بلاگ/آموزش
شناسه خبر:267 تاریخ انتشار:1399/01/08 17:03 نویسنده: مدیر سیستم
سرمایه‌گذاری چیست؛ بررسی اصول و عوامل موثر بر سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری چیست؟

طبق تعریف اینوستوپدیا، سرمایه‌گذاری به معنای هزینه کردن بر روی یک دارایی با هدف کسب سود است.

اما اگر بخواهیم تعریفی کلی‌تر ارائه دهیم، می‌توانیم بگوییم که سرمایه‌گذاری به معنای صرف وقت یا تلاش و نه فقط پول، برای فعالیتی با هدف کسب سود است. به عنوان مثال ما سال‌های زیادی از عمرمان را صرف آموزش می‌کنیم تا در آینده بتوانیم از آن بهره‌مند شویم، در واقع ما در آموزش سرمایه‌گذاری می‌کنیم و هزینه‌ای که برای آن می‌پردازیم وقت و تلاشمان است.

چرا سرمایه‌گذاری می‌کنیم؟

اصولاً دو روش کلی برای کسب درآمد وجود دارد:

1-خود فرد اقدام به انجام کاری کند و از طریق انجام کار کسب درآمد کند.

2- فرد اقدام به سرمایه‌گذاری کند.

در واقع می‌توان گفت که یکی از دلایل سرمایه‌گذاری کسب درآمد است؛ اما مهم‌ترین دلیل آن مقابله با تورم و حفظ ارزش دارایی یا پول است. این موضوع در کشور ما به دلیل وجود تورم‌های بالا و مداوم اهمیت بیشتری می‌یابد. اما در حال حاضر از نظر اقتصادی ما در دوران رکودی به سر می‌بریم و این به معنای آن است که به‌طور کلی حجم سرمایه‌گذاری در کشور ما مقدار کمی است. حال باید بررسی کنیم که چه عواملی بر تصمیم‌های سرمایه‌گذاری ما اثر دارند.

عوامل مؤثر بر سرمایه‌گذاری چیست؟

به‌طورکلی عوامل مهم مؤثر بر سرمایه‌گذاری را می‌توان به چند دسته کلی تقسیم کرد؛ که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

وضعیت اقتصاد کلان

یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر سرمایه‌گذاری و انتخاب بازار مناسب برای آن، وقایعی است که اکنون در حال رخ دادن است. این وقایع می‌تواند بر تصمیمات امروز و فردای ما برای سرمایه‌گذاری اثر بگذارد. شرایطی را در نظر بگیرید که اخبار ناگواری در حال جریان است، در این شرایط بازارها متلاطم خواهند بود و ممکن است افراد انتظار داشته باشند که این حوادث بر اوضاع آینده هم اثر می‌گذارد. در چنین شرایطی اصطلاحاً گفته می‌شود که چشم‌اندازهای سرمایه‌گذاری مبهم و یا تیره‌وتار می‌شوند و میزان سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد.

نرخ بهره

یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر سرمایه‌گذاری نرخ بهره است. هرچه نرخ‌های بهره بالاتر باشد احتمال اینکه میزان سرمایه‌گذاری افراد کاهش یابد بیشتر است. دلیل این اتفاق هم این است که هزینه استقراض (وام گرفتن) افزایش می‌یابد.

میزان تحمل ریسک

میزان و نحوه سرمایه‌گذاری هر فرد شدیداً به میزان ریسک‌پذیری‌اش وابسته است. عموم جامعه را افرادی ریسک‌گریز تشکیل می‌دهند. میزان تحمل ریسک به عوامل بسیاری وابسته است که یکی از مهم‌ترین عوامل آن سن افراد است. معمولاً افراد با سن کمتر میزان ریسک‌پذیری بالاتری دارند. راجع به مبحث ریسک‌پذیری باید این نکته را در نظر بگیریم که زمانی فرد حاضر است که ریسک‌پذیری خود را بیشتر کند که بازدهی بیشتری را برای خود متصور باشد. در واقع به ازای احتمال کسب بازدهی بیشتر ریسک‌پذیری خود را افزایش می‌دهد.

سرمایه‌گذاری

اهداف شخصی

هر فرد با توجه به اهدافی که برای خود متصور است به سرمایه‌گذاری اقدام می‌کند و متناسب با آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کند. هدف‌گذاری‌های هر فرد‌ به عوامل متعددی مانند حداکثر انتخاب افق زمانی، مقدار سرمایه اولیه، میزان بازده مورد انتظار و ... وابسته است.

10 اصل سرمایه‌گذاری

یکی از مسائلی که لازم است هر فرد قبل از تصمیم‌گیری با آن آشنا باشد اصول سرمایه‌گذاری است. در ادامه به بررسی این اصول خواهیم پرداخت.

