بلاگ/سرمایه‌گذاری
شناسه خبر:785 تاریخ انتشار:1400/07/09 18:01 نویسنده: فاطمه رشیدی
سرمایه‌گذاری و لزوم آن

در این مقاله سعی شده تا با معرفی پربازده‌ترین بازار سرمایه‌گذاری در ایران و نحوه ورود مناسب به آن، سرمایه‌گذاران بازار سرمایه را برای کسب بازدهی بیشتر از این بازار یاری کنیم.

سرمایه‌گذاری و لزوم آن

سرمایه‌گذاری لغت نام‌آشنای این روزها است. زمانی که درآمدمان بیش از مصارفمان باشد منابعی مازاد برای ما ایجاد خواهد شد. گزینه‌های پیش روی ما برای استفاده از این منابع مصرف یا سرمایه‌گذاری آن است. زمانی که این منابع را تنها برای مصرف استفاده کنیم احتمال ایجاد منافع آتی ناشی از این منابع کاهش می‌یابد.

از سوی دیگر زمانی که گزینه سرمایه‌گذاری را ارجح بدانیم، با این که از منافع فعلی چشم‌پوشی می‌کنیم اما در آینده منافع آتی بیشتری نسبت به منافع حال حاضر برای ما ایجاد خواهد شد.حال سوالی که ایجاد می‌شود این است که در چه بازارهایی امکان سرمایه‌گذاری و حضور به‌عنوان یک سرمایه‌گذار وجود دارد؟

 در نگاه کلی، بازارهای سرمایه‌گذاری در ایران شامل موارد زیر است:

  • بازار پول (سپرده سرمایه‌گذاری بانکی)
  • بازار سرمایه (بازار اولیه و ثانویه بورس اوراق بهادار)
  •  بازار طلا
  • ارز
  •  مسکن

 با نگاهی به داده‌های گذشته‌نگر متوجه می‌شویم بازار سرمایه با بازدهی 6000درصدی در طی ده سال اخیر پیشرو بازارهای سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران بوده است؛ ولی کسب بازدهی در این بازار برخلاف بازارهای دیگر (به‌دلیل نوسانات زیاد) همراه با ریسک‌هایی است که از سایر بازارهای موازی بیشتر هستند. بنابراین حضور در این بازار به‌عنوان یک سرمایه‌گذار باید همراه با مطالعه و آشنایی کافی با این بازار باشد. علی‌رغم جذابیت بسیار زیاد در این بازار، یادگیری و شناخت آن باتوجه به گستردگی و تنوع در این بازار امری دشوار و زمان‌بر است. بنابراین راهکار سرمایه‌گذاری مستقیم به‌صورت شخصی نمی‌تواند گزینه اول همه افراد برای حضور در این بازار جذاب باشد.

در پیش‌روی این افراد گزینه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم که شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی است وجود دارد. در این بین باتوجه به امکان اعمال نظرات شخصی و سطح ریسک مورد پذیرش در پرتفوی سرمایه‌گذاری، گزینه سرمایه‌گذاری با استفاده از سبدگردان‌ها از جذابیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین در ادامه به بررسی این راهکار پرداخته و مزایا و معایب آن را بررسی می‌کنیم. همچنین در نهایت روش‌های انتخاب یک سبدگردان مناسب را معرفی می‌کنیم.

سبدگردانی به‌عنوان واگذاری مدیریت دارایی‌های خود به شخصی که سبدگردان یا مدیر پرتفوی است شناخته می‌شود. اما مزایا و معایب این واگذاری چیست؟

مزایای سبد‌گردانی

 

1- چینش پرتفوی بر اساس سطح ریسک و اهداف مالی افراد: در ابتدای زمان واگذاری دارایی خود به این شرکت‌ها آزمونی تحت عنوان سنجش ریسک از افراد گرفته می‌شود. با این آزمون سبدگردان متوجه می‌شود که سرمایه‌گذار امکان تحمل چه سطحی از ریسک را دارا است. در نهایت بر اساس نتیجه این آزمون، سبدگردان شروع به چینش سبد سرمایه‌گذاری خواهد کرد. همچنین اهداف مالی سرمایه‌گذار نیز بررسی می‌شود تا در نهایت به‌صورت اختصاصی سبدی برای وی انتخاب شود.

