بلاگ/بورس
شناسه خبر:723 تاریخ انتشار:1399/10/09 14:03 نویسنده: معصومه رنج خواه
سبد پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت

در این مقاله به بررسی سرمایه‌گذاری با افق زمانی بلندمدت می‌پردازیم و فرصت‌های سرمایه‌گذاری با دید بلندمدت را بررسی می‌کنیم.

سبد پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت

بسیاری از افراد سرمایه‌گذاری را امری بلندمدت در نظر می‌گیرند. بخش بزرگی از سرمایه‌گذاران نیز به‌علت مشغله‌های دیگرشان، سرمایه‌گذاری بلندمدت را ترجیح می‌دهند. هرکدام از این دو دسته که باشید، برای شما پیشنهاد یک سبد بلندمدت داریم.

یافتن بازاری که بتوان در آن به دید یک یا چندساله سرمایه‌گذاری کرد، از دشوارترین تصمیمات سرمایه‌گذاری و مالی محسوب می‌شود؛ زیرا هرکس بر اساس دید خود، تعریفی از سرمایه‌گذاری بلندمدت ارائه می‌دهد. برخی از افراد سرمایه‌گذاری بیش از شش‌ماه را بلندمدت دانسته و عده‌ای دیگر سرمایه‌گذاری چندساله را بلندمدت می‌دانند؛ اما از لحاظ علم مالی به سرمایه‌گذاری بیش از یک سال، سرمایه‌گذاری بلندمدت گفته می‌شود.

چه مقدار بازدهی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در نظر بگیریم؟

افراد در بازار سرمایه به دو دسته‌ی ریسک‌پذیر و ریسک‌گریز تقسیم می‌شوند. افراد ریسک‌گریز به‌دنبال کسب بازدهی برابر با تورم در بلندمدت هستند. در مقابل، افراد ریسک‌پذیر به چیزی فراتر از تورم می‌اندیشند. این افراد هرچقدر ریسک بیشتری را بپذیرند، بازدهی بیشتری نیز طلب می‌کنند.

در سرمایه‌گذاری بلندمدت، باید شرایط یک یا چندساله‌ی کشور را از لحاظ اقتصادی و سیاسی پیش‌بینی کرد. بر این اساس، معیارها و فاکتورهای زیادی را باید بررسی کرد تا بتوان بهترین سبد سرمایه‌گذاری را تشکیل داد. این فاکتورها شامل موارد زیر هستند:

  1. وضعیت بازارهای جهانی
  2. تغییرات سیاست‌های جهانی به‌خصوص در کشورهای ابرقدرت
  3. شرایط اقتصادی کشور از دیدگاه کلان
  4. شرایط سیاسی کشور و روابط خارجه

پرتفوی مناسب برای سرمایه‌گذاری در بلندمدت

تا این جای کار متوجه شدید که برای پیدا کردن بازاری با بازده بالا جهت سرمایه‌گذاری در بلندمدت، باید فاکتورهای زیادی را بررسی کرد. تیم تحلیل فیندو پس از بررسی فاکتورهای مطرح شده، تا یک یا دو سال آینده تغییرات محسوسی در وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور پیش‌بینی نمی‌کند. همچنین افزایش تورم از سطوح فعلی دور از انتظار نخواهد بود. بر این اساس باید در سرمایه‌گذاری دقت بیشتری به خرج دهیم تا سرمایه خود را از تورم دور نگه داریم و از کاهش ارزش آن جلوگیری کنیم.   

فرض بر این است که مخاطبان این مطلب، از ریسک‌پذیری معقولی برخوردار هستند. در نتیجه سبد سرمایه‌گذاری پیشنهادی، ریسک متوسطی دارد. پیشنهاد تیم تحلیل فیندو برای سرمایه‌گذاری در بلندمدت به‌ شرح زیر است:

سبد سرمایه‌گذاری بلندمدت

صندوق درآمد ثابت

یکی از ریسک‌های بزرگی که اکثر سرمایه‌گذاران از آن غافل می‌شوند، ریسک نقدشوندگی است. فرض کنید به مشکلی برخوردید و به نقدینگی نیاز دارید؛ اما امکان نقد کردن سبد سهام (پرتفوی) برای شما وجود ندارد. در این صورت اگر بخشی از پرتفوی خود را در صندوق‌ درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنید، ضمن کسب بازدهی برابر با تورم، از ریسک نقدشوندگی نیز در امان خواهید ماند.

