بلاگ/آموزش
شناسه خبر:488 تاریخ انتشار:1399/02/17 13:18 نویسنده: مدیر سیستم
سرمایه‌گذاری پرریسک

در حالت کلی وقتی که سرمایه خود را در یک بازاری سرمایه‌گذاری می‌کنیم، آن حوزه یا پرریسک است یا کم‌ریسک و امن است. حوزه‌هایی که پرریسک هستند عموماً به خاطر حرکت‌های تندی که دارند جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کنند.

سرمایه‌گذاری پرریسک

سرمایه‌گذاری پرریسک: باید در نظر بگیریم که هر چه ریسک بیشتر باشد، همان‌طور که احتمال کسب سودهای کلان بالا می‌رود، احتمال ضررهای سنگین نیز وجود دارد. سرمایه‌گذاری پرریسک، سرمایه‌گذاری است که ریسک بالایی را دارد، به این معنی که احتمال قوی وجود دارد که مقدار قابل توجهی از سرمایه‌گذاری خود را از دست بدهید.

سرمایه‌گذاری کم‌ریسک: یک سرمایه‌گذاری کم‌ریسک به این معناست که ریسک بسیار کمی وجود دارد، بنابراین سرمایه‌گذاری شما نسبتا ایمن به نظر می‌رسد. همچنین، در سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک احتمالاً بازده بسیار کمی نیز دریافت خواهید کرد.

بهترین راه برای فکر کردن در مورد ریسک از نظر احتمال سرمایه‌گذاری، تحت تاثیر قرار گرفتن یا در نتیجه از دست دادن قابل توجهی از سرمایه است. بنابراین زمانی یک سرمایه‌گذار اقدام به سرمایه‌گذاری پر ریسک می‌کند که قبلا بخشی از سرمایه خود را از دست داده است، در واقع سرمایه‌گذار برای جبران ضرر گذشته خود اقدام به سرمایه‌گذاری پرریسک می‌کند.

به‌طور کلی نمی‌توان گفت که بین ریسک و بازده رابطه مستقیمی وجود دارد. زیرا ماهیت خطر این است که ممکن است بازدهی نداشته باشد. با این حال می‌توان گفت بین خطر و پتانسیل بازده رابطه مثبت وجود دارد، بنابراین، افرادی که به دنبال بازده‌های بالا در بازه‌های زمانی کوتاه هستند، ناگزیر می‌شوند سطح خطر بیشتری را به طور نامتناسب و بالاتر بپذیرند. متاسفانه اکثر سرمایه‌گذاران قربانی برتری توهم و تعصب خوش‌بینی می‌شوند، این دو تعصب شناختی با هم ترکیب می‌شوند تا این باور را داشته باشیم که در جایی که دیگران شکست خورده‌اند، موفق خواهیم شد.

در واقع هنگامی که صحبت از سرمایه‌گذاری‌های پرریسک است، با وجود اینکه همه می‌دانند این کار بسیار خطرناک است، اما هنوز افرادی معتقدند که باید ریسک کنیم. بسیاری از فرصت‌های سرمایه‌گذاری پرریسک تحت طبقه‌بندی سرمایه‌گذاری‌های جایگزین قرار دارند. در حالی که سه نوع دارایی اصلی (سهام، اوراق قرضه و وجه نقد) غالباً بی‌خطر تلقی می‌شوند، تعدادی اوراق با ریسک بالا و سهام کوچکتر وجود دارد که ممکن است پتانسیل بازده بالایی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کنند.

آشنایی با اوراق سرمایه‌گذاری کم‌ریسک 

چه چیزی سرمایه‌گذاری را پرریسک می‌کند؟

خطر واقعی در سرمایه‌گذاری، نداشتن دانش است. اشتباه بیشتر مردم این است که فکر می‌کنند هر نوع سرمایه‌گذاری، پرریسک است. در حالی که همه سرمایه‌گذاری‌ها، پرریسک و مخاطره‌آمیز نیستند. در واقع خطر، تفکر سرمایه‌گذار است. این شما هستید که به عنوان سرمایه‌گذار تشخیص می‌دهید که آیا یک سرمایه‌گذاری خاص برای شما خوب است یا بد. در واقع همه سرمایه‌گذاری‌هایی که شما انتخاب می‌کنید، خوب نیستند، شما ممکن است سرمایه‌گذاری پرریسکی را انتخاب کنید در حالی که هیچ تفکری در پس این انتخاب نیست. با این وجود، هرچه علم و تجربه شما بیشتر باشد، شانس‌تان برای موفقیت بیشتر در سرمایه‌گذاری، بالاتر است.

