بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:559 تاریخ انتشار:1399/03/11 21:26 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 11 خرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 11 خرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

شروع و پایانی متفاوت. امروز یکشنبه 11 خرداد سال 1399 است. معاملات امروز بازار سرمایه شروع خوبی داشت؛ به‌طوری که پس از پیش‌گشایش اغلب سهام در سقف قیمتی شروع به معامله کردند. اما این شروع خوب، دوام نداشت و بعد از گذشت نیم ساعت از شروع معاملات، صف‌های خرید عرضه شد و معاملات متعادل‌‍تری را در کلیت بازار شاهد بودیم. در میانه بازار خبری مبنی بر اصلاح سود در اثر تغییر نرخ تسعیر ارز فروش های صادراتی سال ۹۷ شرکت‌های پالایشی منتشر شد که همین امر باعث بازگشت سهام این گروه و تشکیل صف خرید در نمادهای این صنعت شد. بازگشت معاملات در این صنعت باعث شد که کلیت بازار روند بهتری را در پیش گیرد و در نتیجه این خبر را مهم‌ترین اتفاق روز بازار سرمایه بدانیم. این بازگشت این دید را به‌‍وجود آورده است که با توجه به اصلاحات جزئی، همچنان بازار سرمایه از جذابیت‌های خوبی برخوردار است.

اگرچه شاخص کل در ابتدای بازار با رشد 15 هزار واحدی شروع به کار کرد اما همان‌طور که گفته شد در ادامه بازار وضعیت تغییر کرد و در نتیجه این شاخص در انتهای بازار با اصلاح 3083 واحدی به کار خود خاتمه داد.

در معاملات امروز شاخص کل  و شاخص هم‌وزن روند مشابهی را سپری کردند و این نشان از این موضوع دارد که تمام شرکت‌ها زنجیره‌ای به یکدیگر متصل بودند و در نتیجه روندی مشابه را در پیش گرفتند. اما شاخص فیندو روندی مخالف شاخص کل را در پیش گرفت. این شاخص در معاملات امروز توانست در انتهای بازار با ثبت عدد 10.4- میلیون تومان به کار خود پایان دهد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

همان‌طور گفته شد شاخص فیندو در معاملات امروز روندی مخالف شاخص کل در پیش گرفت است؛ به‌طوری که این شاخص در معاملات امروز روندی صعودی در پیش گرفت. توجه به این نکته که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد کمترین اختلاف سرانه و در نیم ساعت پایانی بازار، شاهد بیشترین مقدار شاخص فیندو بودیم، نیز تاییدکننده روند صعودی این شاخص است.

اگرچه شاخص فیندو در معاملات امروز روز تمام منفی و قرمزی را سپری کرد، اما روند صعودی آن را می‌توان نشانی از بهبود وضعیت بازار در روزهای آتی دانست.

ذکر این نکته الزامیست که تیم فیندو در آخرین تغییرات خود در بات فیندو، معاملاتی که در ساعات خارج بازار انجام می‌شود را نیز در بررسی ‌های خود لحاظ کرده است تا با بیشترین دقت اطلاعات در دسترسی عموم قرار گیرد.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند. به عنوان مثال همان‌طور که در نمودار مشخص است، شاخص فیندو کمترین عدد را در طول روز در نیم ساعت ابتدایی بازار ثبت کرده است. نتیجه این عدد در نیم ساعت بعدی بازار به‌روی شاخص کل نمایان شد و شاهد افزایش عرضه در کلیت بازار بودیم. در ادامه شاخص فیندو با سپری کردن روند صعودی، باعث شد که بازار تغییر جهت دهد و وضعیت متعادل‌تری را بگذراند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 11043 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 59 درصد افزایش داشته است. این متغیر در معاملات امروز برخلاف روزهای گذشته روز متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت، شاهد معاملاتی به ارزش 1578 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در معاملات امروز عدد برآیند نقدینگی منفی بوده است و در نتیجه شاهد خروج نقدینگی حقیقی در کل بازار بودیم.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول و ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 11 خرداد

