بلاگ/تحلیل بورس
شناسه خبر:476 تاریخ انتشار:1399/02/12 00:47 نویسنده: معصومه رنج خواه
سهام جامانده بازار بورس در 6 ماه اخیر کدام‌اند؟

با وجود رشد بالایی که بازار سرمایه داشته است، هنوز سهامی وجود دارند که کمتر رشد کرده‌اند. در این مقاله به بررسی سهام جامانده خواهیم پرداخت.

سهام جامانده بازار بورس در 6 ماه اخیر کدام‌اند؟

اوضاع بازار بورس در سال 99

رشد شتابان بازار سرمایه همچنان ادامه دارد و این رشد از سال جدید شتاب بیشتری گرفته است. به طوری که تنها ۲۵ روز کاری از ابتدای سال ۹۹ در بازار سرمایه داشته‌ایم، اما به اندازه ۹ ماه اول سال ۹۸ ورود نقدینگی به بازار را شاهد هستیم.

برخی از سرمایه‌گذاران هم از ترس آنکه مبادا از رشد بازار عقب بمانند، بدون تحلیل هر سهامی را می‌خرند. باید در نظر داشت که بازار سرمایه هیچ سالی، چنین نقدینگی و سرمایه‌هایی را ندیده بود و اکنون با این نقدینگی جان دوباره‌ای گرفته است. در این روزها شاخص‌های بازار سرمایه قله‌های جدیدی را ثبت کرده‌اند و هر روز رکوردشکنی‌های جدید بازار سرمایه را شاهدیم. در این میان، برخی از سهام، بسیار خوب رشد کرده‌اند و سودهای زیادی را به سرمایه‌گذاران خود داده‌اند؛ اما برخی از سهم‌ها هستند که در ۶ ماه اخیر رشد بسیار کمتری را تجربه کرده‌اند. این سهام جامانده از بازار برای بسیاری از سرمایه‌گذاران جذاب هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

سهام جامانده

در روند‌های صعودی پرقدرت همانند روند صعودی فعلی بازار سرمایه، همواره آخرین نفراتی که وارد بازار می‌شوند و اقدام به خرید سهام می‌کنند، با زیان روبرو می‌شوند؛ زیرا این افراد بدون بررسی و تحلیل اقدام به خرید سهام می‌کنند. این افراد معمولاً سهامی که رشد زیادی کرده‌اند را خریداری می‌کنند و با کاهش قیمت سهام، بخشی از سرمایه خود را از دست می‌دهند. در حالی که هنوز هم سهامی هستند که رشد چندانی نداشته‌اند و از کلیت بازار عقب هستند. حتی در رشدهای بزرگ بازار، سهامی هستند که از رشد بازار جامانده‌اند. این دسته از سهام می‌توانند در استراحت بازار رشد کنند و یا حداقل برای خرید ریسک بسیار پایینی دارند. این دسته از سهام بسیار برای سرمایه‌گذاری جذاب هستند.

البته باید توجه داشت که منظور از سهم‌های جامانده از رشد بازار، فقط سهم‌هایی نیست که متناسب با رشد شاخص‌ها، رشد نکرده‌اند. بلکه جامانده‌ها، سهم‌هایی هستند که اتفاقات مثبتی مانند روند صعودی درآمد و سودآوری شرکت، برنامه تجدید ارزیابی دارایی‌ها، طرح‌های توسعه‌ای و ... را به دنبال دارند و متناسب با اتفاقات مثبت شرکت، قیمت آن‌ها رشد نکرده است.

سهام جامانده بازار کدام‌اند؟

اگرچه بازار حدود یک سال و نیمی است که روند صعودی خوبی دارد و قیمت بسیاری از سهام چند ده برابر شده است؛ اما هنوز هم می‌توان سهامی که رشد خاصی نداشته‌اند را پیدا کرد. در جدول زیر سهامی که کمترین رشد را در ۶ ماه اخیر داشته‌اند، مشاهده می‌کنید. توجه داشته باشید که سهام انتخاب شده حداقل در ۷۰ درصد این بازه ۶ ماهه معامله شده‌اند. همچنین سهامی که در بازار پایه قرمز معامله می‌شوند، به دلیل ریسک بالایی که دارند در این جدول قرار نگرفته‌اند.