1. یک استراتژی برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید

در تعریف استراتژی سرمایه‌گذاری در سایت اینوستوپدیا آمده است: استراتژی سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذار را راهنمایی می‌کند تا تصمیماتی بر مبنای اهداف، تحمل ریسک و نیازهای آینده‌اش برای سرمایه خود بگیرد.

 مهم است که بدانید چگونه سرمایه‌گذاری هستید و تا چه اندازه به استراتژی‌های سرمایه‌گذاری خود پایبند هستید. هرکدام از این استراتژی‌ها که فکر می‌کنید برایتان مناسب است را انتخاب کنید و سعی کنید به آن استراتژی وفادار باشید.

2. با یک حاشیه امنی سرمایه‌گذاری کنید

اگر دارایی را با ارزش کمتر از ارزش واقعی آن خریداری می‌کنید، حاشیه امن را حفظ کرده‌اید. درواقع می‌توان گفت قیمت‌ها مهم‌اند! بهترین برنامه برای کاهش ریسک، خرید سرمایه‌گذاری با قیمتی پایین‌تر از ارزش واقعی یا ذاتی است.

اگر قیمت مناسب باشد، قیمت پایین به معنای سود بیشتر است. در عین‌ حال، در صورت ایده آل بودن شرایط، قیمت پایین حاشیه امنیت خوبی را فراهم می‌کند. همیشه کمتر از شرایط ایده آل برنامه‌ریزی کنید.

3. تخصیص دارایی

تخصیص دارایی در واقع تقسیم یک سبد سرمایه‌گذاری بر اساس درصد در میان دسته‌های مختلف دارایی است. مفهوم تخصیص دارایی ترکیب سرمایه‌گذاری‌هایی است که همبستگی دارایی آن‌ها پایین یا منفی باشد (سبد شما شامل صنایع مختلف باشند). درواقع منظور این است که بازده این سرمایه‌گذاری‌ها روی هم اثری نداشته باشند. ایده این است که وقتی برخی از دارایی‌ها در حال کاهش هستند، برخی دیگر در حال افزایش باشند.

با ترکیب دارایی‌های مختلف با همبستگی‌های کم یا منفی، نوسانات کل سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده کاهش می‌یابد. تخصیص دارایی مناسب می‌تواند ریسک را کاهش داده و سود را هم‌زمان افزایش دهد. این امر تخصیص دارایی را به بالاترین اولویت در مدیریت ریسک تبدیل می‌کند.

تخصیص دارایی شما و نحوه تقسیم سرمایه‌گذاری‌های خود در بین دسته‌بندی‌های مختلف، مهم‌ترین عامل  تعیین‌کننده بازده سرمایه‌گذاریتان خواهد بود.

4. متنوع‌سازی

متنوع‌سازی سرمایه‌گذاری مزایای بسیاری را به همراه دارد؛ به عبارت دیگر، پنج سرمایه‌گذاری بسیار بهتر از دو سرمایه‌گذاری است و ده سرمایه‌گذاری بهتر از پنج‌ سرمایه‌گذاری است. با این حال، با افزایش تعداد تا زمانی که هزینه‌ها بیشتر از مزایا شوند، عایدی حاشیه سرمایه‌گذاری‌های اضافی کاهش می‌یابد.

هر دو اقدام متنوع نبودن و یا بیش از حد متنوع بودن، اشتباهات متداول در مدیریت پرتفو است. سبد سرمایه‌گذاری ترکیبی از دارایی‌های مالی است که از نظر سوددهی مورد انتظار همبستگی بالایی با هم نداشته باشند. یکی از مهم‌ترین دلایل تشکیل سبد، کاهش ریسک است.

در واقع افراد باید پرتفو متناسب با نیازها و اهداف خود بسازند و آن را مدیریت کنند.

سرمایه‌گذاری

5. انتخاب افق زمانی سرمایه‌گذاری

نکته مهم این است که باید توجه شود که هر سرمایه‌گذار برای هر نوع سرمایه‌گذاری‌اش باید افق زمانی مشخصی داشته باشد. این افق زمانی را باید با توجه به وضعیت حال و آینده دارایی انتخاب شده، هدف گذاری کرد.

6. توجه به هزینه‌های سرمایه‌گذاری

هنگام سرمایه‌گذاری هزینه‌های بسیاری متوجه سرمایه‌گذار خواهد بود که می‌توان از مهم‌ترین آن‌ها به هزینه مبادله، قیمت خدمات پول (نرخ بهره) و هزینه مالیات اشاره کرد.

هرچه هزینه‌های یک سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، سرمایه‌گذاری کمتری از آن نوع اتفاق خواهد افتاد.

