بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:473 تاریخ انتشار:1399/02/10 19:24 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 10 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 10 اردیبهشت 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

امروز 10 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته، بازار شرایط متعادل‌تری را نسبت‌ به روزهای گذشته خود سپری کرد و تعداد نمادهایی که پایانی منفی داشتند، افزایش پیدا کرد، این احتمال به‌وجود آمد که امروز بازار اصلاح جزئی در مقاطعی از بازار را تجربه کند. اما پس از مصوبه‌ی جدید آزاد سازی سهام عدالت، امروز بازار سرمایه ایران نیرویی تازه گرفت و از همان ابتدای بازار، شاهد صف‌های خرید در اکثر نمادهای بازار بودیم. توجه به این نکته که در انتهای بازار تعداد نمادهای با پایانی مثبت به عدد 537 و تعداد نمادهای با پایانی منفی به عدد 31 رسید. در انتهای بازار شاخص کل توانست با رشد 32158 واحدی به کار خود پایان دهد. این میزان رشدی را که در نتیجه معاملات امروز در شاخص کل شاهد بودیم، رکورد جدیدی را برای این شاخص ثبت کرده است تا همچنان شاهد رشد بدون مانعی آن باشیم.

پس از آن که در چند روز متوالی عدد منفی را در شاخص فیندو شاهد بودیم، این شاخص در انتهای معاملات امروز، توانست به عدد مثبت 0.2+ میلیون تومان دست یابد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هرکد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری نه چندان محسوس خریداران نسبت به فروشندگان می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است .

 

 

شاخص فیندو

همانطور که گفتیم، شاخص فیندو پس از  آن که در چند روز متوالی ثبت عدد منفی، در انتهای معاملات امروز، توانست به عدد مثبت دست یابد. اما ذکر این نکته الزامیست که ما همچنان در کلیت بازار، شاهد خروج نقدینگی هوشمند هستیم؛ بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که عدد مثبتی که در شاخص فیندو ثبت شده، نتیجه معاملاتی است که در برخی نمادهای صنایع ساخت محصولات فلزی و فراورده‌های نفتی انجام شده است.

اگرچه تعداد بیشتری از بازه‌های نیمه ساعته‌ای بازار که شاهد عدد منفی در شاخص فیندو بودیم، اما به‌دلیل آن که اختلاف سرانه مثبت و بالایی را در مقاطعی از بازار شاهد بودیم، در نتیجه در انتهای بازار، عدد مثبت برای این شاخص ثبت شده است.

بررسی روند شاخص فیندو نشان می‌دهد این شاخص در معاملات امروز سنت‌شکنی کرده است؛ به‌طوری که برخلاف روزهای گذشته، در نیم ساعت ابتدایی بازار خروج نقدینگی را شاهد نبودیم و هرچه به انتهای بازار نزدیک تر می‌شدیم، اختلاف سرانه عدد منفی تری را ثبت می‌کرد.

لازم به ذکر است تیم فیندو در تلاش است با تعریف متغیرهای جدید دقت شاخص فیندو رو به حداکثر برساند تا در روزهایی مشابه امروز، ابزاری کاراتر در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر با 8265 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، کاهش 20 درصدی را نشان می‌دهد. همانطور که در گزارش روز گذشته شاخص فیندو بیان کردیم، میانگین ارزش معاملات حقیقی در یک ماه گذشته، 10 هزار میلیارد تومان بوده است. باتوجه به صف‌های خریدی که در معاملات امروز تشکیل شده است، این کاهش معاملات قابل توجیه می‌باشد.

روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر در معاملات امروز خود روندی نزولی سپری کرد. به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد 2333 میلیارد تومان معامله به ارزش توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در گزارش قبلی شاخص توضیح دادیم که باتوجه به رشد متوالی شاخص کل باید در معاملات احتیاط کرد؛ از طرفی باتوجه به این موضوع که شاخص کل بیش از انتظار همگان رشد کرده است و مهمتر از آن اصلاح مقطعی نیز نداشته است، در نتیجه همچنان این دید نسبت به احتیاط در معاملات وجود دارد.

