بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:605 تاریخ انتشار:1399/05/01 23:43 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 1 مرداد 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 1 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

اصلاح اما متعادل. امروز چهارشنبه 1 مرداد است؛ معاملات امروز بازار شبیه روز گذشته بود؛ همانند روز گذشته، امروز نیز بازار سرمایه روز سرخی را سپری کرد و در پایان معاملات با اصلاح به کار خود خاتمه داد. در پیش‌گشایش، شاید برتری نه چندان محسوس خریداران بر فروشندگان بودیم. این امر بیانگر این موضوع بوده است که بازار سرخی در پیش داریم. در ادامه همانند انتظار معاملات در اکثر نمادهای بازار در محدوده منفی و صف فروش دنبال می‌شد؛ معاملاتی که در هر لحظه شاهد تقابل خریداران و فروشندگان بودیم. این تقابل به این نتیجه منجر می‌شد که در چند مقطعی شاهد جمع‌آوری صف‌های فروش توسط خریداران بودیم ولی فروشندگان بار دیگر برتری خود را بر بازار نشان می‌دادند تا کلیت بازار همچنان سرخ پوش باشد و معاملات منفی را در اکثر نمادهای بازار شاهد باشیم.

همان‌طور که در گزارش شاخص فیندو روز گذشته بیان کردیم، کاهش قیمت دلار و گزارشات ضعیفی که توسط شرکت‌ها روانه کدال شد عوامل اصلی اصلاح شاخص کل بوده است. در کنار این عوامل، تحلیل‌گران تکنیکالیست این احتمال را می‌دهند که با توجه به عبور شاخص کل از سقف قبلی خود، برای ادامه روند صعودی به اصلاح و پولبک به سقف قبلی، نیاز است. این موضوع حساسیت معاملات روزهای آتی را بالاتر خواهد برد، چرا که نوع معاملات می‌تواند آغاز اصلاح یا پولبک بازار را نشان دهد.

نتیجه معاملات امروز، به ترتیب اصلاح 15024 و 4490 واحدی شاخص کل و شاخص هم وزن بوده است. در انتهای بازار تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 224 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 324 سهم بوده است. این موضوع نشان می‌دهد که علی رغم اصلاح شاخص کل و هم وزن، اما کلیت بازار همچنان متعادل است.

شاخص فیندو به روند زیگزاگی خود در چند روزه گذشته ادامه داد تا در یک روز شاهد ثبت عدد مطلوب در آن باشیم و در روز بعد با ثبت عدد بسیار پایین، خطرات معاملات را به فعالان بازار یادآوری کند. امروز این شاخص نسبت به روز گذشته وضع بهتری را سپری کرد و با ثبت عدد 14.3- میلیون تومان در انتهای بازار به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع که میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.1- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 8- تا 4- به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 8- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو بورس

اگرچه همانند روز گذشته، شاخص فیندو در تمام جریان معاملاتی عدد منفی را ثبت کرد و روز تمام سرخی را سپری کرد، اما بررسی بیشتر این شاخص نشان می‌دهد که معاملات در اکثر بازار نشان از تعادل این شاخص و کلیت بازار در معاملات امروز دارد.

همان‌طور که گفته شد، شاخص فیندو در معاملات امروز از منطقه امن خود خارج شد تا در روزی که بزرگان بازار به دلیل برگزاری مجمع عمومی سالیانه متوقف شدند، این شاخص بار دیگر احتیاط در معاملات را به فعالان بازار یادآوری کند.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای انجام شده، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف ماجرا، معاملاتی که در صنعت کاشی و سرامیک انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص فیندو داشته است.

همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 15551 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته 26 درصد کاهش داشته است. ذکر این نکته الزامیست که این میزان معاملات در غیاب شرکت‌های بزرگ و پرمعامله بازار بوده است در نتیجه برای روزهای آتی و با بازگشایی سهام این شرکت‌ها، می‌توان بازگشت این متغیر به روند صعودی را محتمل دانست.

همان‌طور که در گزارشات قبلی شاخص فیندو نیز اشاره کردیم، توجه به روند ارزش معاملات حقیقی، نشان از جریان معاملات دارد؛ برای مثال همان‌طور که در تصویر مشخص است در نیمه بازار، شاهد افزایش ارزش معاملات بودیم. این افزایش ارزش معاملات به این دلیل بوده است که در این مقطع، شاهد حضور خریداران قدرتمندی در بازار بودیم که باعث بازگشت بخشی از اصلاح شاخص کل شدند.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز روندی نزولی را در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معامله به ارزش 3750 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگرچه در معاملات امروز، شاخص فیندو عدد منفی را ثبت کرد اما برآیند ورود و خروج نقدینگی عدد مثبتی را ثبت کرده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 1 مرداد

