بلاگ/کالج
شناسه خبر:347 تاریخ انتشار:1399/01/22 18:15 نویسنده: محدثه منصوریان
سرمایه‌گذاری و طی کردن ده گام برای موفقیت در آن

سرمایه‌گذاری موفق یک روزه ساخته نمی‌شوند. یادگیری چم‌وخم‌های دنیای مالی و شخصیت خودتان به عنوان یک سرمایه‌گذار، به زمان و صبر نیاز دارد، نه فقط آزمون و خطا کردن.

در این مقاله به بررسی 10 گام سرمایه‌گذاری برای موفقیت در بازارهای مالی به نقل از اینوستوپدیا می‌پردازیم.

شروع به سرمایه‌گذاری کنید

سرمایه‌گذاری موفقیت آمیز یک سفر است، نه یک رویداد یک باره و شما باید خود را آماده کنید که گویی به یک سفر طولانی می‌روید. با تعیین مقصد خود شروع کنید، سپس سفر سرمایه‌گذاری خود را بر این اساس برنامه‌ریزی کنید. به عنوان مثال، چه زمانی تصمیم به بازنشستگی دارید؟ به چه مقدار پول برای این کار نیاز دارید؟ ابتدا باید این سؤالات را از خودتان بپرسید. طرحی که پیش رو دارید و مسیری که باید طی کنید، به اهداف سرمایه‌گذاری شما بستگی دارد.

بدانید که چه چیزی در بازار کار می‌کند

کتاب بخوانید یا در یک دوره آموزش سرمایه‌گذاری شرکت کنید؛ که به ایده‌های مالی مدرن می‌پردازد. افرادی هستند که به نظریه‌هایی از قبیل بهینه‌سازی پرتفو، متنوع سازی و کارآیی بازار دست یافتند و این‌ها را در قالب کتاب و مقاله منتشر کرده‌اند.

 سرمایه‌گذاری ترکیبی از علم (اصول مالی) و هنر (عوامل کیفی) است. جنبه علمی مالی یک مکان مستحکم برای شروع است و نباید از آن چشم‌ پوشی کرد. اگر احساس می‌کنید یادگیری جنبه علمی آن برای شما دشوار است، ناامید نشوید. متون بسیاری وجود دارد، مانند Stocks For The Long Run نوشته جرمی سیگل که ایده‌های مالی سطح بالا را به روشی توضیح می‌دهد به طوری که درک آن برای عموم افراد آسان است.

هنگامی که بدانید چه چیزی در بازار کار می‌کند، می‌توانید قوانین ساده‌ای را پیدا کنید که برای شما مفید است. به عنوان مثال، وارن بافت یکی از موفق‌ترین سرمایه‌گذاران تاکنون است. سبک سرمایه‌گذاری ساده او در این نقل قول مشهور خلاصه شده است: «اگر نتوانم آن را درک کنم، من روی آن سرمایه‌گذاری نمی‌کنم.» این تئوری به او خدمت کرده است. او همچنین در پیش‌بینی آینده بازارها تبحر دارد.

استراتژی سرمایه‌گذاری خود را بشناسید

هیچ‌کس بهتر از خودتان از شما و وضعیت‌تان اطلاع ندارد؛ بنابراین، احتمالاً شما بهترین فردی هستید که می‌توانید تصمیم بگیرید که با سرمایه‌تان چه کنید؛ تمام آنچه شما نیاز دارید کمی کمک و مطالعه است. ویژگی‌های شخصیتی را که به شما کمک می‌کند یا مانع موفقیت شما در سرمایه‌گذاری می‌شود، شناسایی کنید و سعی در مدیریت آن‌ها داشته باشید.

یک الگوی رفتاری بسیار مفید که به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا خود را بهتر بشناسند توسط تام بیلارد، لری بیهل و ران کایزر تهیه شده است.

این مدل، سرمایه‌گذاران را با توجه به دو ویژگی شخصیتی طبقه‌بندی می‌کند: مکانیسم فعالیت (محتاط یا عجول) و سطح اطمینان (اطمینان یا اضطراب). براساس این خصوصیات شخصیتی، مدل BB&K سرمایه‌گذاران را به پنج گروه تقسیم می‌کند:

فردگرا - دقیق و با اعتماد به نفس، اغلب رویکرد خودش را انجام می‌دهد.

ماجراجو - بی‌ثبات، کارآفرین و بااراده قوی

مشهور - پیرو جدیدترین سرمایه‌گذاری‌ها

محافظ- بسیار ریسک پذیر، ثروتمند

متعادل- مشخصات همه موارد فوق را به طور مساوی دارا است.

احتمالاً بهترین انتخاب‌ها توسط سرمایه‌گذاران فردگرا صورت می‌گیرد؛ اما صرف نظر از اینکه شما در کدام دسته جای می‌گیرید، اگر بتوانید که براساس رویکرد خودتان سرمایه‌گذاری‌تان را ترتیب دهید به نتایج قابل قبولی خواهید رسید.

برای بلندمدت سرمایه‌گذاری خود را حفظ کنید

رعایت استراتژی بهینه بلندمدت ممکن است به نظر بسیاری از افراد انتخاب جذابی برای سرمایه‌گذاری نباشد. با این وجود، اگر در این دوره بمانید و اجازه ندهید که احساساتتان بر شما غلبه کند، شانس موفقیت شما افزایش می‌یابد.

مشتاق یادگیری باشید

پیش‌بینی بازار دشوار است، اما یک چیز قطعی است: بازار بی‌ثبات خواهد بود. روند یادگیری یک سرمایه‌گذار موفق یک روندی تدریجی است و سفر سرمایه‌گذاری به طور معمول طولانی است. در بعضی مواقع، ممکن است که در بازار اشتباه کنید. سعی کنید که اشتباهات خود را تصحیح کنید و از آن‌ها بیاموزید.

