بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:588 تاریخ انتشار:1399/04/10 18:39 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 10 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 10 تیر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

روز رویایی شاخص فیندو. امروز سه‌شنبه 10 تیر است؛ امروز را می‌توان روز رویایی کلیت بازار نامید. پس از آن که در روز گذشته بازار بازگشت خوبی داشت و کلیت بازار از صف فروش به صف خرید تغییر ماهیت داد، شرایط مناسبی را برای امروز پیش‌بینی می‌کردیم. در پیش‌گشایش معاملات امروز، ارزش کل سفارشات خرید 7 برابر ارزش کل سفارشات فروش بود. این امر تاییدکننده این موضوع بود که معاملات سبزی را در پیش داریم. در شروع معاملات، شاخص کل با شیب بالایی شروع به رشد کرد. این میزان رشد تا انتهای بازار ادامه داشت تا شاهد شکسته شدن رکورد رشد شاخص کل در طی معاملات امروز باشیم؛ این شاخص در انتهای معاملات توانست با رشد 64911 واحدی، به راحتی از مقاومت یک و نیم میلیون واحدی عبور کند. همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز بیان کردیم، شاخص یک میلیون و 500 هزار واحدی، محدوده حساسی برای شاخص محسوب می‌شد و تعداد زیادی از تحلیل‌گران تکنیکالیست برای این محدوده مقاومتی را تعریف کرده بودند؛ مقاومتی که انتظار اصلاح شاخص کل در آن می‌رفت ولی قدرت نقدینگی جدید وارد شده به بازار، اجازه انجام این کار را نداد.

در انتهای معاملات امروز، تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 531 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 38 سهم بوده است. این موضوع نیز نشان‌دهنده افزایش قدرت خریداران در بازار است.

پس از آن که شاخص فیندو در روز گذشته به محدوده امن خود بازگشت، معاملات امروز و روند این شاخص از حساسیت بالایی برخوردار بود. این شاخص یکی از بهترین روزهای خود را سپری کرد و در انتهای بازار با ثبت عدد 9.8+ میلیون تومان، به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری قابل توجه خریدارن نسبت به فروشندگان می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو بورس

شاخص فیندو در معاملات امروز در بهترین حالت خود در دو ماه اخیر قرار داشت. این شاخص در کل جریان معاملاتی با ثبت عدد مثبت، ورود پرقدرت نقدینگی هوشمند را نشان می‌داد؛ در زمانی که بازار و اکثر تحلیل‌گران انتظار اصلاح بازار را داشتند، ورود نقدینگی هوشمند باقدرتی را به بازار شاهد بودیم. این امر این احتمال را به‌وجود می‌آورد که شاید دولت همچنان حمایت از بازار را در دستور کار خود قرار داده است.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت فرآورده‎‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای انجام شده است، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.

در گزارش‌های قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچک‌ترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز می‌گردند. از طرفی همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 10912 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 37 درصد کاهش داشته است. اصلی‌ترین دلیل کاهش ارزش معاملات، قفل شدن سهام در صف خرید و عدم عرضه توسط فروشندگان است. این متغیر در معاملات امروز روند نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 3440 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی را ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 10 تیر

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) خدمات فنی و مهندسی

شاخص فیندو صنعت خدمات فنی و مهندسی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 116.1+ میلیون تومان است. این صنعت همانند کلیت بازار در معاملات امروز روز خوبی را سپری کرد تا همچنان شاهد تداوم ورود نقدینگی هوشمند به آن در طی معاملات امروز باشیم. بررسی وضعیت معاملات نشان می‌دهد که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 72 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روند نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 38 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • رمپنا
 • رتکو
 • تابا

 

 2) فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 94.1+ میلیون تومان است. پس از آن که در روز گذشته این صنعت باعث بازگشت کلیت بازار به روند صعودی شد و می‌توان گفت که به عنوان ناجی عمل کرد، در معاملات امروز با سپری کردن روند صعودی و ورود نقدینگی هوشمند در تمام جریان معاملاتی، همچنان این دید را نسبت به  ادامه داشتن روند صعودی بازار به ما می‌دهد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 189 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شنفت
 • شبریز
 • شپاس

 

   3) شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

شاخص فیندو صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی

صنعت تمام سبز دیگر معاملات امروز، صنعت شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 68.1+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. همان‌طور که در نمودار مشخص است، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در ساعت 10:30 به این صنعت ثبت شده است. در مابقی بازار اگرچه شاخص فیندو عدد مثبتی را ثبت کرد، اما با توجه به کاهش ارزش معاملات حقیقی، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را در این مقطع شاهد بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 151 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شستا
 • وبانک
 • وغدیر

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 10 تیر

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

   1) عرضه آب، برق و گاز

شاخص فیندو صنعت عرضه آب، برق و گاز

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 68.9- میلیون تومان است. تنها دلیل خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت معاملاتی است که در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است. در این مقطع شاهد بیشترین ارزش معاملات حقیقی همراه با کمترین اختلاف سرانه بودیم که نتیجه آن خروج قابل توجه نقدینگی هوشمند از این صنعت در این مقطع بوده است. در مابقی بازار شاخص فیندو اعداد مثبت را ثبت کرد و همانند کلیت بازار، روند صعودی در روزهای آتی را نشان می‌دهد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 219 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بمپنا
 • ونیرو

 

    2) واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 32.5- میلیون تومان است. این صنعت نیز روندی مشابه صنعت عرضه، آب، برق و گاز در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت، معاملاتی در آن انجام شده است، که نتیجه آن خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بوده است. در مابقی بازار شاخص فیندو اعداد مثبتی را ثبت کرد اما با توجه به کاهش ارزش معاملات، نتوانست نقدینگی خارج شده را بازگرداند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 94 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ولانا
 • وآتوس
 • ولتجار

 

    3) ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت ساخت محصولات فلزی

صنعت قرمز معاملات امروز صنعت ساخت محصولات فلزی می‌باشد که در انتهای بازار با ثبت عدد 7.1- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد فاما انجام شده است باعث شده است که خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت را شاهد باشیم. ذکر این نکته الزامیست که دیگر سهام این صنعت معاملات خوبی داشتند و عامل اصلی مثبت شدن شاخص فیندو در ادامه، آن‌ سهم‌ها می‌باشند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 252 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روند نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معاملات به ارزش 80 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

فاما تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز رویایی شاخص فیندو. امروز سه‌شنبه 10 تیر است؛ امروز را...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز رویایی شاخص فیندو. امروز سه‌شنبه 10 تیر است؛ امروز را...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار روز رویایی شاخص فیندو. امروز سه‌شنبه 10 تیر است؛ امروز را...

نظرات