انواع سرمایه‌گذاران پرریسک

 • سرمایه‌گذاران پرریسک منفرد: سرمایه‌گذاران منفرد که فرشتگان کسب و کار نامیده می‌شوند، افراد ثروتمندی هستند که عموما به سرمایه‌گذاری در طرح‌ها به صورت شخصی می‌پردازند. آن‌ها افرادی ثروتمند هستند که در کسب و کار آشنایان خود سرمایه‌گذاری می‌کنند. گروهی دیگر با پیش‌زمینه فنی، در کنار یکدیگر گرد آمده‌اند تا سرمایه خود را در اختیار یک صنعت خاص قرار دهند.
 • سرمایه‌گذاران پرریسک سازمانی: سرمایه‌گذاران سازمانی، آن دسته از شرکت‌ها و مؤسسات با هویت تجاری هستند که دارای افراد حرفه‌ای تمام‌وقت به منظور یافتن و تامین مالی طرح‌های نو با ریسکی مناسب هستند. سرمایه‌گذاران پرریسک سازمانی شامل شرکت‌های زیر هستند:
 • شرکت‌های سرمایه‌گذاری
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 • صندوق‌های بازنشستگی
 • بنیادهای خیریه
 • صندوق‌های وقفی

با توجه به برنامه جدید دولت برای عرضه سهام دولتی پیشنهاد می‌شود مقاله خرید سهام دولتی را مطالعه کنید. 

 • سرمایه‌گذاران پرریسک در شرکت‌های دانش‌بنیان: سرمایه‌گذاری پرریسک در شرکت‌های دانش‌بنیان که عبارت است از: تامین سرمایه برای شرکت‌ها و کسب و کارهای نوپا، کارآفرین و عموما دانش‌بنیان که مستعد جهش و رشد ارزش هستند. این شرکت‌ها در مراحل ابتدایی رشد و تکامل اقتصادی خود، مورد توجه سرمایه‌گذارانی هستند که با واردکردن سرمایه، شکاف سرمایه و کمبود نقدینگی شرکت‌های کارآفرین را جبران کرده و در گروه سهامداران آن‌ها قرار می‌گیرند. سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر با مدیریت فعالانه، برنامه‌ریزی و انتقال تجارب در افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند. رونق و توسعه فعالیت‌های سرمایه‌گذاری پرریسک، موتور محرکه و محور اصلی رشد محصولات جدید و نوآوری در عرصه فناوری است. اگرچه ماهیت و شهرت اصلی سرمایه‌گذاری پرریسک، حضور و مشارکت در صنایع نوپا، جدید و پرریسک است. اما بعضاً هم مشاهده می‌شود، شرکت‌هایی که در دیگر مرحله چرخه حیات خود هستند، متقاضی جذب سرمایه پرریسک می‌شوند.
 • مسیر ورود به دنیای کارآفرینی

ویژگی‌های سرمایه‌گذاری پرریسک

 1. خطرپذیری: خطر‎پذیری نقش بسزایی در توسعه تکنولوژی دارد. خطرپذیری به مجموعه شرایطی وابسته است؛ به عنوان مثال یکی از آن‌ها ایجاد مشوق‌هایی برای سرمایه‌داران صندوق‌هاست تا در قبال سرمایه‌گذاری‌های مطمئن پاداش دریافت نمایند و در قبال شکست بی‌تفاوت نباشند.
 2. انگیزه سودآوری: صندوقی که سرمایه خود را در طرح‌های نوآورانه و دانش‌بنیان و در عرصه تکنولوژی‌های پیشرفته در معرض خطر قرار می‌دهد، برنامه نسبتا طولانی برای کسب سود بیشتر دارد. عموما سود مورد نظر صندوق‌ سرمایه‌گذاری پرریسک، از محل افزایش ارزش سهم مالکیت آن‌ها در زمان فروش حاصل می‌شود و کمتر از راه درآمد جاری شرکت‌ها است. این صندوق‌ها همانطور که از نامشان بر می‌آید، خطرپذیرند. در چندین طرح همزمان سرمایه‌گذاری کرده و پیش می‌روند. برخی از این طرح‌ها به نتیجه رسیده و بسیار سودآور خواهند بود و برخی دیگر نیز به سرانجام نرسیده و متوقف شده و برای صندوق زیان‌آور می‌شوند. با این حال، صندوق باانگیزه سودآوری در بلندمدت پیش می‌رود.
 3. خروج از سرمایه‌گذاری: سیاست صندوق‌های خطرپذیر بر آن‌ست که طرحی را وارد شوند، به بلوغ رسانند و با واگذاری سهام، از آن خارج شوند. این صندوق‌ها پس از کسب سود مورد انتظار خود در طرح‌ها، سهام خود را واگذار کرده تا بتوانند در طرح‌ها و شرکت‌های جدیدتر سرمایه‌گذاری نمایند.
 4. دیدگاه بلندمدت: خطرپذیری برای کسب سود بدون در نظر داشتن دیدگاه بلندمدت امکان‌پذیر نمی‌باشد. اساساً دیدگاه کوتاه‌مدت در توسعه تکنولوژی و نوآوری جایی ندارد. اگر دیدگاه کوتاه‌مدت بر صندوق‎ سرمایه‌گذاری خطرپذیر حاکم شود، این صندوق‌ها از مفهوم سرمایه‌گذاری خطرپذیر دور می‌شوند. صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر عموماً دیدگاه بلندمدت دارد.