با توجه به ریسک پایین صندوق‌های درآمد ثابت، معمولاً این نوع صندوق‌ها بازدهی کمی را نصیب سهامداران خود می‌کنند. بررسی داده‌های گذشته‌ی صندوق‌های درآمد ثابت، نشان می‌دهد که این صندوق‌ها به‌طور میانگین بازدهی برابر با تورم در سال‌های گذشته نصیب سرمایه‌گذاران کرده‌اند. بنابراین می‌توانید حدود 15درصد از سبد خود را به این صندوق‌ها اختصاص دهید.

طلا و سکه

سرمایه‌گذاری همواره با ریسک همراه بوده و خنثی کردن این خطرها، هنر سرمایه‌گذار است. در بازارهای مالی ریسک‌های مختلفی سرمایه‌گذاران را تهدید می‌کند که از انواع آن‌ می‌توان به ریسک سیستماتیک اشاره کرد. ریسک سیستماتیک یا ریسک بازار به ریسکی گفته می‌شود که کل بازارهای مالی را متأثر می‌کند. بنابراین اگر سهام یا هر دارایی مالی دیگری داشته باشید، نمی‌توانید این نوع ریسک را پوشش دهید.

فرض کنید داده‌ها و تحلیل شرایط سیاسی حاکی از وقوع جنگ در کشور باشد. در این صورت اگر دارایی شما از جنس واحد پولی آن کشور باشد بی‌ارزش شده و امکان جابه‌جایی آن به سایر کشورها ممکن نخواهد بود. بنابراین باید دنبال کالایی باشید که در سراسر جهان به‌عنوان کالایی باارزش شناخته شده و قابلیت نقدشوندگی آن نیز بالا باشد. سکه و طلا از مهم‌ترین کالاهایی هستند که به‌عنوان کالایی امن از آن‌ها یاد می‌شود. بررسی قیمت‌های جهانی انس طلا نشان می‌دهد که با افزایش تنش‌ها، قیمت این کالا افزایش پیدا می‌کند.

در کنار عوامل گفته شده، طلا تأثیر زیادی از دلار می‌گیرد. با افزایش قیمت این ارز در داخل کشور، قیمت طلا نیز رشد کرده و سرمایه‌گذاران این بازار بیش از تورم بازدهی کسب می‌کنند. بنابراین اگر قصد دارید سرمایه‌گذاری بلندمدت و موفقی داشته باشید، بهتر است 25درصد از پرتفوی خود را به طلا و سکه اختصاص دهید.

بورس اوراق بهادار (سهام)

این که چه سهمی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسب است، بحث مفصلی است. برخی‌ سرمایه‌گذاران به اشتباه تصور می‌کنند که سرمایه‌گذاری بلندمدت به‌معنای سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های دولتی از جمله پتروپالایشی‌ها و فولادی‌ها است. در صورتی که مقایسه بازدهی بلندمدت سهم‌های بازار، آدرس شرکت‌های دیگری را به ما می‌دهد؛ شرکت‌هایی که برخلاف سایر شرکت‌های بالغ، برنامه توسعه چندساله داشته‌اند.

