

شاخص فیندو صنعت خودرو و قطعات

در کنار صنعت فرآورده‌های نفتی، صنعت خودرو و ساخت قطعات به عنوان صنایعی یاد می‌شود که عامل اصلی منفی شدن شاخص فیندو در کل بازار هستند. این صنعت در انتهای معاملات امروز، با ثبت عدد 10.4- میلیون تومان بار دیگر به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند نام گرفت. همانطور که در نموادار مشخص است، در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم. عامل اصلی این خروج نیز معاملاتی بوده است که در نماد خودرو انجام شده که با توجه به اختلاف سرانه پایین و همچنین الرزش بالا، باعث شد که شاخص فیندو در این صنعت و کلیت بازار دچار افت شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1766 میلیارد تومان می‌باشد. . این متغیر در معاملات امروز روند نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 541 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خحکمت
 • خودرو
 • خزامیاد

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   سبز پوشی بازار سرمایه پس از دو هفته رکود امروز...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   سبز پوشی بازار سرمایه پس از دو هفته رکود امروز...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   سبز پوشی بازار سرمایه پس از دو هفته رکود امروز...

نظرات