بلاگ/اقتصاد کلان
شناسه خبر:51 تاریخ انتشار:1398/09/27 14:07 نویسنده: مدیر سیستم
سپرده های بانکی؛ هوشمند و غیرقابل پیش‌بینی!

سود سپرده بانکی مهم‌ترین عامل موثر در تصمیم‌گیری افرادی برای نگهداری پولشان در بانک است. با توجه به افزایش نرخ تورم تصمیم‌گیری درباره تغییر آن دشوارتر می‌شود.

مالیات بر سود سپرده‌های بانکی

کاهش درآمدهای نفتی چند سالیست که توجه دولت را به اصلاح ساختار بودجه به ویژه مالیات‌ها جلب کرده است. تا جایی که نسبت درآمدهای مالیاتی برای سال 99 حدود 40 درصد از بودجه جاری درنظر گرفته شده است. در این رابطه گمانه‌زنی‌هایی در مورد منابع تامین این میزان از مالیات به میان آمده که یکی از موارد جنجال برانگیز آنها احتمال مالیات بر سود سپرده‌های بانکی است. اکنون سوال اساسی این است که تغییرات سود سپرده‌ها تا چه میزان و به چه شکل بر تحرکات نقدینگی اثرگذار خواهد بود؟

این نوع از مالیات که از قرن بیستم در آمریکا و برخی کشورهای صنعتی آن زمان اعمال شد، یکی از بهترین راه‌های اخذ مالیات و اصلاح نظام توزیع درآمد می‌تواند باشد. اما در شرایط ملتهب اقتصادی موجود این نگرانی وجود دارد که با کاهش نرخ سود سپرده ها، نقدینگی به سرعت از بانک‌ها خارج شده و به تشدید تورم منجر شود. از این رو قصد داریم با نگاهی به سابقه تغییرات سود بانکی و تحرکات سپرده‌ها به تحلیل این اتفاق بپردازیم.

سابقه تغییر نرخ سود بانکی و تاثیر آن بر حجم سپرده‌های بانکی

اولین فرض در این رابطه این است که با کاهش نرخ سود، سپرده‌های بانکی سریعاً از بانک‌ها خارج می‌شوند. اما با نگاه به نمودار زیر می‌توان مشاهده کرد در سالهای 93 تا 96 که در آنها نرخ سود کاهشی بوده، سپرده‌های بانکی نه تنها کمتر نشده بلکه افزایش یافته‌اند.

اما اگر نرخ تورم را در نظر بگیریم اوضاع متفاوت‌ خواهد بود. در این صورت می‌توان مشاهده کرد که هر زمان تورم افزایش یافته تمایل به خروج نقدینگی از بانک‌ها بیشتر شده است. این امر حاکی از آن است که سپرده‌گذاران به حفظ ارزش پول خود در دوران تورمی توجه ویژه‌ای دارند.

برای درک بهتر این موضوع اختلاف نرخ سود بانکی با تورم را محاسبه کرده‌ایم. همان‌طور که نمایان است هر زمان این میزان مثبت بوده(یعنی سود بانکی از تورم سالانه بیشتر بوده است)، سپرده‌گذاری در بانک‌ها افزایش داشته (سالهای 88، 89 و 93 تا 96) و هر زمان این اختلاف منفی شده خروج سپرده‌ها را شاهد هستیم (سالهای 87، 90، 91 و 97).

پیش‌بینی روند آتی

با توجه به نرخ تورم 40 درصدی کنونی و احتمالاً 25 تا 30 درصدی در سال آینده، می‌توان اذعان داشت که اعمال مالیات بر سود سپرده موجب عمیق‌ترشدن اختلاف نرخ سود و نرخ تورم شده و مجدداً به خروج نقدینگی و در پی آن تورم دامن خواهد زد.

اما برخلاف اظهارات مبنی بر اجرایی شدن این طرح در سال آینده، باید گفت این نوع مالیات گرچه مزایای بسیاری می‌تواند به همراه داشته باشد، ولیکن روند کارشناسی گسترده و زمان‌بری می‌طلبد. علاوه بر آن، قوانین مخصوص خود را نیاز دارد و اجرای آن به راحتی میسر نخواهد بود. لذا انتظار نمی‌رود دولت در این شرایط توان اجرای آن را داشته باشد. با این‌حال وضعیت بودجه برای سال آینده متفاوت‌ از سالهای قبل است و باید دید که دولت برای تامین آن دست به چنین تغییراتی خواهد زد یا خیر.

 

برچسب ها : تورم سود
مطالب پیشنهادی
کدام صنایع خط مقدم تجدید ارزیابی خواهند بود؟

مالیات بر سود سپرده‌های بانکی کاهش درآمدهای نفتی چند سالیست که توجه دولت را به اصلاح ساختار بودجه به ویژه مالیات‌ها...

برترین گزارش‌های 9ماهه

مالیات بر سود سپرده‌های بانکی کاهش درآمدهای نفتی چند سالیست که توجه دولت را به اصلاح ساختار بودجه به ویژه مالیات‌ها...

تسکین موقت با سود موهومی

مالیات بر سود سپرده‌های بانکی کاهش درآمدهای نفتی چند سالیست که توجه دولت را به اصلاح ساختار بودجه به ویژه مالیات‌ها...

نظرات