بلاگ/آموزش بورس
شناسه خبر:477 تاریخ انتشار:1399/02/13 12:45
سرمایه‌گذاری زودبازده چیست؟

در سال‌های اخیر سیاست‌های داخلی و خارجی و شرایط اقتصادی کشور منجر به افزایش تورم شده است. تحریم بانک‌های داخلی کشور از سوی آمریکا باعث شده تا بسیاری از بازرگانان با مشکلات زیادی مواجه شوند. این تحریم‌های اقتصادی تا حد زیادی سبب افزایش نرخ بیکاری می‌شود. این افزایش شدید نرخ تورم در کشور و از طرفی عدم وجود بسترهای لازم برای کارآفرینی، سبب شده تا اقتصاد کشور با مشکل روبرو شود. در این بین بسیاری از سرمایه‌گذاران برای آنکه از نرخ تورم جلو باشند یا حداقل همگام با آن حرکت کنند، به دنبال سرمایه‌گذاری زودبازده می‌گردند. (برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله سرمایه‌گذاری چیست؛ بررسی اصول و عوامل موثر بر سرمایه‌گذاری مراجعه کنید.)

سرمایه‌گذاری زودبازده

بی‌تردید برای اینکه سرمایه شما افزایش پیدا کند، نیاز دارید که در یکی از بازارهای مالی سرمایه‌گذاری کنید. تنها با پس‌انداز مقداری پول در بانک نمی‌توان سرمایه بالایی به دست آورد. بلکه باید بازار مالی مناسبی را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید. برای اینکه این اتفاق به بهترین شکل ممکن بیفتد، شما باید بازارهای مالی مختلف را بررسی کرده و از میان آن‌ها، بهترینشان را انتخاب کنید. علاوه بر این هرچه سرمایه‌گذاری در بازاری زودبازده‌تر باشد، افراد بیشتر مایل به سرمایه‌گذاری در آن بازار می‌شوند. از طرف دیگر زمانی که سال‌های سال برای رسیدن به بازدهی یک سرمایه‌گذاری باید صبر پیشه کرد، انگیزه افراد کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل در دو دهه اخیر سرمایه‌گذاری زودبازده بسیار مورد توجه کشورهای مختلف قرار گرفته است و سیاست‌های اقتصادی بسیاری از کشورها را تحت تأثیر خود قرار داده است. (برای مطالعه بیشتر درباره بازارهای مالی می‌توانید به مقاله بازارهای مالی و انواع آن؛ ابزارهای متداول بازار پول و سرمایه کدام‌اند؟ مراجعه کنید.)

در حال حاضر سرمایه‌گذاری در اکثر کشورهای دنیا به سمت شرکت‌های کوچک و زودبازده رفته است. در ایران صنایع کوچک ۹۰ درصد کل واحدهای صنعتی کشور را تشکیل می‌دهند. به طور متوسط ۴۵ درصد اشتغال صنعت، توسط واحدهای کوچک اقتصادی ایجاد شده است. در کشورهای مختلف تعریف شرکت‌های کوچک متفاوت است و به عواملی چون وسعت کشور و سطح اقتصادی آن بستگی دارد. صنایع کوچک و زودبازده یکی از مؤثرترین راه‌های اشتغال‌زایی و کارآمدترین شیوه کاهش وابستگی به صنعت نفت برای کشور ما است.

سرمایه‌گذاری زودبازده

چرا سرمایه‌گذاری زودبازده مورد توجه است؟

این نوع از سرمایه‌گذاری برای بسیاری از کشورها جذاب است. این سرمایه‌گذاری‌ها می‌توانند باعث رشد و توسعه اقتصادی کشورها شوند. واحدهای تولیدی کوچک که در حوزه اقتصادی و تجاری فعالیت می‌کنند، می‌توانند فضا را برای فعالیت مناسب و مساعد کارآفرینان در حوزه‌های مختلف آماده کنند. در نتیجه اعطای تسهیلات مختلف و حمایت از این‌گونه واحدهای اقتصادی باعث رونق اقتصادی و بازدهی بالا خواهد شد. شرکت‌های زودبازده از یک سو باعث افزایش اشتغال می‌شوند و از سوی دیگر این روند افزایشی که ایجاده کرده‌اند، دائم و پایدار خواهد بود. در بسیاری از اقتصادهای دنیا، طرح اشتغال‌زایی از طریق شرکت‌های زودبازده با هدف ثابت نگه‌داشتن و یا حتی کاهش بیکاری شکل می‌گیرد.