آشنایی با انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری 

مقایسه سرمایه‌گذاری پرریسک با کم‌ریسک

سرمایه‌گذاری‌ها به طور کلی دارای ویژگی‌های مشخصی هستند، یکی از این ویژگی‌ها میزان ریسک آن‌ها است. سرمایه‌گذاری‌ها به دو دسته سرمایه‌گذاری پرریسک و کم‌ریسک تقسیم می‌شوند. این دو نوع سرمایه‌گذاری با توجه به رفتار سرمایه‌گذاران تشکیل می‌شوند.

سرمایه‌گذارانی که ریسک بالایی را قبول می‌کنند، انتظار بازدهی بالاتری را دارند. به همین خاطر در معاملات این دسته از سرمایه‌گذاران، معاملات خطرناک‌تری دیده می‌شود. اما سرمایه‌گذاران کم‌ریسک، با انتخاب شیوه‌های مناسب خوب، خطر از دست دادن سرمایه خود را کاهش می‌دهند.

آشنایی با استراتژی‌های معاملاتی

افرادی با تمایل به سرمایه‌گذاری پرریسک به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • افراد پرریسک و بدون پروا: افرادی که بدون در نظر گرفتن میزان سرمایه خود و بدون هیچ برنامه‌ای در بازارهای پرریسک سرمایه‌گذاری می‌کنند. این افراد در سرمایه‌گذاری خود تنها سودهای بالا را در نظر می‌گیرند و توجهی به میزان سرمایه دخیل خود ندارند. این افراد ممکن است در چند معامله سود خوبی بگیرند اما به هیچ وجه در سرمایه‌گذاری موفق نخواهند بود. زیرا در طول زمان بیشتری بسیاری از سرمایه خود و یا حتی کل آن را از دست می‌دهند. این دسته از سرمایه‌گذاران پرریسک از سرمایه‌گذاری ناامید می‌شوند و نمی‌توانند به این راه ادامه دهند.
 • افراد پرریسک با برنامه: افراد دیگر با در نظر گرفتن میزان سرمایه خود و توجه به ریسک بالا، برای معاملات خود برنامه‌ریزی می‌کنند. این افراد برای معاملات پر ریسک خود، سرمایه کمی را در نظر می‌گیرند. به این صورت زمانی که معاملات آن‌ها موفق نباشد، سرمایه کلی آن‌ها زیان کمتری می‌بیند.

افرادی با تمایل به سرمایه‌گذاری کم‌ریسک به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • ریسک گریز: افرادی که به میزانی در سرمایه‌گذاری ریسک گریز هستند که نمی‌توانند سود خوبی کسب کنند. این افراد توجه زیادی به ریسک و سرمایه خود دارند به‌طوری که در یک دوره معاملاتی سود آن‌ها بسیار کم خواهد بود. در این دسته حتی افرادی مشاهده می‌شود که معاملات زیادی را بدون سود و یا با زیان بسته‌اند.
 • تا حدودی ریسک پذیر: سرمایه‌گذاران کم ریسک، با در نظر گرفتن ریسک پایین، سرمایه خود را با دقت تقسیم می‌کنند. این افراد با در نظر گرفتن اهداف مشخص و متناسب با ریسک‌پذیری خود، معاملات موفقی دارند و راضی هستند.

توجه کنید برای انتخاب سرمایه‌گذاری پر ریسک یا کم ریسک باید معیارهای سرمایه‌گذاری خود را بسنجید، شما باید با بررسی رفتارهای خود، سرمایه‌گذاری متناسب با روحیات خود را انتخاب کنید. میزان ریسک‌پذیری شما و انتظارتان از سودی که کسب خواهید کرد، شما را برای انتخاب سرمایه‌گذاری مناسب کمک خواهد کرد.

آشنایی با معیارهای سرمایه‌گذاری موفق

دسته بندی: آموزش آموزش بورس
مطالب پیشنهادی
نظرات