بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:580 تاریخ انتشار:1399/04/01 18:56 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص فیندو - 1 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص فیندو - 1 تیر 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار

آغاز آخرین فصل گرم قرن با تعادل بازار سرمایه. امروز یک‌شنبه 1 تیر است؛ بازار سرمایه گرم‌ترین فصل سال را با تعادل آغاز کرد؛ تعادلی که در شرکت‌های کوچک بازار بیشتر دیده شد؛ بررسی روند معاملات نشان می‌دهد که از همان ابتدای بازار و در پیش‌گشایش، بازار قدرت کافی برای عبور از شاخص 1 میلیون و 300 هزار واحدی را نداشت. در میانه بازار بارها شاهد تقابل خریداران و فروشندگان بودیم؛ تقابلی که به برتری هیچ یک از طرفین منجر نشد تا بازار با شرایط متعادل به کار خود خاتمه دهد. توجه به این نکته که در انتهای بازار، تعداد نمادهای دارای پایانی مثبت برابر 325 سهم و تعداد نمادهای دارای پایانی منفی برابر 260 سهم بوده است، نیز بیانگر تعادل در کلیت بازار است.

امروز هم اخبار، روند معاملات را تحت تاثیر قرار دادند و باعث تغییراتی در آن شدند؛ در ابتدای بازار خبری مبنی بر عدم موافقت با افزایش نرخ سیمانی‌ها منتشر شد که باعث شد کلیت این صنعت تحت تاثیر این خبر قرار بگیرند و در نتیجه معاملات منفی و صف فروش را در این صنعت شاهد بودیم.

نتیجه معاملات امروز رشد 30201 واحدی شاخص کل بوده است؛ برخلاف روزهای گذشته، شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل، رشد کمتری را تجربه کرد تا بتوان شروع اصلاح در شرکت‌های کوچک بازار را از مقایسه این دو شاخص نتیجه گرفت.

در کنار تعادل کلیت بازار و همچنین شاخص کل، شاخص فیندو با ثبت عدد 8.1- میلیون تومان به عنوان عدد نهایی به کار خود خاتمه داد تا بار دیگر شاهد خروج این شاخص از محدوده امن و فعال شدن هشدار احتیاط در معاملات توسط این شاخص باشیم. این عدد بیانگر اختلاف سرانه خرید و فروش هر کد حقیقی در معاملات امروز بورس بوده است و نشان‌دهنده برتری فروشندگان نسبت به خریداران می‌باشد.

لازم به توضیح است شاخص فیندو بین محدوده 3- تا 3+ بیانگر ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قوی نبوده و نشانگر هیجانات صعودی یا نزولی بازار است. بنابراین شاخص فیندو هر چه کمتر از 3- باشد نشان از قدرت بالاتر خروج نقدینگی هوشمند و هرچه از 3+ بیشتر باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند به بازار است.

تغییرات شاخص فیندو بورس

همان‌طور که گفته شد، شاخص فیندو در معاملات امروز وضعیت مطلوبی را سپری نکرد. با توجه به این‌که در یک هفته گذشته این شاخص در محدوده امن خود قرار داشته، در نتیجه ثبت عدد 8.1- میلیون تومان در انتهای معاملات، اعلانی را برای سهامداران نسبت به احتیاط در معاملات داده است.

اگرچه شاخص فیندو در سه بازه زمانی نیم ساعته، اعداد مثبتی را ثبت کرد، اما در ابتدای بازار، شاهد خروج نقدینگی هوشمند باقدرتی از این کلیت بازار بودیم. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که معاملاتی که در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری انجام شده است باعث خروج نقدینگی هوشمند از کلیت بازار شده است.

در گزارش‌های قبلی شاخص فیندو درباره جریان ورود و خروج نقدینگی در سایر بازارها از جمله طلا، صندوق‌ها صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که پولی از بازار خارج نشده است و سهامداران در این چند هفته که بازار سرمایه وضعیت خوبی را سپری نکرد، فقط اقدام به نقد کردن دارایی خود کردند و در نتیجه با کوچک‌ترین سیگنال مثبت از طرف بازار، تمام این پول‌‌ها به بازار باز می‌گردند. از طرفی همان‌طور که در گزارشات قبلی نیز اشاره کردیم، شاخص فیندو به عنوان ابزاری پیشرو عمل می‌کند؛ برای توضیح بیشتر می‌توانید روند معاملات در یک هفته گذشته و همچنین اعداد نهایی شاخص فیندو در این مقاطع را در کنار یکدیگر قرار دهید تا متوجه این موضوع شوید که شاخص فیندو اعلان زودتری نسبت تغییرات در جهت معاملات در مقایسه با شاخص کل و بازار اعلام می‌کند.