سرمایه‌گذاری زودبازده از نظر سرمایه‌گذاران

سرمایه‌گذاری زودبازده برای بسیاری از سرمایه‌گذاران اهمیت ویژه‌ای دارد؛ زیرا سرمایه‌گذاران علاقه‌مندند در مدت زمان کوتاهی بازدهی بالایی کسب کنند. در واقع سرمایه‌گذاران بدون توجه به ریسک، بازدهی بالایی را انتظار دارند. در حالی که باید دانست ریسک و بازدهی متناسب با هم حرکت می‌کنند. هر چقدر بازدهی بالاتری انتظار داشته باشیم باید ریسک بیشتری را متحمل شویم؛ اما بسیاری از سرمایه‌گذاران این موضوع را در نظر نمی‌گیرند و تنها به بازدهی توجه می‌کنند. با این تفاسیر می‌دانیم که برای کسب بازدهی بالاتر باید ریسک بیشتری را در نظر بگیریم. (برای شناخت بهتر انواع ریسک می‌توانید به مقاله تعریف ریسک و مدیریت آن مراجعه کنید.)

سرمایه‌گذاری زودبازده

شیوه سرمایه‌گذاری زودبازده

سرمایه‌گذاری زودبازده بدون ریسک کردن منطقی به نظر نمی‌رسد. در واقع سرمایه‌گذاری که اصل پول را تضمین کند و در نهایت سود زیادی عاید شما کند فقط در رؤیاها اتفاق می‌افتد.

حتماً بارها شنیده‌اید که افرادی توانسته‌اند از راه‌هایی به سود کلان دست یابند، اما خیلی‌های دیگر از همان راه‌ها نه تنها سودی به دست نیاورده‌اند بلکه متحمل ضرر و زیان هم شده‌اند. ذهن ثروتمند یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های بین افراد ثروتمند و غیر ثروتمند است. خیلی از افرادی که قصد سرمایه‌گذاری دارند، در ذهنشان این تصور شکل گرفته که بتوانند سرمایه خود را با یک ریسک نسبتاً عاقلانه در یک جای خیلی مطمئن با سود بالاتر از تورمی که در کشور ما وجود دارد سرمایه‌گذاری کنند و در نهایت سود کنند و از کاهش ارزش پول آن‌ها جلوگیری شود. سرمایه‌گذاری در کشوری مانند ما که گرفتار تورم است، کمی پیچیده‌تر است. چنانچه سود سرمایه‌گذاری از تورم کمتر باشد بدین ترتیب بازدهی شما منفی بوده است. بنابراین پیش‌بینی تورم قبل از اقدام برای هر نوع سرمایه‌گذاری ضروری است تا در نهایت به تناسب ریسک آن سود کنید.

جمع‌بندی

برای این که بتوانید در بورس موفق عمل کنید، باید مهارت‌هایی را بدانید. می‌توانید در آغاز از تجربه افراد قدیمی در این امر استفاده کنید. مهم‌ترین مسئله در هر نوع سرمایه‌گذاری این است که بتوانید ترس و طمع را از خود دور کنید. اگر می‌خواهید یک سرمایه‌گذار شوید باید دل و جرات داشته باشید. هر چه شجاعت شما برای ریسک‌کردن بیشتر باشد، در دنیای سرمایه‌گذاری بیشتر پیش خواهید رفت. این حرف به این معنا نیست که در سرمایه‌گذاری پرخطر عمل کنید؛ بلکه یعنی بعد از این که تحلیل و بررسی خود را انجام دادید، ترس نباید مانع شما برای سرمایه‌گذاری باشد. تمام افراد موفق و صاحبان ثروت کسانی هستند که قدرت ریسک‌پذیری بالایی دارند. بهتر است هدف خود را از سرمایه‌گذاری برای رسیدن به ثروت مشخص کنید. ناگهانی پولدارشدن در داستان‌ها و فیلم‌ها ممکن است اتفاق بیافتد و هر چند خیلی خواستنی و هیجان‌انگیز است، اما مربوط به دنیای واقعی نیست. شما با هر روشی سرمایه‌گذاری کنید، برای این که به نتیجه برسید به زمان نیاز دارید. صبور باشید و تصمیم‌های عجولانه نگیرید. تمام افرادی که ثروتمند شده‌اند ممکن است در دورنمای آن‌ها چنین به نظر برسد که به سادگی صاحب ثروت شده‌اند، اما این طرز فکر شما غلط است. برای هر چیزی باید زحمت کشیده شود. مطمئن باشید که در پشت تمام آدم‌های ثروتمند، تلاش بی‌وقفه و ناامید نشدن نهفته است. مطمئناً یک ثروتمند در بازار تلاش کرده است، وضعیت همه چیز را سنجیده، ریسک کرده است و با افراد با تجربه مشورت‌های لازم را انجام داده است. در پایان باید گفت که روش‌های بسیار پرریسکی برای سرمایه‌گذاری زودبازده وجود دارد؛ اما مطمئناً استفاده از این روش‌ها خطرات جبران ناپذیری را برای شما خواهد داشت.

با توجه به نقش سواد مالی در رفتار مالی صحیح، توصیه می‌شود که به مقاله سواد مالی چیست؟ مراجعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با تمام بازارهای مالی کشور می‌توانید دوره آموزشی رایگان آموزش همگانی سرمایه‌گذاری و برای آشنایی بیشتر با بازار بورس می‌توانید دوره آموزشی رایگان آشنایی با بازار بورس را مشاهده کنید. 

دسته بندی: آموزش بورس آموزش
مطالب پیشنهادی
نظرات