بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:646 تاریخ انتشار:1399/07/01 18:30 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 1 مهر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 1 مهر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

حمایت یا ادامه نزول؟ امروز سه‌شنبه 1 مهر است. پس از آن که بازار سرمایه در معاملات روز گذشته وضعیت خوبی را سپری نکرد و روز سرخی را سپری کرد، شاخص کل به محدوده حمایتی جدیدی روبه‌رو شد؛ محدوده‌ای اگر شاخص کل به آن واکنش نشان ندهد، روند نزولی پرقدرت‌تر خواهد شد. همانند روزهای گذشته در مرحله پیش‌گشایش معاملات امروز، شاهد برتری فروشندگان بر خریداران بودیم؛ اما شروع معاملات متفاوت از روزهای گذشته بود، حمایت از شرکت‌های بزرگ در دستور کار بازارگردان‌ها و اشخاص حقوقی قرار گرفته بود تا صف فروش این شرکت‌ها جمع‌آوری شود. اما همچنان ترس سرمایه‌گذاران بر بازار غلبه داشته است تا با کوچک‌ترین تعادل در معاملات به عنوان فرصت خروج استفاده کنند. این موضوع باعث شد که برخلاف شروع خوب معاملات، بار دیگر عرضه‌ها در بازار افزایش پیدا کند و کلیت بازار بار دیگر به صف فروش فرو رود. این روند تا نیم ساعت پایانی بازار ادامه داشت. در نیم ساعت پایانی بازار حقوقی‌ها بار دیگر با هدف حمایت از بازار وارد میدان شدند تا بتوانند در پایان روز ارزش سفارشات فروش را کاهش دهند و در روزهای آتی تعادل در بازار برقرار کنند. حال باید دید در روزهای آتی این حمایت بازار تعادل بازار خواهد شد و یا اعتماد از دست رفته سرمایه گذاران بازنخواهد گشت.

پس از پایان معاملات، دولت طبق اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تخفیف صندوق پالایش یکم از 20 به 30 درصد افزایش خواهد داشت. این موضوع سوالات مختلفی را به‌وجود می‌آورد از جمله اینکه چرا باید دولت تخفیف واحدهایی را که فروش رفته را بیشتر کند؟ آیا باید بار دیگر باید شاهد پذیره‌نویسی این واحدها باشیم؟

نتیجه معاملات امروز به ترتیب با اصلاح 13954 و 3031 واحدی شاخص کل و هم وزن، بوده است. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 380 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 135 سهم بوده است، نیز بیانگر بهبود وضعیت معاملات امروز است. حال باید دید در روزهای آتی آیا شاخص کل به حمایت‌ها واکنش نشان خواهد داد یا این  روند نزولی ادامه‌دار خواهد شد.

در کنار حمایت همه جانبه از بازار، شاخص فیندو نیز وضعیت بهتری را در معاملات امروز سپری کرد. در انتهای معاملات این شاخص با ثبت عدد 2.5- میلیون تومان به کار خاتمه داد تا شاهد بازگشت به محدوده امن آن باشیم. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 7- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 5- را به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 5- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو بورس

همان‌طور که گفته شد امروز شاخص فیندو روز متعادلی را سپری کرد؛ اگرچه در اکثر 5 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد منفی در این شاخص بودیم، اما ذکر این نکته الزامیست که در در اکثر جریان معاملاتی این شاخص در محدوده امن خود قرار داشته است.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت محصولات شیمیایی انجام شده است، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

در روز حمایتی بازار، اصلی‌ترین موضوعی که به چشم می‌خورد افزایش ارزش معاملات است. ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز برابر 10770 میلیارد تومان بوده است تا شاهد رشد 120 درصدی ارزش معاملات نسبت به روز گذشته باشیم. بررسی روند ارزش معاملات حقیقی نشان می‌دهد که این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفته است؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 3578 میلیارد تومان بودیم.