7. استفاده از سود مرکب

می‌خواهیم این اصطلاح را با مثالی توضیح دهیم:

فرض کنید شما 100 هزار تومان سرمایه‌گذاری کرده‌اید و قرار است ماهانه 10 درصد سود مرکب به شما تعلق بگیرد. در ماه اول 10 هزار تومان سود خواهید کرد اما چون سود مرکب است، سود شما در ماه دوم به این صورت است که سود شما روی 110 هزار تومان محاسبه خواهد شد (اصل سرمایه به‌علاوه سود ماه اول)

بنابراین سود ماه دوم بیش از 10 هزار تومان است و ماه‌های آتی نیز به همین منوال محاسبه خواهد شد. این مفهوم در اصطلاحات مالی، سود مرکب نامیده می‌شود.

درواقع دو نوع سود داریم:

  • سودی که به اصل سرمایه تعلق می‌گیرد.

  • سودی که به سودهای سرمایه تعلق می‌گیرد.

همان‌طور که مرکب شدن سود باعث افزایش سود نهایی شما می‌شود، مرکب شدن زیان هم باعث افزایش زیان شما خواهد شد.

هرگاه بتوانید فرآیند مرکب شدن را به خوبی فرا گیرید می‌توانید تصمیمات درست‌تری بگیرید و این امر در حفظ اصل سرمایه بسیار مهم و تأثیرگذار است

8. به‌کارگیری استراتژی‌های مدیریت ریسک

از آنجا که از دست دادن اصل سرمایه بسیار ناخوشایند است؛ بنابراین فراگیری و به‌کارگیری استراتژی‌های مدیریت ریسک بسیار اهمیت دارد. بی‌ثباتی پرتفو به بازده سرمایه‌گذاری ضربه میزند. اگر ریسک را کنترل نکنید، در بازار خرسی (سهام روندی نزولی داشته و اقتصاد جامعه در رکود باشد) زیان زیادی خواهید دید.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای مدیریت ریسک انجام می‌شود، ساختن پرتفو است.

9. پیش‌بینی نوسانات بازار

در صورت پیش‌بینی نوسانات بازار می‌توانید سود بسیار خوبی کسب کنید. همان‌طور که شاهد بودیم افرادی ازجمله وارن بافت، جان پالسون و نیکلاس طالب توانستند حتی از بحران مالی 2008 هم سود بسیاری کسب کنند به دلیل آنکه قادر بودند شرایط را به خوبی پیش‌بینی کنند.

بنابراین باید آماده شوید تا از فرصت‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنید. درعین‌حال، شما باید از دارایی‌های گران‌قیمت خود آگاهی داشته باشید و در شرایط نامساعد توانایی این را داشته باشید تا آن دارایی را به پول نقد تبدیل کنید.

10. کنترل اهداف

نکته قابل توجه دیگر تعریف اهداف و پایبندی به آن‌ها است. زمانی که سرمایه‌گذار از شرایط کنونی به خوبی مطلع باشد و بتواند وضعیت آینده را با ضریب خطای پایین پیش‌بینی کند آنگاه می‌تواند اهداف مناسب‌تری را برای خود ترسیم کند. پایبندی به اهداف نیز از دیگر مسائل مهم است؛ به‌طور مثال اگر برای خود حد ضرری را مشخص کرده‌اید حتما باید به آن پایبند باشید و در صورت پایبند نبودن به آن ممکن است زیان بیشتری را متحمل شوید.

جمع‌بندی

سرمایه‌گذاری فرآیندی توأم با ریسک است که افراد عموماً با هدف کسب سود به انجام آن اقدام می‌کنند. اگر افراد دانش و اطلاعات کافی برای انجام این کار را نداشته باشند، سرمایه‌گذاری آن‌ها با مخاطره همراه خواهد بود؛ بنابراین توصیه ما به افرادی که قصد دارند در این مسیر وارد شوند این است که نسبت به تمام جوانب آن آگاهی و دانش کافی را حاصل کنند و سپس اقدام به سرمایه‌گذاری نمایند.

سرمایه‌گذاری همواره با ریسک‌های متعددی روبه‌رو خواهد بود و لازم است که فرد متناسب با بازاری که برای انجام این کار انتخاب می‌کند، ابزارها و اقدامات کاهش ریسک را در آن بازارها انتخاب کند.

تجربه سرمایه‌گذاری از عواملی است که می‌تواند به منظور کسب سود بالاتر به فرد کمک کند. اکنون این تجربه می‌تواند تجربه شخصی خود فرد باشد یا تجربیاتی که از افراد مختلف به وی منتقل‌شده باشد.

 

پیشنهاد می‌شود که برای درک بهتر فضای سرمایه‌گذاری ایران دوره رایگان آموزش همگانی سرمایه‌گذاری را تماشا کنید.

برچسب ها : سرمایه‌گذاری
دسته بندی: آموزش آموزش بورس
مطالب پیشنهادی
نظرات