صنایع و شرکت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری بلندمدت

بررسی تاریخ تورم و سود اسمی شرکت‌ها نشان می‌دهد که اکثر شرکت‌ها و صنایع، خود را با تورم موجود در کشور تطبیق می‌دهند. به‌طوری که هرساله در کنار افزایش هزینه و بهای تمام شده‌ آن‌ها، شاهد افزایش نرخ نیز هستیم. افزایش نرخ محصولات سبب می‌شود تا شرکت‌ها بتوانند حاشیه سود خود را حفظ کنند. از این طریق می‌توانند تورم موجود را هضم کنند. بنابراین اگر خواهان سرمایه‌گذاری مناسبی هستید، باید دنبال شرکت‌هایی باشید که علاوه بر تورم، دلیل دیگری برای افزایش سودآوری و رشد حاشیه سود (نه ثبات آن) داشته باشند.

همان طور که توضیح دادیم یکی از موارد بااهمیت، وجود طرح توسعه برای صنایع و شرکت‌هاست. این طرح توسعه ممکن است به‌صورت کلان و از اهداف کلی اقتصاد کشور باشد یا خود شرکت قصد توسعه داشته باشد.

با بررسی نکته‌هایی که مطرح کردیم، سه صنعت زیر را برای سرمایه‌گذاری بلندمدت پیشنهاد می‌کنیم:

صنایع مناسب برای سرمایه‌گذاری در بلندمدت

با توجه به جدول بالا، می‌توانید دو حالت برای سبد خود در نظر بگیرید و بر اساس آن اقدام به تغییر وزن صنایع در پرتفوی کنید. این دو حالت عبارتند از:

  • حالت اول: می‌توانید بازدهی را به‌عنوان هدف پرتفوی در نظر بگیرید. در این صورت هر زمان که پرتفوی به بازدهی مدنظر (به‌عنوان مثال 200درصد) رسید، اقدام به خروج از سرمایه‌گذاری کنید. در این حالت باتوجه به بازدهی انتظاری بالای صنعت معدنی، می‌توانید وزن این صنعت را در پرتفوی خود بیشتر کنید.
  • حالت دوم: می‌توانید هدف پرتفوی را بازه‌ی زمانی قرار دهید. به‎‌عنوان مثال به دید دوساله اقدام به سرمایه‌گذاری کنید. در این صورت وزن صنایع مواد دارویی و معدنی در پرتفوی افزایش یافته و وزن صنعت رایانه و خدمات اینترنتی کاهش می‌یابد.

در ادامه به بررسی دلایل انتخاب این سه صنعت می‌پردازیم.

مواد دارویی

دولت باتوجه به کسری بودجه‌ خود، چندسالی است که حذف یارانه و ارز دولتی صنایع را در دستور کار قرار داده است. به‌طوری ‌که در چندسال گذشته شاهد حذف یارانه و ارز دولتی از صنایعی همچون قند و شکر، مواد غذایی، لاستیک و پلاستیک و... بوده‌ایم. به‌عنوان مثال در یک سال اخیر، دولت چندین مرتبه تصمیم به حذف ارز دولتی مواد دارویی گرفت؛ اما مشکلات موجود در تأمین دارو و همچنین قیمت بالای آن، این اقدام را به تعویق انداخته است.

این احتمال وجود دارد که در بودجه 1400، ارز دولتی صنعت دارو حذف شود. به‌طور قطع اجرا شدن این طرح، بهای تمام‌ شده‌ی شرکت‌های این صنعت را به‌صورت قابل‌توجهی افزایش خواهد داد؛ اما از طرف دیگر آزادسازی قیمت دارو موجب خواهد شد تا حاشیه سود این شرکت‌ها تغییر زیادی نداشته باشد. این موضوع نشان می‌دهد که با حذف ارز دولتی، سود اسمی شرکت‌ها رشد قابل توجهی خواهد داشت. به‌تبع این رشد، قیمت سهام شرکت‌های گروه دارویی نیز رشد خواهد کرد.

از سوی دیگر بیماری کرونا باعث شده است تا همه‌ی شرکت‌های دارویی قصد تولید یا توزیع واکسن کرونا را داشته باشند. در دو حالت یعنی تولید واکسن در داخل کشور یا واردات آن، شرکت‌های دارویی می‌توانند از این محل سود قابل‌توجهی شناسایی کنند. بر این اساس می‌توان به دید 1 تا 1/5 سال آینده، صنعت دارو را به‌عنوان یکی از صنایع مطمئن برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرد.

