بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:557 تاریخ انتشار:1399/03/10 23:14 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 10 خرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 10 خرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

روز خوش برای سهامداران

امروز شنبه 10 خرداد سال 1399 است. همانطور که در گزارش قبلی نیز بیان کردیم، پس از آن که شاخص کل از حمایت‌های مطرح شده توسط تحلیلگران عبور کرد، در روز چهارشنبه به حمایت 920 هزار واحدی واکنش نشون داد و تواسنت به تعادل برگردد. این تعادل با انتشار خبری مبنی اعطای کارت‌های اعتباری به دارندگان سهام عدالت، نیرویی دوباره گرفت تا امروز بازار سرمایه پس از آن که دو هفته سخت و نفس گیر را گذراند، رنگ و بوی تازه بگیرد و روز سبزی را سپری کند. بررسی روند ارزش معاملات نشان می‌دهد که از همان ابتدای بازار، شاهد سبزپوشی در اکثر نمادهای بازار بودیم. این سبزپوشی باعث شده که خاطره تلخ دو هفته‌ سخت بازار سرمایه فراموش شود.

نتیجه معاملات امروز رشد 34937 واحدی شاخص کل بوده است. در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 468 سهم و تعداد نمادهایی که دارای پایانی منفی برابر 118 سهم بوده است. همانطور که 80 درصد بازار روز سبزی را سپری کردند و همین امر باعث شد که این احتمال را در نظر بگیریم که شاخص کل بتواند به راحتی از مقاومت 1 میلیون واحدی را عبور کند.

در کنار وضعیت خوب شاخص کل و هم وزن در معاملات امروز، شاخص فیندو نیز نسبت به روزهای گذشته، وضعیت خوبی را سپری کرد تا این دید نسبت به ادامه روند صعودی در بازار سرمایه به‌وجود آید. این شاخص در معاملات امروز توانست در انتهای بازار با ثبت عدد 3- میلیون تومان به کار خود پایان دهد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور از عدد نهایی شاخص فیندو مشخص است، می‌توان بهبود وضعیت کلی این شاخص را نتیجه گرفت؛ بررسی روند شاخص فیندو در چند روز گذشته نشان از این موضوع دارد که به پایان اصلاح رسیدیم و روند صعودی شاخص کل در روزهای آتی محتمل است.

برخلاف روزهای گذشته که شاخص فیندو در تمام جریان معاملاتی اعداد منفی را ثبت می‌کرد، امروز این شاخص از این قاعده پیروی نکرد و در نتیجه شاهد اعدادی مثبت در این شاخص بودیم. کمترین مقدار شاخص فیندو که نشان دهنده بیشترین خروج نقینگی هوشمند است در ساعت 12:00 با ثبت عدد 6.4- ثبت شده است.

ذکر این نکته الزامیست که تیم فیندو در آخرین تغییرات خود در بات فیندو، معاملاتی که در ساعات خارج بازار انجام می‌شود را نیز در بررسی ‌های خود لحاظ کرده است تا با بیشترین دقت اطلاعات در دسترسی عموم قرار گیرد.

همانطور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری‌ست نسبت به معاملاتُ در مقابل شاخص کل و وضعیت بازار. به عنوان مثال با توجه به این موضوع که در هفته گذشته این شاخص روند صعودی را سپری کرد، این احتمال را به‌وجود آورده بود که به پایان اصلاح نزدیک شده‌ایم. در نتیجه در روز چهارشنبه شاهد جمع آوری صف‌های فروش و سبزپوشی بازار بودیم.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 6947 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 31 درصد کاهش داشته است. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 2090 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

 بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد پس از آن که در چند روز متوالی شاهد عدد منفی در این متغیر و خروج نقدینگی حقیقی از بازار بودیم، امروز این متغیر نیز وضعیت مناسبی را ثبت کرد تا تمام متغیرهای بازار نشان از این موضوع داشته باشند که بازار روند صعودی جدیدی را شروع کرده است.  