ذکر این نکته الزامیست که تیم فیندو در آخرین تغییرات خود در بات فیندو، معاملاتی که در ساعات خارج از بازار انجام می‌شود را نیز در بررسی‌های خود لحاظ کرده است تا با بیشترین دقت اطلاعات در دسترس عموم قرار گیرد.

کل ارزش معاملات حقیقی در معاملات امروز، 16272 میلیارد تومان می‌باشد که نسبت به روز گذشته، 21 درصد افزایش داشته است. اصلی‌ترین دلیل افزایش ارزش معاملات نسبت به روزهای گذشته، تعادلی است که بر کلیت بازار حاکم بود؛ این تعادل باعث می‌شود که نمادها به راحتی قابل معامله باشند و به اصطلاح قفل در صف خرید نشوند. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 4492 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

اگرچه شاخص فیندو در معاملات امروز، عددی منفی و خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌دهد، اما بررسی برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی نشان می‌دهد که در معاملات امروز عدد برآیند نقدینگی مثبت بوده است که نشان‌دهنده ورود نقدینگی حقیقی در کل بازار می‌باشد.

سوالات زیادی درباره عدد شاخص فیندو و تفاوت آن با برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی مطرح است. به این نکته توجه داشته باشید که برآیند ورود و خروج نقدینگی در واقع تغییر مالکیت از حقوقی به حقیقی را در کلیت بازار نشان می‌دهد؛ در صورتی که شاخص فیندو نشان‌دهنده قدرت پول ورودی و خروجی و هوشمندی آن است. در چند هفته‌ای که سپری کردیم، برآیند ورود و خروج نقدینگی حقیقی، مثبت بوده است و روزانه به‌طور میانگین هزار میلیارد ورود نقدینگی حقیقی را به کلیت بازار شاهد بودیم، اما شاخص فیندو عددی منفی را ثبت کرده است که نشان‌دهنده این موضوع است که افراد با سرمایه بزرگتری اقدام به فروش سهام خود و خروج از بازار کرده‌اند.

 

3 صنعت با بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در تاریخ 1 تیر

صنایعی که در ادامه بررسی خواهند شد، صنایعی هستند که با توجه به وضعیت امروز بورس بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند.

    1) فلزات اساسی

شاخص فیندو صنعت فلزات اساسی

تغییر لیدری در بازار. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 8.2+ میلیون تومان است. پس از آن که صنعت پتروپالایشی‌ها چند هفته‌ای لیدر بازار بودند و باعث شدند که بازار روند صعودی را سپری کند، با بررسی‌های انجام شده در معاملات نمادهای این صنعت در چند روز گذشته و همچنین اخباری که پیرامون این صنعت در حال منتشر شدن است، شاید بتوان این احتمال را در نظر گرفت که در روزهای آتی صنعت فلزات اساسی به عنوان لیدر بازار ایفای نقش کند. 

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 1326 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 404 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • فنورد
 • فخوز
 • فملی

 

    2) فنی و مهندسی

شاخص فیندو صنعت فنی و مهندسی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7.6+ میلیون تومان است. همان‌طور که در گزارش شاخص فیندو - 31 خرداد 99 نیز بیان کردیم، معاملات این صنعت و همچنین روند شاخص فیندو نشان‌دهنده ادامه‌دار بودن ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت است. بررسی نموداری شاخص فیندو نشان می‌دهد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت در نیم ساعت ابتدایی بازار انجام شده است؛ در ادامه بازار شاخص فیندو اگرچه روند صعودی در پیش گرفت، اما با توجه به کاهش ارزش معاملات جابه‌جایی محسوسی در نقدینگی را شاهد نبودیم.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 119 میلیارد تومان می‌باشد.

رمپنا تنها نماد در این گروه می‌باشد که بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داده است.