 

2- امکان دخیل شدن سلیقه شخصی: سبدگردان‌ها می‌توانند سلیقه شخصی سرمایه‌گذار را در سبد خود اعمال کنند. یعنی امکان خریدوفروش سهام بر اساس گفته سرمایه‌گذار یا تغییر چینش پرتفوی بر اساس تغییر استراتژی وی وجود دارد.

 

3- قراردادهای متنوع: قراردادهای متنوعی در بین نهادهای مالی برای سرمایه‌گذاری غیر مستقیم در این روش وجود دارد. این قراردادها می‌توانند نیاز سلیقه‌های مختلف را برآورده کنند. مثلا برخی از قراردادها با کارمزد متغیر هستند (برای مثال بازدهی تا سطح 30درصد بدون کارمزد و پس از آن به‌صورت پله‌ای افزایش می‌یابد). برخی دیگر نیز کارمزد مشخصی از بازده ایجاد شده را دریافت می‌کنند (برای مثال روی سود سرمایه‌گذاری 30درصد کارمزد می‌گیرند).

 

4- مدیریت حرفه‌ای منابع: شرکت‌های سبدگردانی موظفند به ازای هر پنج سبد تحت مدیریت خود یک تحلیلگر حرفه‌ای بازار سرمایه را استخدام کنند. در عین حال اشخاصی که در این شرکت‌ها فعالیت می‌کنند دارای سابقه قابل‌توجهی در بازار هستند. بنابراین با استفاده از خدمت سبدگردانی می‌توان از تجارب این افراد بهره برد و آن را در بازده ایجاد شده مشاهده کرد.

 

5- نبود تضاد منافع: مدیران این سبدها به‌دلیل عملکرد محور بودن کارمزد دریافتی در بین سبدهای تحت مدیریت، امکان اعمال سلیقه بر اساس منافع خود در سبدها را ندارند. زیرا کارمزدها بر اساس بازده ایجاد شده است و با کاهش آن کارمزد پرداختی نیز کاهش می‌یابد.

 

معایب سبد‌گردانی

 

1- حداقل سرمایه قابل‌توجه: شرکت‌های سبدگردانی برای دریافت مدیریت سبد سرمایه‌گذار خود حدنصاب‌هایی را تعریف کرده‌اند. این حدنصاب‌ها برای هر شرکت متفاوت است اما معمول‌ترین حد نصاب در بین آن‌ها رقم‌های بالای یک میلیارد است. این موضوع به‌عنوان یکی از معایب این نوع سرمایه‌گذاری در بازار شناخته می‌شود.

 

2- محدودیت زمانی در قراردادها: معمولا مدت عموم قراردادهای سبدگردانی یک‌ساله است و پس از یک سال کدPRX  ایجاد شده باید تصفیه شود. بنابراین ممکن است سرمایه‌گذار به‌دلیل چشم‌انداز زمانی اندک، امکان کسب بازدهی‌های بالا را از دست دهد. همچنین در صورت درخواست سرمایه‌گذار برای پایان زیر یک سال، ابطال قرارداد همراه با پرداخت جریمه خواهد بود.

 

3- نبود تضمین برای سود حداقلی و سهیم نبودن در زیان‌های وارده: در قراردهای منعقد شده بین سرمایه‌گذار و سبدگردانی سخنی از حداقل بازدهی نیست. همچنین در این قراردادها شرکت‌های سبدگردانی مسئولیتی در قبال زیان‌های وارده نخواهند داشت و تنها در سود افراد سهیم هستند.

با بررسی معایب و مزایای سبدگردان‌ها در نهایت کفه ترازو به نفع سبدگردان‌ها است؛ زیرا مزایای انتخاب آن‌ها بیشتر از زیان‌های وارده است. در شرایط حال حاظر بیش از 50 شرکت سبدگردانی در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند. بنابراین انتخاب بهترین شرکت سبدگردانی موضوع مهمی است.

