بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:630 تاریخ انتشار:1399/06/11 19:06 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 11 شهریور 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 11 شهریور 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

روز حمایت از بازار. امروز سه‌شنبه 11 شهریور است؛ پس از آن که در انتهای معاملات روز گذشته، شاهد عرضه آبشاری توسط حقوقی‌های بازار بودیم، ترس و بار روانی منفی دوباره بر بازار سایه انداخت. این ترس باعث شده بود که معاملات امروز در شرایط مناسبی شروع نشود تا از همان ابتدا شاهد برتری فروشندگان بر خریداران باشیم؛ به‌طوری که در پیشگشایش معاملات، برتری همچنان از آن فروشندگان بود و ارزش سفارش فروش بیش از ارزش سفارشات خرید بوده است.

برتری فروشندگان در ادامه بازار نیز ادامه داشت تا بار دیگر سایه ترس و وحشت در معاملات مشخص باشد و کلیت بازار معاملات منفی را تجربه کنند. در این بین شرکت‌های بزرگ بازار همچنان مورد حمایت بازار قرار داشتند اما حقیقی‌های بازار همچنان فروشنده بودند تا شاهد فرو ریختن صف‌های خرید تشکیل شده در ابتدای بازار در این نمادها باشیم.

در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 514 سهم و تعداد 73 نماد دارای پایانی مثبت بوده است. نتیجه معاملات امروز به ترتیب اصلاح 43294 و 6515 واحدی شاخص کل و هم وزن می‌باشد.

در میانه بازار اخباری در خصوص تغییر دامنه نوسان شرکت‌های بزرگ بازار به 10 درصد در فضای مجازی منتشر شد اما در ادامه این خبر تکذیب شد. حال باید دید در روزهای آتی، این شایعه به پایان می‌رسد و یا همچنان شاهد تایید و تکذیب‌های مکرر خواهیم بود.

برخلاف بازار سرخی که در معاملات امروز شاهد بودیم، شاخص فیندو وضعیت بهتری نسبت به روزهای گذشته در پیش گرفت و در انتهای بازار با ثبت عدد 11- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- به عنوان را محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو بورس

همان‌طور که گفته شد، شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت متفاوتی نسبت به روزهای گذشته در پیش گرفت. برخلاف روزهای گذشته که شاهد ثبت عدد منفی در تمام جریان معاملاتی بودیم، این شاخص در نیم ساعت منتهی به ساعت 11:00 با ثبت عدد مثبت همچنان احتمال بازگشت کلیت بازار به روند صعودی را بیشتر کرده است.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی صنعت بانک و موسسات اعتباری انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت قند و شکر انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 7845 میلیارد تومان می‌باشد. همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز بیان کردیم، بررسی روند جریان معاملات می‌تواند نشان‌دهنده سرنخ‌های خوبی از تغییر روند باشد. به عنوان مثال در نیم ساعت انتهای بازار شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم. این افزایش ارزش معاملات در روند نزولی نشان‌دهنده تلاش سرمایه‌گذاران برای جمع‌آوری صف‌های فروش و متعادل کردن معاملات است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 2502 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار وضعیت نامناسب شاخص فیندو، برآیند ورود و خروح نقدینگی حقیقی نیز منفی بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 11 شهریور

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

   1) قند و شکر

شاخص فیندو صنعت قند و شکر

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 240.1+ میلیون تومان است. همان‌طور که گفته شد این صنعت با توجه به اختلاف سرانه و ارزش بالای معاملات که در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار شاهد آن بودیم، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. همان‌طور که در تصویر مشخص است این شاخص در معاملات امروز روندی صعودی در پیش گرفت. این روند صعودی باعث شده است که در روزهایی که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نمی‌کند، این صنعت وضعیت خوبی داشته باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 54 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قنیشا
 • قجام
 • قچار

 

2) عرضه برق، گاز و بخار آب

 شاخص فیندو صنعت عرضه برق، گاز و بخار آب

صنعت تمام سبز معاملات امروز صنعت عرضه برق، گاز و بخار آب می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 18.5+ میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه داد. بررسی وضعیت نموداری این شخص نشان می‌دهد که در نیم ساعت ابتدایی و انتهایی بازار نقدینگی قابل توجهی وارد این صنعت شده است. در میانه بازار شاخص فیندو توانست اعداد بالایی را ثبت کند. این موضوع این احتمال را به‌وجود می‌آورد که شاید در روزهای آتی شاهد تداوم ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 204 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 58 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بکهنوج
 • وهور
 • مبین

 

    3) زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعت

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 14.1+ میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز دو نیمه متفاوت را سپری کرد؛ در نیمه ابتدایی بازار، دو متغیر اصلی تشکیل‌دهنده شاخص فیندو یعنی اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی، کمترین مقدار را در طول روز ثبت کردند. در ادامه بازار این دو متغیر روندی صعودی گرفتند تا بتوانیم وضعیت خوبی را در روزهای آتی برای این صنعت متصور باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 36 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی صعودی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت انتهایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 18 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • زپارس
 • زکوثر
 • تلیسه

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 11 شهریور

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

1) لاستیک و پلاستیک

شاخص فیندو صنعت لاستیک و پلاستیک

صنعت تمام سرخ معاملات امروز صنعت لاستیک و پلاستیک می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 313.5- میلیون تومان در شاخص فیندو، به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. همان‌طور که در تصویر مشخص است بیشترین نقدینگی خارج شده در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است. در ادامه با تشکیل صف‌های فروش در نمادهای این صنعت، شاهد کاهش ارزش معاملات و جابجایی نقدینگی بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 3 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • پاسا
 • پلاسک
 • پتایر

 

2) ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت ساخت محصولات فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 48.7- میلیون تومان است. شاخص فیندو در این صنعت نیز روندی مشابه با صنعت لاستیک و پلاستیک سپری شده است؛ به‌طوری که نیم ساعت ابتدایی بازار عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از کلیت بازار بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 5 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 3 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فبیرا
 • چدن
 • فاما

 

3) حمل و نقل، انبارداری

شاخص فیندو صنعت حمل و نقل، انبارداری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 41.6- میلیون تومان است. کاهش ارزش معاملات و روند نزولی شاخص فیندو، باعث شده که این صنعت در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری نکند. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که اصلی‌ترین دلیل خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت معاملاتی بوده است که در نماد حسیر انجام شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 45 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 31 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حآسا
 • حسیر
 • توریل

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید. 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز حمایت از بازار. امروز سه‌شنبه 11 شهریور است؛ پس از آن که در انتهای...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز حمایت از بازار. امروز سه‌شنبه 11 شهریور است؛ پس از آن که در انتهای...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز حمایت از بازار. امروز سه‌شنبه 11 شهریور است؛ پس از آن که در انتهای...

نظرات