بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:626 تاریخ انتشار:1399/06/01 22:29 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص فیندو - 1 شهریور 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 1 شهریور 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

 

بازار منفی پس از انتشار خبرهای مثبت

امروز شنبه 1 شهریور است؛ بازار سرمایه هفته گذشته، شرایط سختی را سپری کرد و اکثر سهام بازدهی منفی داشتند؛ این موضوع باعث شد تا شاخص کل روندی نزولی در پیش گیرد و نقاط حمایتی را یکی پس از دیگری بی اثر کند. هفته‌ای که برای خیلی از سرمایه‌گذارانی که به تازگی به این بازار ورود کردند، ناآشناست. این عدم آشانایی باعث شده است که در این روزهای حیاتی، شاهد واکنش‌های هیجانی توسط خیلی از سهامداران باشیم. پس آن که شاخص کل در هفته گذشته اصلاح 218 هزار واحدی را تجربه کرد، خبرهای مثبتی درباره بازار سرمایه منتشر شد. اخباری که در کنار حمایت‌های بعدی شاخص در عدد یک میلیون و 700 هزار واحدی، باعث شده بود که این انتظار را به‌وجود آورد که بازار امروز وضعیت خوبی را سپری کند و شاهد متعادل شدن بازار باشیم. خبرهایی از قبیل بازگشت سقف اعتباری کارگزاری‌ها به 20 درصد، انجام معاملات سهام عدالت در معاملات بلوکی، بازگشت ساعت معاملات بازار به حالت عادی و... . اما برخلاف انتظار همگان، بازار سرمایه در معاملات امروز نیز سرخ پوش شد تا به اصلاح دو هفته‌ای خود ادامه داده باشد.

معاملات امروز با برتری فروشندگان آغاز شد؛ اما این برتری در شرکت‌های کوچیک بازار بیشتر بود و در شرکت‌های بزرگ شاهد شروع خوب معاملات بودیم. این شروع خوب به نحوی بود که در آغاز شاخص کل رشد 20 هزار واحدی را تجربه کرد. اما در ادامه بار دیگر ترس در معاملات سرمایه‌گذاران به خوبی قابل مشاهده بود. ترسی که باعث انجام معاملات هیجانی شد؛ به‌طوری که عرضه صف‌های خرید ابتدایی بازار، شاهد تغییر جریان معاملات و منفی شدن نمادها بودیم. این تغییر جریان معاملات باعث شد تا شاخص کل نیز تغییر رنگ دهد و شاهد سرخ پوشی دوباره آن باشیم.

اما معاملات امروز نسبت به روزهای گذشته تفاوت‌های داشت. از جمله تعادلی که در انتهای معاملات در بازار حاکم شد و همچنین ارزش بالای معاملات، که نوید بخش بهبود معاملات در روزهای آتی است. توجه به این نکته که در انتهای معاملات تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 127 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی 469 سهم بوده است، این موضوع بیانگر بهبود وضعیت معاملات نسبت به هفته است.

نتیجه معاملات امروز، به ترتیب اصلاح 29964 و 7371 واحدی شاخص کل و هم وزن بوده است. امروز نیز مانند هفته گذشته مشکلاتی در سامانه کارگزاری‌ها گزارش شد. باید دید سازمان و شورای عالی بورس، برای حل این مشکل چه تصمیمی خواهند گرفت.

در کنار بهبود وضعیت کلی بازار و معاملات، شاخص هم وزن نیز نسبت به هفته گذشته وضعیت بهتری را سپری کرد. این شاخص در انتهای بازار با ثبت عدد 23.6- میلیون تومان به کار خود خاتمه داد. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

با توجه به این موضوع میانگین شاخص فیندو در 6 ماه گذشته برابر 6.5- میلیون تومان بوده است، در نتیجه برای بررسی وضعیت شاخص فیندو، این عدد را ملاک قرار خواهیم داد و براساس آن به تفسیر معاملات خواهیم پرداخت. برای درک آسان‌تر و راحت‌تر این موضوع، محدوده 9- تا 4- به عنوان محدوده امن می‌توان در نظر گرفت که بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 9- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 4- بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

شاخص فیندو

همانطور که گفته شد، شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت مناسبتری را نسبت به هفته گذشته سپری کرده است. اگر چه در تمام جریان معاملاتی شاهد ثبت عدد منفی در شاخص فیندو بودیم، اما توجه به این نکته که در اکثر جریان معاملاتی این شاخص در محدوده امن خود قرار داشته است بیانگر بهبود وضعیت این شاخص نسبت به هفته گذشته است.

بررسی وضعیت معاملات در صنایع نشان می‌دهد که معاملاتی صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده است، بیشترین تاثیر منفی را بروی شاخص فیندو داشته است. در آن طرف معاملاتی که در صنعت عرضه برق، گاز و بخار آب انجام شده، بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص فیندو داشته است.