سنجه‌های انتخاب بهترین سبدگردان 

 

1- بررسی میزان بازدهی دارایی‌های تحت مدیریت سبدگردان: برای انتخاب سبدگردان مناسب می‌توان از داده‌های گذشته‌نگر کسب بازدهی توسط شرکت مورد بحث استفاده کرد. برای این موضوع باید در یک بازه زمانی بلندمدت میزان بازدهی ایجاد شده را بررسی کرد تا در نهایت درک درستی نسبت به عملکرد مدیر پرتفوی شرکت سبدگردانی داشت. اگر با این کار متوجه کسب بازدهی مستمر و همیشگی توسط این شرکت شدیم می‌توان به عملکرد مدیر دارایی اطمینان کرد و سرمایه خود را با اطمینان خاطر به او واگذار کرد.

 

2- کسب بازدهی بیشتر از شاخص کل: شاخص کل به‌عنوان نماگر بازدهی بازار شناخته می‌شود. این شاخص به‌عنوان یک مرجع (benchmark) برای بررسی و مقایسه میزان بازدهی در بین فعالین بازار سرمایه شناخته می‌شود. عموما کسب میزان بازدهی بالاتر از شاخص (در روندهای نزولی زیان کمتر و در روندهای صعودی سود بیشتر) به‌عنوان یک سنجه مهم در شناسایی سبدگردان‌های توانا در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

3- مدیر پرتفوی شرکت سبدگردانی: بررسی رزومه و همچنین عملکرد مدیر صندوق برای سرمایه‌گذاران در این شرکت‌ها خالی از لطف نیست. عموما اشخاصی با رزومه مناسب و عملکرد گذشته‌نگر موفق در بازار سهام در نهایت بازدهی‌های مناسب‌تری با سطح ریسک متناسب با آن ایجاد خواهند کرد.

 

4- ترکیب دارایی‌ سبدهای تحت مدیریت: این که مدیر صندوق در هر برهه از زمان، سرمایه سرمایه‌گذاران خود را با چه ترکیبی از دارایی (اعم از سهام، اوراق و...) اختصاص داده در بررسی سطح ریسک تحمیل شده به سبدها و در نهایت قیاس آن با بازده ایجاد شده بسیار راهگشا است. در عین حال بررسی ترکیب دارایی‌های بورسی (چه سهامی در پرتفوی بورسی وی وجود دارد) در این راه به ما کمک می‌کند.

 

5- حجم سبدهای تحت مدیریت: عموما شرکت‌هایی که دارایی تحت مدیریت بیشتری دارند در زمینه مدیریت ثروت قوی‌تر عمل کرده‌اند. زیرا سرمایه هوشمند بوده و به‌دنبال کسب بازده بیشتر است. بنابراین اگر حجم سبدهای تحت مدیریت شرکت بیشتر باشد نشان‌دهنده مدیریت مطلوب صندوق در گذشته است که می‌تواند در شرایط فعلی نیز تداوم یابد.

جمع‌بندی

سرمایه‌گذاری در شرایط تورمی کشور به امری اجتناب ناپذیر برای مردم تبدیل شده است. اگرچه سرمایه‌گذاری به خودی‌خود امری مطلوب تلقی می‌شود، ورود و سرمایه‌گذاری بدون شناخت بازار مربوطه، امری بسیار خطرناک است. از همین رو در این مقاله سعی شد تا با معرفی پربازده‌ترین بازار سرمایه‌گذاری در ایران و نحوه ورود مناسب به آن، سرمایه‌گذاران بازار سرمایه را برای کسب بازدهی بیشتر از این بازار یاری کنیم.

مطالب پیشنهادی
تحلیل جامع صنعت سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری لغت نام‌آشنای این روزها است. زمانی که درآمدمان بیش از مصارفمان باشد منابعی مازاد برای ما ایجاد خواهد شد. گزینه‌های پیش روی ما برای...

پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری؟

سرمایه‌گذاری لغت نام‌آشنای این روزها است. زمانی که درآمدمان بیش از مصارفمان باشد منابعی مازاد برای ما ایجاد خواهد شد. گزینه‌های پیش روی ما برای...

بزرگان بورس جهان

سرمایه‌گذاری لغت نام‌آشنای این روزها است. زمانی که درآمدمان بیش از مصارفمان باشد منابعی مازاد برای ما ایجاد خواهد شد. گزینه‌های پیش روی ما برای...

نظرات