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) کاشی و سرامیک

شاخص فیندو صنعت کاشی و سرامیک

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 28.2+ میلیون تومان است. همان‌طور که از تصویر مشخص است، بیشترین جابه‌جایی نقدینگی در میانه بازار رخ داده است؛ به‌طوری که در این مقطع شاخص فیندو از بیشترین مقدار خود به کمترین مقدار خود رسیده است. اما نکته مهم در این مقطع ارزش بالای معاملات بوده است که باعث شده بیشترین جابه‌جایی نقدینگی را در میانه بازار شاهد باشیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 55 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کسعدی
 • کهرام
 • کلوند

 

    2) قند و شکر

شاخص فیندو صنعت قند و شکر

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7+ میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت ابتدایی بازار خلاصه کرد؛ با توجه به این موضوع که در این مقطع شاهد ثبت عدد مثبت با بالاترین اختلاف سرانه بودیم، در نتیجه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند نیز در این مقطع در این صنعت مشاهده می‌شود. در ادامه اگرچه شاخص فیندو روند نزولی در پیش گرفت و حتی در انتهای بازار به اعداد منفی نیز رسید، اما با توجه به کاهش ارزش معاملات در ادامه، در نتیجه نقدینگی وارد شده به صنعت در آن باقی ماند تا بتوانیم از این صنعت به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند نام ببریم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 84 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قصفها
 • قشکر
 • قنقش

 

   3) سایر محصولات کانی‌های غیرفلزی

شاخص فیندو صنعت سایر محصولات کانی‌های غیر فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 3.1+ میلیون تومان است. روند نزولی که در شاخص فیندو این صنعت مشاهده می‌شود حساسیت معاملات روزهای آتی آن را بالاتر خواهد برد. این روند نزولی زمانی بااهمیت می‌شود که با تعادل در ارزش معاملات حقیقی همراه بوده است تا معاملات روزهای آتی آن ادامه روند صعودی یا نزولی در این صنعت را به تثبیت برساند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 101 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز، وضعیت متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به 14 ارزش میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • کمینا
 • کاذر
 • سفاسی

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 1 مرداد

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

1) فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 42.6- میلیون تومان است. همان‌طور که در توضیحات شاخص فیندو در کل بازار بیان شد، معاملاتی که در این صنعت شاهد بودیم بیشترین تاثیر منفی را بر روی کلیت بازار گذاشته است. بررسی معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص فیندو این صنعت و کلیت بازار نماد شپنا داشته است؛ به‌طوری که این نماد به تنهایی باعث کاهش 5 واحدی شاخص فیندو شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 2012 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز، وضعیت متعادلی را سپری کرد؛ به‌طوری که در هر نیم ساعت شاهد معاملاتی به 287 ارزش میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شپنا
 • شزنگ
 • شتران

 

 2) مواد غذایی و آشامیدنی بجز قند و شکر

شاخص فیندو صنعت مواد غذایی و آشامیدنی بجز قند و شکر

پس از آن که در چند روز متوالی شاهد معاملاتی مثبت در این صنعت بودیم، در انتهای معاملات امروز، این صنعت با ثبت عدد 32.4- میلیون تومان در شاخص فیندو به این روند مثبت خاتمه داد. همان‌طور که در تصویر مشخص است، بیشترین نقدینگی خارج شده در میانه بازار بوده است. این نقدینگی با توجه به ارزش بالایی معاملات آن، باعث تاثیر منفی بر روی شاخص فیندو در کل بازار نیز داشته است و باعث کاهش مقدار آن شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 781 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • غنوش
 • غاذر
 • غسالم

 

    3) ساخت محصولات فلزی

شاخص فیندو صنعت ساخت محصولات فلزی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 29.1- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در میانه بازار خلاصه کرد؛ به‌طوری که در این مقطع شاهد معاملات با ارزش بالا و اختلاف سرانه پایین بودیم که نتیجه آن خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت بوده است. این خروج نقدینگی هوشمند به قدری قوی بوده است که اگرچه در مابقی بازار شاخص فیندو اعداد مثبتی را ثبت کرده است اما به دلیل کاهش ارزش معاملات نتوانسته نقدینگی خارج شده را بازگرداند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 167 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فجام
 • فاراک
 • فاما

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار اصلاح اما متعادل. امروز چهارشنبه 1 مرداد است؛ معاملات امروز بازار...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار اصلاح اما متعادل. امروز چهارشنبه 1 مرداد است؛ معاملات امروز بازار...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار اصلاح اما متعادل. امروز چهارشنبه 1 مرداد است؛ معاملات امروز بازار...

نظرات