جدول سهام جامانده بازار بورس در 6 ماه اخیر

سهام ذکرشده در جدول بالا کمترین بازدهی را در ۶ ماه اخیر بازار داشته‌اند. برای درک جاماندگی این سهام از رشد بازار بهتر است میزان بازدهی آن‌ها را با دو شاخص مهم بازار (شاخص کل و شاخص هم‌ وزن) مقایسه کنیم. در این بازه ۶ ماهه، شاخص کل از محدوده ۳۱۰ هزار واحد به محدوده ۸۷۸ هزار واحد رسیده است. در واقع شاخص کل حدود ۱۸۳ درصد رشد داشته است. از طرفی دیگر شاخص هم‌ وزن از محدوده ۸۴ هزار واحد تا محدوده ۲۸۵ هزار واحد بالا آمده است. در واقع شاخص هم ‌وزن حدود ۲۴۰ درصد در این ۶ ماهه رشد کرده است. این میزان رشد شاخص کل و شاخص هم‌ وزن در هیچ یک از سال‌های بازار سرمایه رخ نداده است. این موضوع نشان‌دهنده آن است که بازار سرمایه وارد ابعاد جدیدی شده است. میانگین بازدهی سهام در جدول بالا حدود ۴۳ درصد است که نسبت به بازدهی شاخص کل و شاخص هم‌وزن بسیار پایین است. این سهام باید در ادامه سال میزان جاماندگی خود را به حداقل برسانند. ذکر این نکته ضروری است که بررسی صورت گرفته در خصوص میزان بازدهی سهام مختلف صرفاً جهت بررسی جاماندگی سهام مختلف در این بازه ۶ ماهه بوده و نبایستی به تنهایی به عنوان ملاکی برای خرید سهام محسوب شود. بلکه سهامی مناسب سرمایه‌گذاری هستند که برنامه‌هایی برای آینده خود داشته باشند. این برنامه‌ها می‌توانند شامل برنامه‌ریزی برای افزایش سودآوری شرکت در آینده، افزایش سرمایه خصوصاً از محل تجدید ارزیابی، طرح‌های توسعه‌ای و ... باشند.

در جدول بالا چند سهم از گروه پتروشیمی‌ دیده می‌شود. در اسفند ماه ۹۸ به دلیل ریزش قیمت نفت، این گروه اصلاح زیادی را تجربه کردند. این اصلاح سبب شد که کلیت بازار سرمایه برای مدتی کوتاه اصلاح کنند؛ اما این گروه اصلاح بیشتری را تجربه کردند که باعث شد قیمت آن‌ها بسیار جذاب شود. همچنین بسیاری از سهام بزرگ بازار در سال گذشته رشد چندانی نداشتند و از رشد اصلی بازار جامانده بودند که به همین دلیل برخی از آن‌ها در جدول بالا قرار دارند.

جمع‌بندی

در سال جدید شاهد ورود نقدینگی زیادی به بازار سرمایه هستیم. این سرمایه‌ها با در نظر گرفتن حمایت‌های دولت، برای کسب بازدهی بالا راهی بازار سرمایه شده‌اند. بسیاری از این افراد اطلاعات زیادی از بازار سرمایه ندارند و ممکن است نتوانند سهام مناسبی را خریداری کنند. به همین دلیل بسیاری از تحلیل‌گران بازار نگران هستند که این نقدینگی رشد کاذبی را برای بازار ایجاد کند؛ به طوری که برخی از سهام شرکت‌ها بدون پشتوانه خاصی رشد کنند. با بررسی که صورت گرفت مشاهده کردیم که هنوز هم سهامی هستند که از رشد بازار جامانده‌اند و در ۶ ماهه اخیر رشد خاصی نداشته‌اند. این سهام می‌توانند در صورتی که برنامه‌هایی برای آینده خود داشته باشند، رشد مناسبی را تجربه کنند. به این ترتیب بازار با حمایت‌های دولت همچنان می‌تواند به رشد خود ادامه دهد و افراد بیشتری را برای سرمایه‌گذاری جذب خود کند.

 باید توجه داشت که حمایت‌های دولت در سال جدید از بازار سرمایه سبب شده است که در این مدت کوتاه شاخص کل حدود ۷۰ درصد رشد کند. این حمایت‌ها تا زمانی که دولت شرکت‌های خود را به بازار عرضه کند ادامه خواهد داشت. این عرضه سهام شرکت‌های دولتی می‌تواند تا حداقل ۳ ماه آینده ادامه داشته باشد. سرمایه‌گذاران تنها باید توجه داشته باشند که سهام مناسبی را انتخاب کنند تا از رشد بازار عقب نمانند و سود مناسبی کسب کنند. (برای مطالعه بیشتر درباره سهام دولتی می‌توانید به مقاله خرید سهام دولتی در بورس مراجعه کنید.) 

برای آشنایی بیشتر با تمام بازارهای مالی کشور می‌توانید دوره آموزشی رایگان آموزش همگانی سرمایه‌گذاری  و برای آشنایی بیشتر با بازار بورس می‌توانید دوره آموزشی رایگان آشنایی با بازار بورس را مشاهده کنید. 

دسته بندی: تحلیل بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
معرفی بازار فارکس

اوضاع بازار بورس در سال 99 رشد شتابان بازار سرمایه همچنان ادامه دارد و این رشد از سال جدید شتاب بیشتری گرفته است....

بازار مالی چیست؟

اوضاع بازار بورس در سال 99 رشد شتابان بازار سرمایه همچنان ادامه دارد و این رشد از سال جدید شتاب بیشتری گرفته است....

وضعیت لیدرهای بازار چگونه است؟

اوضاع بازار بورس در سال 99 رشد شتابان بازار سرمایه همچنان ادامه دارد و این رشد از سال جدید شتاب بیشتری گرفته است....

نظرات