همانطور که در گزارش قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوانی ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت به تغییرات معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار است.

ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، برابر 12970 میلیارد تومان می‌باشد. همانطور که در گزارش قبلی نیز گفته شد، بررسی روند ارزش معاملات می‌تواند سرنخ خوبی از تغییر روند بازار نشان دهد. در دو هفته گذشته شاهد روند نزولی این متغیر بودیم. این موضوع از آن جا منشا می‌گرفت که کلیت بازار با صف فروش درگیر بودند اما در معاملات امروز با بهبود جریان معاملات و برقراری تعادل، شاهد افزایش 62 درصدی ارزش معاملات حقیقی بودیم. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 5585 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

در کنار وضعیت نامناسب شاخص فیندو، برآیند ورود و خروح نقدینگی حقیقی نیز منفی بوده است. سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان دهنده قدرت پول ورود و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 1 شهریور

 

1. عرضه برق، گاز و بخار آب

 شاخص فیندو عرضه برق

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 14.6+ میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز وضعیت خوبی را سپری کرد؛ به‌طوری که در 6 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند به آن بودیم. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که بیشترین ورود نقدینگی به صنعت در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است که در آن شاهد ارزش بالای معاملات  همچنین اختلاف سرانه بالا بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 107 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 46 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وهور
 • بفجر
 • مبین

 

2. سایر واسطه‌گری‌های مالی

شاخص فیندو واسطه‌گری مالی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 14.4+ میلیون تومان است. جریان ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت شباهت بالایی با صنعت عرضه برق، گاز و بخار آب دارد. به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، معاملاتی که در این صنعت انجام شده است، باعث شده نقدینگی قابل توجهی وارد صنعت شود و شاخص فیندو با سبزپوشی به کار خود خاتمه دهد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 69 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 31 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • ولغدر
 • وایران
 • ولملت

 

3. قند و شکر

شاخص فیندو قند و شکر

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 11.7+ میلیون تومان است. اگرچه این صنعت در معاملات امروز شروع خوبی نداشت اما در ادامه خریداران بر بازار برتری پیدا کردند تا شاهد سپری کردن روند صعودی در شاخص فیندو و ورود نقدینگی هوشمند به آن باشیم. قشیر نماد این صنعت است که از میانه بازار توجه به آن جلب شد و شاهد جهش در اختلاف سرانه آن بودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 114 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 48 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • قشیر
 • قشهد
 • قنیشا

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 1 شهریور

 

1. بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو صنعت بانک‌ها

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 81.1- میلیون تومان است. همانطور که گفته شد معاملاتی که در این صنعت انجام شد، بیشترین تاثیر منفی را در بازار داشته است؛ به‌طوری که معاملاتی که در این صنعت انجام شد به تنهایی باعث کاهش 13 واحدی شاخص فیندو در کل بازار شده است. بررسی وضعیت معاملات نمادهای این صنعت نشان می‌دهد که معاملاتی که در نماد وشهر انجام شده، عامل اصلی منفی شدن شاخص فیندو در این صنعت و کلیت بازار بوده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 2207 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 1256 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وپست
 • وشهر
 • وزمین

 

2. خدمات فنی و مهندسی

شاخص فیندو صنعت فنی مهندسی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 50- میلیون تومان است. همانطور که در تصویر مشخص است، در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بالاترین ارزش بالای معاملات بودیم. این موضوع در کنار اختلاف سرانه منفی باعث شد که در این مقطع شاهد خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت باشیم. در ادامه اگرچه شاخص فیندو روندی صعودی در پیش گرفت، اما کاهش ارزش معاملات از بازگشت نقدینگی خارج شده به این صنعت خودداری کرد.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 7 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • خفولا
 • رنیک
 • رتکو

 

3. زراعت

شاخص فیندو صنعت زراعت

 

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 49.2- میلیون تومان است. معاملات این صنعت دو نیمه متفاوت را سپری کرد؛ در نیمه ابتدایی بازار شاهد ارزش بالای معاملات و اختلاف سرانه پایین بودیم که همین امر باعث خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت شد. نماد زپارس و زشریف بیشترین نقدینگی خارج شده را در این صنعت به خود اختصاص دادند و عامل اصلی خروج نقدینگی هوشمند از این صنعت می‌باشند.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 50 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی در پیش گرفت؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد بیشترین معامله به ارزش 20 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • آینده
 • زشریف
 • زپارس

 

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   بازار منفی پس از انتشار خبرهای مثبت امروز شنبه...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   بازار منفی پس از انتشار خبرهای مثبت امروز شنبه...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار   بازار منفی پس از انتشار خبرهای مثبت امروز شنبه...

نظرات