 

    3) حمل و نقل، انبارداری

شاخص فیندو صنعت حمل و نقل، انبارداری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 7.5+ میلیون تومان است. این صنعت در معاملات امروز دو نیمه متفاوت را سپری کرد؛ در نیمه ابتدایی بازار شاهد ارزش بالای معاملات و همچنین اختلاف سرانه بالا بودیم که نتیجه آن ورود نقدینگی هوشمند در این نیمه به این صنعت بوده است. در نیمه بعدی بازار شرایط به‌گونه‌ای تغییر کرد که شاخص فیندو روند نزولی را در پیش گرفت و در انتهای بازار به اعداد منفی ختم شد.

این صنعت برای دومین روز متوالی است که به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود برای مطالعه گزارش مربوطه می‌توانید به گزارش شاخص فیندو - 31 خرداد 99 مراجعه کنید.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 321 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 80 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • حکشتی
 • حرهشا
 • حپارسا

 

 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند در تاریخ 1 تیر

با توجه به وضعیت امروز بورس، صنایعی که بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

   1) ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی

شاخص فیندو صنعت ماشین‌آلات و دستگاه‌های برقی

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 65.9- میلیون تومان است. معاملات این صنعت را می‌توان در نیم ساعت ابتدایی بازار خلاصه کرد؛ در این مقطع شاهد بیشترین ارزش معاملات حقیقی همراه با کمترین اختلاف سرانه بودیم؛ که نتیجه آن خروج قابل توجه نقدینگی هوشمند از این صنعت بوده است. اگرچه در مابقی بازار شاخص فیندو روندی صعودی در پیش گرفت ولی با توجه به کاهش ارزش معاملات، جابه‌جایی محسوسی در نقدینگی رخ نداده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 182 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • بالبر
 • بموتو
 • بایکا

 

    2) بانک‌ها و موسسات اعتباری

شاخص فیندو صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری

عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 19.1- میلیون تومان است. همان‌طور که در گزارش ابتدای بازار نیز بیان کردیم، معاملاتی که در این صنعت رخ داده است باعث شد که شاخص فیندو در کل بازار به اعداد منفی ختم شود تا شاهد خروج این شاخص از محدوده امن خود باشیم. با توجه به بررسی روند معاملات و همچنین  روند شاخص فیندو، می‌توان ادامه‌دار بودن خروج نقدینگی هوشمند را از این صنعت متصور شد.  

این صنعت برای دومین روز متوالی است که به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته می‌شود برای مطالعه گزارش مربوطه می‌توانید به گزارش شاخص فیندو - 31 خرداد 99 مراجعه کنید.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 2463 میلیارد تومان می‌باشد.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • وپاسار
 • وخاور
 • وگردش

 

  3) فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

شاخص فیندو صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای

روز خوب در کنار شروعی بد. عدد شاخص فیندو برای این صنعت در انتهای بازار برابر 14.1- میلیون تومان است. همان‌طور که از عنوان انتخابی برای این صنعت مشخص است، این صنعت روز خوبی را سپری کرد؛ توجه به این نکته که در 5 بازه نیم ساعته شاهد ثبت عدد مثبت در شاخص فیندو و همچنین ورود نقدینگی هوشمند به این صنعت بودیم، نیز تاییدکننده وضعیت مطلوب این شاخص در معاملات امروز است. اما با توجه به معاملاتی که در نیم ساعت ابتدایی بازار شاهد آن بودیم، این صنعت یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است.

ارزش معاملات حقیقی در این صنعت برابر 599 میلیارد تومان می‌باشد. این متغیر در معاملات امروز روندی نزولی را سپری کرد؛ به‌طوری که در نیم ساعت ابتدایی بازار، شاهد بیشترین معاملات به ارزش 228 میلیارد تومان توسط اشخاص حقیقی بودیم.

نمادهایی که در این گروه بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص دادند عبارت‌اند از:

 • شبهرن
 • شبندر
 • شزنگ

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

برچسب ها : شاخص فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار آغاز آخرین فصل گرم قرن با تعادل بازار سرمایه. امروز یک‌شنبه 1 تیر است؛...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار آغاز آخرین فصل گرم قرن با تعادل بازار سرمایه. امروز یک‌شنبه 1 تیر است؛...

شاخص فیندو - 26 مرداد 99

شاخص فیندو و تغییرات آن در کل بازار آغاز آخرین فصل گرم قرن با تعادل بازار سرمایه. امروز یک‌شنبه 1 تیر است؛...

نظرات