اگرچه شاخص فیندو وضعیت بهتری را نسبت به روز گذشته در پیش گرفت، اما همان‌طور که گفته شد عامل اصلی این حمایت حقوقی‌ها بوده است؛ این موضوع باعث شد که برآیند ورود و خروج حقیقی‌ها نیز منفی باشد. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 1 مهر

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

1) واسطه‌گری‌های پولی و مالی

شاخص فیندو صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 42.9+ میلیون تومان است. جابجایی نقدینگی در این صنعت شدید است؛ به‌طوری که بارها به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند و بارها به عنوان خروج نقدینگی شناخته شده است؛ بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که در نیم ساعت منتهی به ساعت 11:30، شاهد بیشترین مقدار ورود نقدینگی هوشمند بودیم. در مابقی جریان معاملات شاخص فیندو اعداد منفی ثبت کرد اما کاهش ارزش معاملات مانع از جابجایی نقدینگی در آن شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 42 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • واحیا
 • واحصا
 • وثوق

 

    2) رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن

شاخص فیندو صنعت رایانه و فعالیت وابسته به آن

هفته خوب صنعت رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن با ثبت عدد 10.4+ میلیون تومان در شاخص فیندو آن، تکمیل شد. در 5 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم. روند صعودی شاخص فیندو و کاهش ارزش معاملات می‌تواند نشانه خوبی برای معاملات روزهای آتی این صنعت باشیم. اگر این روند در روزهای آتی ادامه دار باشد، این احتمال را می‌توان در نظر گرفت که مقصد بعدی جریان معاملات بازار به سمت این صنعت خواهد بود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 19 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • مفاخر
 • رانفور
 • سپ

 

 

3) سایر محصولات کانی‌های غیرفلزی

شاخص فیندو صنعت سایر محصولات کانی‌های غیرفلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 9.1+ میلیون تومان است. روز پرمعامله صنعت کانه‌های غیرفلزی با ثبت عدد مثبت در 5 بازه زمانی نیم ساعته سبز شد. همان‌طور که در نمودار شاخص فیندو مشخص است، در یک ساعت پایانی بازار  افزایش ارزش معاملات در کنار روند صعودی شاخص فیندو باعث شد که نقدینگی قابل توجهی وارد این صنعت شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 40 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کفرآور
 • کمرجان
 • کفرا

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 1 مهر

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

1) سایر واسطه‌گری‌های مالی

شاخص فیندو صنعت سایر واسطه‌گری‌های مالی

صنعت سرخ پوش معاملات امروز صنعت سایر واسطه‌گری‌های مالی است که در انتهای معاملات با ثبت عدد 41.4- میلیون تومان به عنوان یکی از صنایع اصلی در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است. افزایش ناگهانی ارزش معاملات حقیقی در نیم ساعت پایانی بازار در کنار اختلاف سرانه منفی در این مقطع، باعث شد نقدینگی قابل توجهی از این صنعت خارج شود. اگرچه در مابقی جریان معاملات شاهد ثبت عدد منفی بودیم، اما کاهش ارزش معاملات مانع از جابجایی نقدینگی در آن مقاطع شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 14 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ولغدر
 • ولساپا
 • وایران

 

2) ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو صنعت ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 30- میلیون تومان است. این صنعت برای دومین روز متوالی به عنوان یکی از صنایع اصلی در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. بررسی شاخص فیندو در آن نشان می‌دهد که روندی مشابه کلیت بازار در پیش گرفته است؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بودیم. در میانه بازار با حضور خریداران قوی، شاخص فیندو به اعداد مثبت نیز رسید اما افزایش عرضه در ادامه، باعث شد تا در انتهای بازار نیز این صنعت به اعداد منفی ختم شود.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 16 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بکام
 • بالبر
 • بنیرو

 

 3) مواد غذایی و آشامیدنی

شاخص فیندو صنعت مواد غذایی و آشامیدنی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 23.4- میلیون تومان است. اگرچه معاملات این صنعت شروع خوبی داشته است، اما در ادامه افزایش عرضه و قدرت فروشندگان باعث شد تا شاخص فیندو روند نزولی در پیش گیرد و به اعداد منفی ختم شود. اگر این روند در روزهای آتی ادامه‌دار باشد، وضعیت سرخ معاملات این صنعت را نیز می‌توان ادامه‌دار متصور شد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 70 میلیارد تومان می‌باشد. 

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • غمینو
 • غپینو
 • غزر

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار حمایت یا ادامه نزول؟ امروز سه‌شنبه 1 مهر است. پس از آن که بازار سرمایه در...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار حمایت یا ادامه نزول؟ امروز سه‌شنبه 1 مهر است. پس از آن که بازار سرمایه در...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار حمایت یا ادامه نزول؟ امروز سه‌شنبه 1 مهر است. پس از آن که بازار سرمایه در...

نظرات