 

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 10 اردیبهشت

 

1. ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 51.84+ میلیون تومان است. معاملات در این صنعت را می‌توان در ساعت 10:00 خلاصه کرد که در آن شاهد اختلاف سرانه و ارزش بالای معاملات بودیم که باعث ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت شده است. همانطور که در توضیحات شاخص فیندو در کل بازار بیان کردیم، معاملات این صنعت کلیت بازار را تحت تاثیر خود قرار داد و باعث افزایش شاخص فیندو شده است. بررسی نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در ساعت 10:00 در نماد فاذر انجام شده، باعث افزایش 12 واحدی شاخص فیندو در این مقطع شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 364 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فلامی
 • فسلیر

 

 

2. فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط

شاخص فیندودر چند هفته گذشته، صنعت فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط، تیتر اول ورود و خروج نقدینگی هوشمند در شاخص فیندو بود. بعد از آن این صنعت وضعیت آرامی را سپری کرد؛ اما باتوجه به معاملاتی که امروز در آن شاهد بودیم، دوباره به یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناسایی شده است. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.91+ میلیون تومان است. این صنعت در نیم ساعت ابتدایی بازار، ورود نقدینگی هوشمند را برای خود تثبیت کرد. در ادامه بازار باتوجه به این موضوع که شاخص فیندو در محدوده 2- تا 2+ قرار گرفت، در نتیجه ورود و خروج محسوسی را در آن شاهد نبودیم؛ باتوجه به نقدینگی که در نیم ساعت ابتدایی بازار وارد این صنعت شده است، در نتیجه در کلیت بازار شاهد ثبت عدد مثبت برای شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 89 میلیارد تومان می‌باشد. بیشترین معاملات در ساعت 09:30 با ارزش 43 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی انجام شده است.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فرابورس
 • امید
 • کلا

 

3. فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندوعدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.44+ میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری کرد؛ به‌طوری که در 5 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم. همانطور که در توضیحات شاخص فیندو نیز بیان کردیم، این صنعت با توجه به معاملاتی که در آن انجام شده است، باعث افزایش قابل توجه شاخص فیندو در کل بازار شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 179 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد 26 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شبریز
 • شاوان
 • شپنا

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 10 اردیبهشت

 

1. خودرو و ساخت قطعات

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 21.47- میلیون تومان است. همانطور که در نمودار مشخص است، معاملات در این صنعت دو نیمه متفاوت را سپری کرد؛ در نیمه ابتدایی بازار شاهد تعادل نسبی در شاخص فیندو بودیم و در نیمه بعدی بازار، با توجه به پایین بودن اختلاف سرانه شاهد خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم. کمترین مقدار اختلاف سرانه در ساعت 11:30 با عدد 122.3- میلیون تومان ثبت شده که همین امر باعث خروج نقدینگی هوشمند از کلیت بازار شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 449 میلیارد تومان می‌باشد. . این متغیر در معاملات امروز وضعیت متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد 61 میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خکاوه
 • خمحور
 • خرینگ

 

2. بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.90- میلیون تومان است. نقطه اساسی در معاملات این صنعت در ساعت 11:00 بوده است که در آن شاهد اختلاف سرانه و ارزش نسبتا بالای معاملات بودیم که نتیجه آن خروج نقدینگی هوشمند را از این صنعت بوده است.

این صنعت برای چهارمین روز متوالی یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. برای اطلاع از خروج نقدینگی این صنعت 3 شاخص زیر را مطالعه کنید.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 481 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز، روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در یک ساعت ابتدایی شاهد بیشترین مقدار ارزش معاملات حقیقی به ارزش 259 میلیارد تومان بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • سامان
 • وخاور
 • وملل

 

3. سایر محصولات کانی‌های غیر فلزی

شاخص فیندو

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 10.52- میلیون تومان است. معاملات در این صنعت را می‌توان در یک ساعت ابتدایی بازار خلاصه کرد. معاملاتی که در این مقطع انجام شده باتوجه به پایین بودن اختلاف سرانه و همچنین بالا بودن ارزش معاملات حقیقی، باعث خروج نقدینگی از این صنعت شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 246 میلیارد تومان می‌باشد. همانطور که گفته شد، در یک ساعت ابتدایی شاهد بیشترین مقدار ارزش معاملات حقیقی به ارزش 167 میلیارد تومان بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کتوقا
 • کقزوی
 • کفپارس

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 10 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته، بازار شرایط متعادل‌تری را...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 10 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته، بازار شرایط متعادل‌تری را...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار امروز 10 اردیبهشت سال 1399 است. پس از آن که در روز گذشته، بازار شرایط متعادل‌تری را...

نظرات