بلاگ/آموزش بورس
شناسه خبر:447 تاریخ انتشار:1399/01/30 16:54 نویسنده: محدثه منصوریان
معرفی ابزارهای سرمایه‌گذاری امن/ نقدشونده

سرمایه

هنگامی که تصمیم به سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی می‌گیرید، مطمئنا میزان نقدشوندگی سرمایه‌تان در بازار مورد نظر بسیار مهم می‌باشد. زیرا ممکن است در حین سرمایه‌گذاری، بخشی از سرمایه‌تان در بازار مورد نظر قفل شود و نتوانید سرمایه خود را نقد کنید. همچنین برای بسیاری از سرمایه‌گذاران اهمیت دارد تا تضمینی برای سرمایه اصلی آن‌ها وجود داشته باشد. در بازارهای مالی ابزارهای مختلفی برای ایجاد یک سرمایه‌گذاری امن وجود دارد. با استفاده از این ابزارها افراد با ریسک‌پذیری پایین می‌توانند سرمایه‌گذاری مطمئنی داشته باشند. در این راه شناخت محیط سرمایه‌گذاری در امن‌بودن آن بسیار تاثیرگذار است. در واقع اگر سرمایه‌گذار با اطلاع کامل و دید دقیق وارد فضای سرمایه‌گذاری مورد نظر خود شود، خطر کمتری او را تهدید می‌کند و در نتیجه سرمایه‌گذاری امنی خواهد داشت.

منظور از سرمایه‌گذاری امن چیست؟

سرمایه‌گذاری در یک تعریف کلی به معنای خرید وسایل یا دارایی‌ها، به امید کسب سود در آینده است. سرمایه‌گذاری در علم اقتصاد و نیز در یک اجتماع جایگاه ویژه‌ای دارد. در واقع سرمایه‌گذار پس از تحلیل و بررسی اوضاع اقتصادی و سیاسی جامعه خود، اقدام به خرید، پس‌انداز و یا قرض اموال می‌نماید تا پس از یک بازه زمانی مشخص، اصل سرمایه به همراه سود حاصل از آن به فرد بازگردد. در این میان برخی از سرمایه‌گذاری‌ها دارای ریسک زیاد و برخی دیگر از ریسک کمتری برخوردار هستند. یک سرمایه‌گذار باید عوامل زیادی را در نظر بگیرد تا بتواند یک سرمایه‌گذاری امن را ایجاد کند و کمتر دچار مشکل شود. در واقع یک سرمایه‌گذاری پر سود اما کم‌خطر را انجام دهد.

سرمایه‌گذاری در ایران با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور و نوسانات ارز و نیز تحریم‌ها همواره با چالش‌های فراوانی روبرو بوده است. در این شرایط پیش‌بینی میزان سودآوری سرمایه‌گذاری گاهی سخت به نظر می‌رسد. اما قاعدتا سرمایه‌گذاری با ریسک همراه است. همچنین در این بین نکته‌ای وجود دارد که سرمایه‌گذاری امن عموما همراه با سود کمتر می‌باشد و در مقابل سرمایه‌گذاری با ریسک بالاتر سوددهی بیشتری با خود به همراه دارد‌. پس افرادی که به دنبال حفظ ارزش پول خود هستند، باید به سراغ بازارهای مالی امن با سود کم بروند.

بازارهای مالی مناسب برای سرمایه‌گذاری امن

به طور کلی ابزارهای سرمایه‌گذاری موجود در کشور عبارت‌اند از: بازار سرمایه، مسکن، سپرده‌گذاری در بانک، طلا و سکه و ارز. هر کدام از این ابزارهای سرمایه‌گذاری، ویژگی‌ها و جذابیت‌های خاص خود را دارند. بر این اساس افراد با توجه به معیارهای سرمایه‌گذاری خود، تصمیم به سرمایه‌گذاری در هر یک از این بازارها می‌گیرند. با توجه به شرایط کلی کشور، معمولا بازار سکه و ارز با نوسانات و تغییرات شدیدی همراه است. عملا سرمایه‌گذاری در این دو بازار بسیار پرخطر است و برای افراد کم‌ریسک توصیه نمی‌گردد. همچنین بازار مسکن نیز با توجه به قیمت بالای مسکن و تعداد معاملات پایین در این بازار، دارای ریسک بالایی است و ویژگی یک بازار امن برای سرمایه‌گذاری را دارا نمی‌باشد. در این بین تنها بازار سرمایه و سپرده‌گذاری در بانک به عنوان ابزارهای سرمایه‌گذاری امن باقی می‌مانند. در ادامه به بررسی این دو ابزار سرمایه‌گذاری امن می‌پردازیم.

(برای آشنایی با تحلیل بازار مسکن طلا و ارز پیشنهاد می‌شود مقاله ی چشم‌انداز سرمایه‌گذاری را مطالعه کنید.)