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 10 خرداد

 

1. حمل و نقل، انبارداری

شخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 65.15+ میلیون تومان است. بررسی روند شاخص فیندو نشان می‌دهد که از شاخص در روز پر نوسانی را سپری کرده است؛ به‌طوری که در هر نیم‌ساعت شاهد تغییر رنگ در این شاخص بودیم. در کل جریان معاملاتی در 4 بازه زمانی شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 77 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 19 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حپارسا
 • حتوکا
 • حآسا

 

2. استخراج کانه‌های فلزی

شخص فیندو

در کنار صنعت قند و شکر، صنعت پر تکرار گزارشات شاخص فیندو صنعت استخراج کانه‌های فلزی می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 40.44+ میلیون تومان در شاخص فیندو، بار دیگر به عنوان صنعت برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد. این صنعت در معاملات امروز روز تمام سبزی را گذراند تا در یکی از بهترین روزهای خود قرار داشته باشد. بیشترین ورود نقدینگی به این صنعت در ساعت 11:30 رخ داده است که در این مقطع شاهد ارزش بالای معاملات و همچنین اختلاف سرانه قابل توجه 85.5+ میلیون تومان بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 132 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کدما
 • کاما
 • کنور

 

3. قند و شکر

شاخص فیندو

صنعتی که یکی از پایه‌های ثابت گزارش شاخص فیندو در دو هفته گذشته بوده است، صنعت قند و شکر می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 16.53+ میلیون تومان در شاخص فیندو، قدرت نمایی می‌کند تا همچنان شاهد ورود نقدینگی هوشمند به آن باشیم. بررسی روند شاخص فیندو نشان می‌دهد که دو متغیر اصلی تشکیل دهنده این شاخص یعنی اختلاف سرانه و ارزش معاملات حقیقی، در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کردند؛ هیمن امر باعث شده است که احتمال کم شدن ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت را در نظر بگیریم و انتظار معاملات متعادل تری را در شاخص فیندو صنعت داشته باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 67 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قثابت
 • قصفها
 • قمرو

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 10 خرداد

 

1. منسوجات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 76.93- میلیون تومان است. همانطور که در تصویر مشخص است، بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در نیم ساعت ابتدایی بازار رخ داده است. اگرچه در ادامه بازار شاخص فیندو وضعیت خوبی را سپری کرد و با ثبت اعداد مثبتُ ورود نقدینگی را ثبت کرد، اما باتوجه به ارزش پایین معاملات، در نتیجه نتوانست نقدینگی خارج شده را بازگرداند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 2 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 1 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمرینو تنها نماد این گروه می‌باشد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

2. ماشین آلات و تجهیزات

شاخص فیندو

در مقابل صنعت استخراج کانه‌های فلزی، صنعت ماشین آلات و تجهیزات قرار می‌گیرد که روز تمام منفی را سپری کرد. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 22.49- میلیون تومان است. بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در ساعت 11:00 با اختلاف سرانه 43.4- میلیون تومان و ارزش 22 میلیارد تومان ثب شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 116 میلیارد تومان می‌باشد. همانطور که در نمودار مشخص است، صنعت ارزش معاملات متعادلی را در کلیت بازار داشته است؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 16 میلیارد تومان توسطس اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • لبوتان
 • تکنو
 • تایرا

 

3. انبوه‌سازی و املاک

شاخص فیندو

صنعت قرمز دیگر معاملات امروز  صنعت انبوه سازی و املاک است که در انتهای بازار با ثبت عدد 14.93- میلیون تومان به کار خود پایان داد. همانطور که در تصویر مشخص است بیشترین خروج نقدینگی در انتهای بازار رخ داده است, این موضوع باعث شده است که شاید بتوان این احتمال را برای این صنعت در نظر گرفت که خروج نقدینگی در آن ادامه دار باشد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 332 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در کل جریان معاملاتی روند متعادلی را سپری کرده است؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به ارزش 47 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کرمان
 • ثشاهد
 • ثقزوی

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز خوش برای سهامداران امروز شنبه 10 خرداد سال 1399 است. همانطور که...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز خوش برای سهامداران امروز شنبه 10 خرداد سال 1399 است. همانطور که...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز خوش برای سهامداران امروز شنبه 10 خرداد سال 1399 است. همانطور که...

نظرات