راه درست سرمایه‌گذاری را انتخاب کنید

سطح دانش، شخصیت و منابع شما مسیری که انتخاب می‌کنید را تعیین می‌کنند. به طور کلی، سرمایه‌گذاران یکی از استراتژی‌های زیر را اتخاذ می‌کنند:

تمام تخم‌ مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید؛ به عبارت دیگر، متنوع سازی کنید.

تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد قرار دهید، اما از سبد خود با دقت بسیار مراقبت کنید.

هر دو استراتژی را با یکدیگر ترکیب کنید.

بیشتر سرمایه‌گذاران موفق ابتدا از پرتفوی متنوع کم ریسک شروع می‌کنند و به تدریج با انجام و تکرار این کار یاد می‌گیرند که چطور باید سرمایه‌گذاری کنند. با گذشت زمان سرمایه‌گذاران دانش بیشتری کسب می‌کنند، آنگاه می‌توانند با استفاده از موضع فعال‌تری سبد سهام خود را مدیریت کنند.

از سرمایه خود محافظت کنید

پس‌انداز پول برای تأمین اعتبار معامله، می‌تواند مدت زمان طولانی و تلاش زیادی را از شما بگیرد. این کار برای بار دوم می‌تواند حتی سخت‌تر (غیرممکن) باشد. توجه به این نکته مهم است که منظور از حمایت از سرمایه تجاری، عدم انجام معاملات زیان‌ده نیست. همه معامله گران ضرر می‌کنند. این بخشی از تجارت است. حمایت از سرمایه مستلزم عدم پذیرش خطرات غیر ضروری است و باید هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا از سرمایه‌تان محافظت کنید.

دانش آموز بازارها شوید

به عنوان آموزش مدام فکر کنید، سرمایه‌گذاران باید هر روز بر یادگیری بیشتر تمرکز کنند. از آنجا که فراگیری بسیاری از مفاهیم دانش مشروط به یادگیری پیش نیازشان هستند، لازم است به یاد داشته باشید که درک بازارها و همه پیچیدگی‌های آن‌ها یک فرایند مداوم و مادام العمر است.

تحقیقات بسیار و جدی به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که واقعیت‌ها را یاد بگیرند، مانند آنچه که گزارش‌های مختلف اقتصادی معنی دارند، تمرکز و مشاهده به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا بهتر بیاموزند. این همان چیزی است که به معامله‌گران کمک می‌کند تا چگونگی تأثیر گزارش‌ها و اخبار اقتصادی را بر بازار مورد نظر خود درک کنند.

سیاست جهانی، رویدادها، اقتصادها - حتی آب و هوا - همگی بر بازارها مؤثرند. محیط بازار پویا است. هرچه معامله‌گران بیشتر بازارهای گذشته و فعلی را درک کنند، برای مواجهه با آینده، آماده‌تر خواهند بود.

فقط به اندازه آنچه که می‌توانید بدست آورید، ریسک کنید

پیش از آنکه بخواهید ریسکی را بپذیرید بهتر است که تمام جوانب آن را در نظر بگیرید. باید یک تحلیل هزینه- فایده (cost-benefit) انجام دهید تا پی ببرید که با ریسک کردن چه چیزی بدست خواهید آورد و چه چیزی از دست خواهید داد. درواقع باید درنظر بگیرید که اگر بر اثر ریسک متحمل زیان شوید، چه میزان زیان خواهید دید و از آن طرف، اگر بر اثر ریسک کردن سودی بدست آورید این سود به چه میزان خواهد بود. با مقایسه این دو مقدار باید نسبت به ریسک کردن تصمیم بگیرید.

همیشه از حد ضرر استفاده کنید

حد ضرر میزان معینی از پیش تعیین شده ریسک است که یک معامله‌گر مایل به پذیرش برای هر معامله است. حد ضرر می‌تواند یک دلار یا درصد باشد. استفاده از حد ضرر می‌تواند برخی از احساسات را از معامله خارج کند زیرا می‌دانیم که فقط مبلغ X را در هر تجارت معینی از دست خواهیم داد.

نادیده گرفتن حد ضرر، حتی اگر منجر به سود در تجارت شود، روش خوبی نیست. خروج با حد ضرر و در نتیجه معامله زیان‌ده، اگر بر طبق قوانین برنامه تجارت باشد، بهتر است. در حالی که ترجیح این است که از تمام معاملات با کسب سود خارج شوید، اما این موضوع واقع بینانه نیست. استفاده از حد ضرر باعث می‌شود كه ضرر و خطر ما محدود شود.

 جمع‌بندی

به‌طور کلی توصیه‌ها برای بدل شدن به یک سرمایه‌گذاری موفق چند کلید اصلی دارد: برنامه‌ریزی، توانایی شناسایی ریسک، شناخت بازارها و توانایی تحلیل. این چند مؤلفه اساسی راه سرمایه‌گذاری موفق را از راه سرمایه‌گذاری ناموفق جدا می‌کند. رعایت چنین نکاتی به یادگیری، مطالعه و یادگیری عملی و درواقع آزمون و خطا نیاز دارد.

صبر و تلاش عناصر تعیین کننده‌ای در تبدیل شدن شما به یک سرمایه‌گذار موفق است؛ که این دو عامل با اقدام عملی و کسب تجربه به مرور به دست می‌آید.

  • به منظور آشنایی بیشتر با سرمایه‌گذاری صحیح، دوره رایگان سرمایه‌گذاری همگانی را مشاهده کنید: سرمایه‌گذاری همگانی

مطالب پیشنهادی
نظرات