بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:136 تاریخ انتشار:1398/11/11 13:11 نویسنده: مدیر سیستم
سفته بازی

سفته‌بازی چیست؟

سفته‌بازی که یک اصطلاح رایج در حوزه بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری است، یکی از روش‌های رایج معامله در دنیاست. به افرادی که از این روش معاملاتی استفاده می‌کنند، سفته‌باز می‌گویند. سفته‌بازها افرادی هستند که نوسانات قیمت را در بازارهای مختلف به دقت بررسی می‌کنند و برای کسب سودهای بالا، به معاملات پر ریسکی دست می‌زنند. سفته‌بازی زمانی رخ می‌دهد که گروهی از افراد با سرمایه بالا وارد یک سهم می‌شوند و به دلیل نقدینگی بالایی که وارد سهم می‌کنند، سعی در افزایش قیمت آن دارند. در واقع این ورود نقدینگی بالا و افزایش تقاضا تنها به قصد افزایش قیمت صورت می‌گیرد که در اکثر اوقات منجر به ایجاد حباب در سهم می‌شود. 

سفته‌بازی به خریدوفروش یک دارایی یا معامله اوراق مالی گفته می‌شود که ریسک بسیار زیادی دارد. فرد سفته‌باز، ریسک از دست دادن همه یا بخش زیادی از سرمایه خود را برای کسب احتمالی سودی بالایی، قبول می‌کند. در سفته‌بازی، ریسک از دست دادن کل سرمایه، بیشتر از احتمال کسب سود بالا از آن فعالیت است. معمولاً سفته‌بازی را در برابر سرمایه‌گذاری قرار می‌دهند. ممکن است بعضی اوقات تمایز بین سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری مشکل باشد؛ اما تشخیص اینکه آیا یک فعالیت ویژگی‌های سفته‌بازی یا سرمایه‌گذاری را دارد به چند عامل مختلف بستگی دارد. این عوامل شامل طبیعت دارایی که در آن سرمایه‌گذاری شده است، مدت پیش‌بینی شده برای نگهداری آن دارایی و میزان استفاده از اهرم مالی می‌شود.

در واقع سرمایه‌گذار را فردی می‌دانند که محافظه‌کارانه تصمیم می‌گیرد و ریسک معقولی را قبول می‌کند؛ اما سفته‌باز را فردی می‌دانند که وارد ریسک‌های بزرگ قمارگونه می‌شود. سفته‌بازی یکی از واژه‌هایی است که در ادبیات اقتصادی عامه مردم ما، به عنوان واژه‌ای با بار معنایی منفی رواج پیدا کرده است. البته واقعیت هم این است که اگر سفته‌بازی در یک بازار اقتصادی به شکل گسترده رایج شود، ممکن است به سلامت آن بازار لطمه جدی وارد شود. البته فعالیت سفته‌بازی در اقتصاد آزاد مزایای خاص خودش را نیز دارد. معمولاً سفته‌بازان نقدینگی بازار را فراهم کرده و فاصله بین قیمت پیشنهادی خرید و فروش را کم می‌کنند. همچنین تولیدکنندگان را قادر می‌کند تا ریسک قیمت محصولات خود را پوشش دهند.

 

مطالب پیشنهادی
نظرات