معدنی

با توجه به سیاست‌های کلان کشور، صنعت معدنی و فلزی مورد توجه سیاست‌گذاران قرار گرفته است. همچنین دولت قصد دارد تا از پتانسیل‌های زیادی که در این صنعت وجود دارد، نهایت استفاده را ببرد. این موضوع از احداث معادن جدید به منظور کشف مواد اولیه بیشتر شروع شده و تا فرآوری محصولات این صنعت ادامه دارد.

از طرفی صادراتی بودن محصولات صنعت معدنی باعث شده است تا سرمایه‌گذاران از تغییرات نرخ ارز هم بهره لازم را ببرند. این دو عامل سبب می‌شوند تا بتوانیم این صنعت را به‌عنوان بهترین صنعت بازار به افق 1/5 تا 2 سال آینده در نظر بگیریم. به همین خاطر می‌توانیم سهم زیادی از پرتفوی بورسی را به شرکت‌های این صنعت اختصاص دهیم.

رایانه و خدمات اینترنتی

روزبه‌روز شاهد رشد تکنولوژی در جهان هستیم. اصلی‌ترین محصولی که در پیشرفت تکنولوژی استفاده می‌شود، رایانه و اینترنت است. نمونه‌ای از رشد تکنولوژی را می‌توان در اینترنتی شدن اشیا و کنترل‌های راه دور مشاهده کرد. از آنجایی که کشور ما عقب‌تر از کشورهای پیشرفته و مدرن است، در چند سال آینده این تکنولوژی وارد کشور ما نیز می‌شود. در آن صورت شرکت‌های موجود در این حوزه، بیشترین تأثیر مثبت را از این تغییرات می‌گیرند. این موضوع نشان می‌دهد که این صنعت نیز در کنار سایر صنایع گفته شده، برای سرمایه‌گذاری به دید بلندمدت مناسب است.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد تا بهترین ترکیب برای سرمایه‌گذاری در بلندمدت پیشنهاد شود. همچنین توضیحات مناسبی در خصوص انتخاب جذاب‌ترین صنایع برای سرمایه‌گذاری در بلندمدت ارائه شد. امید است سرمایه‌گذاران با خواندن این مقاله بتوانند تصمیمات بهتری را در خصوص مدیریت سرمایه خود اتخاد کنند و سود مناسبی در بلندمدت بدست آورند. توجه داشته باشید که افراد در بازارهای مالی باید استراتژی خاص خود را داشته باشند و بر اساس آن بهترین تصمیم را برای سرمایه خود بگیرند. به‌همین خاطر تحلیل‌های مطرح شده در این مقاله تنها به‌منزله‌ی پیشنهاد بوده و در نهایت افراد باید بر اساس استراتژی خود، اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. خلاصه‌ای از تمام نکات گفته شده را در تصویر زیر نیز می‌توانید مشاهده کنید.

سبد بلندمدت

دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
دورنمای بازار ملک؛ رکودی فراتر از آنچه هست!

بسیاری از افراد سرمایه‌گذاری را امری بلندمدت در نظر می‌گیرند. بخش بزرگی از سرمایه‌گذاران نیز به‌علت مشغله‌های دیگرشان، سرمایه‌گذاری بلندمدت...

معرفی سبد پیشنهادی برای سال 1401

بسیاری از افراد سرمایه‌گذاری را امری بلندمدت در نظر می‌گیرند. بخش بزرگی از سرمایه‌گذاران نیز به‌علت مشغله‌های دیگرشان، سرمایه‌گذاری بلندمدت...

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس

بسیاری از افراد سرمایه‌گذاری را امری بلندمدت در نظر می‌گیرند. بخش بزرگی از سرمایه‌گذاران نیز به‌علت مشغله‌های دیگرشان، سرمایه‌گذاری بلندمدت...

نظرات