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) قند و شکر

این صنعت به صنعت پرتکرار در شاخص فیندو شهرت دارد. صنعتی که در دو هفته متوالی به عنوان صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 25+ میلیون تومان است. همان‌طور که در تصویر مشخص است، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در ساعت 10:00 رخ داده است که در این ساعت شاهد ارزش و اختلاف سرانه بالا در این صنعت بودیم. این ورود متوالی و بادوام نقدینگی در دو هفته متوالی نشان از هوشمند بودن این نقدینگی دارد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 73 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قثابت
 • قنیشا
 • قچار

 

    2) حمل و نقل، انبارداری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 16.7+ میلیون تومان است. همان‌طور که در تصویر مشخص است این صنعت در خلاف جهت کلیت بازار عمل کرده است؛ برای توضیح بیشتر می‌توان به مقایسه نمودار شاخص فیندو در کل بازار و این صنعت پرداخت. بیشترین ورود نقدینگی در ساعت 10:00 رخ داده است؛ همان‌طور که در تشریح معاملات امروز بیان کردیم، در این ساعت شاهد افزایش عرضه در کلیت بازار بودیم. اما معاملات این صنعت به نحوی انجام شده است که در این مقطع بیشترین ورود نقدینگی را در صنعت شاهد باشیم که نتیجه آن شاخص مثبت معاملات است.

این صنعت نیز برای دومین روز متوالی ورود نقدینگی داشته است برای مطالعه بیشتر به گزارش شاخص فیندو - 10 خرداد 99 مراجعه کنید.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 150 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حپترو
 • حسینا

 

    3) منسوجات

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.1+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیمه دوم بازار خلاصه کرد؛ در این مقاطع با توجه به ارزش 12 میلیارد تومانی و همچنین اختلاف سرانه بالا، شاهد ورود نقدینگی قابل توجه به این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 13 میلیارد تومان می‌باشد.

نمرینو تنها نماد در این گروه است که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 11 خرداد

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

    1) خودرو و ساخت قطعات 

یکی از صنایع سرخ پوش معاملات امروز، صنعت خودرو و ساخت قطعات است که با ثبت عدد 25- میلیون تومان به عنوان عدد نهایی شاخص فیندو، یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. همان‌طور که در تصویر مشخص است ارزش معاملات حقیقی در این صنعت روند صعودی داشته است. این روند صعودی که همراه با روند نزولی در اختلاف سرانه بوده است، باعث شده است که این احتمال را برای صنعت در نظر گرفت که خروج نقدینگی را در روزهای آتی برای آن مشاهده کنیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1034 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خزامیاد
 • ورنا
 • خودرو

 

    2) بانک‌ها و موسسات اعتباری

صنعت دیگر سرخ پوش بازار، صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری می‌باشد که توانست در انتهای بازار با ثبت عدد 18- میلیون تومان در شاخص فیندو به کار خود خاتمه دهد. این صنعت روندی مشابه شاخص کل در پیش گرفت است، به‌طوری که در نیمه ابتدایی بازار شاهد بیشترین ارزش معاملات حقیقی همراه با کمترین اختلاف سرانه بودیم. نتیجه این امر خروج نقدینگی از این صنعت در انتهای بازار بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 988 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وتجارت
 • وبملت
 • وپاسار

 

    3) فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 17.4- میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز، دو نیمه متفاوت را در پیش گرفت؛ در نیمه ابتدایی بازار شاهد ارزش بالای معاملات و همچنین اختلاف سرانه پایین بودیم. همین امر باعث شد که بیشترین خروج نقدینگی در این مقطع برای صنعت ثبت شود. اگرچه در ادامه بازار شاخص فیندو اعداد بهتری را ثبت کرد اما با توجه به ارزش پایین معاملات نتوانست بیشتر نقدینگی خارج شده را بازگرداند تا در انتهای بازار بتوان این صنعت را به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناسایی کرد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 997 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شبریز
 • شبندر
 • شپنا

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار شروع و پایانی متفاوت. امروز یکشنبه 11 خرداد سال 1399 است. معاملات امروز بازار سرمایه...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار شروع و پایانی متفاوت. امروز یکشنبه 11 خرداد سال 1399 است. معاملات امروز بازار سرمایه...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار شروع و پایانی متفاوت. امروز یکشنبه 11 خرداد سال 1399 است. معاملات امروز بازار سرمایه...

نظرات