سرمایه‌گذاری امن در بازار سرمایه

از جمله ابزارهایی که در بازار سرمایه ارائه شده است می‌‌توان به سهام، اوراق مشارکت، صکوک، اوراق تسهیلات مسکن، قراردادهای اختیار معامله و قرارداد آتی اشاره کرد. سرمایه‌گذاری در بورس یکی از مرسوم‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در دنیا است. شرکت‌های معتبر در صنایع مختلف، سهام خود را در بورس اوراق بهادار عرضه می‌کنند تا افراد مختلف، سهامدار آن شرکت شوند. عدم نیاز به سرمایه‌های کلان برای خرید سهام و ورود به بورس، یکی از دلایل جذابیت این بازار برای سرمایه‌گذاری است. باید توجه داشت بازار سرمایه قابلیت نقدشوندگی بالایی را دارد. همچنین بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی شفافیت بسیار بیشتری دارد و قابل اطمینان است. افراد نیز می‌توانند تنها با دسترسی به اینترنت معاملات خود را انجام دهند. به عقیده بسیاری از کارشناسان بهترین و مطمئن‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری امن در بورس، آموزش و ورود از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. هم اکنون بیش از ۲۰۰ صندوق وجود دارد که برای افراد مبتدی و تازه‌کار که قصد دارند سرمایه‌گذاری امنی را در بورس داشته باشند، با کمک کارشناسان مسلط به بورس شیوه سرمایه‌گذاری در بورس را به آن‌ها یاد می‌دهند.

(به منظور آشنایی با انواع اوراق بازارهای پول و سرمایه مقاله بازار و انواع اوراق را مطالعه کنید.)

ویژگی‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

  • شفافیت اطلاعاتی در بورس، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌‌های این بازار است، اطلاعات شرکت‌‌ها در بورس به لحاظ قابلیت اعتماد و به موقع‌بودن بررسی می‌شوند.
  • امکان نقدکردن سریع سرمایه در بیشتر مواقع وجود دارد و فقط زمانی که نماد یک شرکت به دلایلی مانند برگزاری مجمع، تعدیل سود و … موقتا بسته می‌شود، امکان فروش سهام نیست.
  • می‌توان با هر مبلغی در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری کرد.
  • برای خرید و فروش اینترنتی سهام نیازی نیست شرایط سخت و یا امکانات پیشرفته داشته باشید. تنها اتصال به اینترنت و داشتن کامپیوتر نیاز است.

سرمایه‌گذاری امن از طریق سپرده‌گذاری در بانک

یکی از راهکارهای سرمایه‌گذاری که درصد بالایی از حجم سرمایه‌گذاری‌‌ها در ایران را به خود جذب کرده است، سپرده بانکی است. در این روش، پول به بانک سپرده می‌‌شود و به صورت ماهانه مبلغی به عنوان سود سپرده به فرد داده می‌‌شود. بهره بانکی به عنوان سرمایه‌گذاری بدون ریسک و امن در نظر گرفته می‌شود. مهم‌ترین ویژگی سپرده‌گذاری در بانک، تضمینی و قطعی‌بودن سود آن است. در حال حاضر میزان سود یا نرخ بهره بانکی بر اساس ضوابط و بخشنامه‌های بانک مرکزی، مشخص و ابلاغ می‌شود. سرمایه‌گذاری در بانک به لحاظ افق زمانی به دو دسته سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود.

ویژگی‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت

  • شامل سپرده‌ای است که به صورت نامحدود  قابل  واریز و  برداشت باشد. در واقع این حساب قابل افزایش و یا کاهش سرمایه می‌باشد.
  • سپرده کوتاه‌مدت در هر زمانی قابل برداشت است.
  • با درخواست مشتری، سود سپرده‌گذاری کوتاه‌مدت، به صورت ماهانه از طرف بانک واریز می‌شود.

ویژگی‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت

  • از طریق سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت، افراد سرمایه خود را به مدت طولانی در بانک سپرده‌گذاری می‌کنند و می‌توانند در فعالیت‌های بلندمدت شرکت کنند.
  • در سپرده بلندمدت فرد نمی‌تواند سرمایه سپرده‌گذاری‌شده را از یک بانک به بانک دیگر انتقال دهد.
  • برداشت به صورت نامحدود نبوده و فرد نمی‌تواند هر زمانی که بخواهد وجه سپرده خود را برداشت کند.

میزان سودآوری سرمایه‌گذاری در بانک‌‌ها، به مدت زمان سرمایه‌گذاری بستگی دارد. برای مثال حساب پس‌انداز پنج‌ساله بیشتر از سپرده یک‌ساله سود می‌کند. برای همین سپرده بانکی بلندمدت، یک ابزار سرمایه‌گذاری امن است. البته لازم به ذکر است در شرایط اقتصادی ایران با توجه به تورم بالا، سود سپرده‌گذاری بانکی نمی‌تواند گزینه مناسبی برای یک سرمایه‌گذار باشد.


دسته بندی: آموزش بورس آموزش
مطالب پیشنهادی
نظرات