بلاگ/بورس
شناسه خبر:756 تاریخ انتشار:1400/01/06 12:04
سبد میان‌مدت فیندو

در این مقاله به بررسی سبد میان مدت فیندو می‌پردازیم عمده نمادهای معرفی شده از لحاظ بنیادی و نسبت‌های مالی از وضعیت مطلوبی برخوردار هستند.

سبد میان‌مدت فیندو

باتوجه به اقبال مجدد سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه و آغاز روند صعودی احتمالی در فصل بهار (به‌دلیل اقبال سنتی فعالین بازار در فصل بهار به‌علت برگزاری مجامع تقسیم سود) در ادامه نسبت به معرفی سبد میان‌مدت (بازه زمانی 6 الی 12ماهه) خواهیم پرداخت. عمده نمادهای معرفی شده از لحاظ بنیادی وضعیت مطلوبی دارند. و نسبت‌های مالی آن‌ها نسبت به میانگین بازار از وضعیت مطلوبی برخوردار هستند. در ادامه برای معرفی این سبد همره ما باشید.

کزغال

معرفی شرکت: شرکت زغال‌سنگ پروده طبس در تاریخ 01/09/1386 تأسیس شد. زغال‌سنگ تولیدی شرکت، زغال‌سنگ کک شو است. این شرکت با ظرفیت اسمی تولید 750هزارتنی و ظرفیت تولید واقعی 633هزارتنی رتبه اول تولید زغال‌سنگ در کشور را دارا است؛ همچنین تولید بیش از 42درصد زغال‌سنگ ایران نیز به این شرکت اختصاص یافته و مشتری اصلی شرکت نیز شرکت ذوب آهن اصفهان است. لازم به ذکر است که تمامی محصولات تولیدی شرکت در داخل کشور به فروش می‌رسد. نرخ فروش زغال‌سنگ کک نیز حدود 5/26 الی 28درصد شمش فولاد خوزستان است.

وضعیت بنیادی: شرکت تا انتهای سه‌ماهه 1399 توانسته است بیش از  367 تومان سود بسازد. همچنین انتظار می‌رود در سه‌ماهه چهارم سال 1399 سود بیش از 135تومانی بسازد. که در مجموع سود سال 1399 به بیش از 372 تومان می‌رسد. بنابراین نسبت قیمت به درآمد فعلی سهم  با فرض قیمت 3500تومانی تابلو 4/9 است. برای سال 1400 سود تحلیلی هر سهم 510 تومان  برآورد می‌شود. بنابراین با فرض قیمت فعلی سهم نسبت قیمت به درآمد شرکت زغال‌سنگ پروده طبس در سال آتی 8/6 خواهد بود.

شاراک

معرفی شرکت: شرکت پتروشیمی شازند یکی از قدیمی‌ترین واحدهای پتروشیمی کشور شناخته می‌شود. این پتروشیمی در سال 1372 به بهره‌برداری رسید. سبد متنوع محصولات شرکت و تکمیل بودن زنجیره ارزش از جمله مزایای این شرکت محسوب می‌شود. همچنین بخشی از محصولات شرکت مشابه داخلی نداشته و شرکت در تولید آن‌ها از انحصار برخوردار است.بخش قابل‌توجهی از خوراک دریافتی شرکت نفتا است که قیمت آن همبستگی بالایی با قیمت نفت خام داشته و با رشد قیمت نفت، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

وضعیت بنیادی: شرکت پتروشیمی اراک در 9‌ماهه ابتدایی سال 1399 توانسته است سود بیش از 239تومانی را محقق کند. همچنین در 3ماهه پایانی سال 1399 انتظار تحقق سود 114تومانی را داریم. یعنی مجموع سود شرکت در سال 1399 به بیش از 340 تومان خواهد رسید. بنابراین با فرض قیمت 2547تومانی تابلو نسبت قیمت به درآمد سهم برای سال 1399، 5/7 خواهد شد. همچنین سود تحلیلی سال 1400، 443 تومان برآورد می‌شود. یعنی نسبت قیمت به درآمد سهم بر اساس سود تحلیلی سال 1400، برابر با 7/5 است که نسبت به بازار از نسبت مطلوبی برخوردار است.

وضعیت تکنیکال: همان‌طور که در تصویر مشخص است قیمت توانسته است از سقف کانال نزولی خود خارج شود. این موضوع یک سیگنال خرید قدرتمند محسوب می‌شود. در صورت پولبک قیمت به سقف کانال نزولی پله اول خرید باید بررسی شود.  پله دوم خرید نیز در صورت شکست سطح مقاومتی 2800تومانی پیشنهاد می‌شود. همچنین خارج شدن اندیکاتور مکدی از حدنصاب خود نیز می‌تواند سیگنال خرید قدرتمندی صادر کند. حد سود تحلیل گفته شده قیمت 5790تومانی است. همچنین حد ضرر این تحلیل را می‌توان تثبیت قیمت زیر حمایت 2000تومانی در نظر گرفت.

وضعیت تکنیکال شرکت شاراک

سفارس

معرفی شرکت: شرکت سیمان فارس و خوزستان یک هلدینگ سرمایه‌گذاری در صنعت سیمان است. این شرکت در تاریخ 28/3/1329 تأسیس شده است.  این شرکت جزء واحدهای تجاری سیمان تامین (سیتا) بوده و واحد تجاری نهایی شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) محسوب می‌شود. باتوجه به الزام کردن شرکت شستا به تجدید ارزیابی شرکت‌های زیرمجموعه، شرکت سیمان فارس و خوزستان نیز ملزم به تجدید ارزیابی دارایی‌های خود شده است که یکی از پتانسیل‌های شرکت محسوب می‌شود. همچنین عرضه اولیه شرکت‌های غیر بورسی شرکت در بورس و شفاف شدن پرتفوی غیر بورسی نیز یکی دیگر از نقاط قوت سیمان فارس و خوزستان است.

وضعیت بنیادی: بخش مهمی از پرتفوی بورسی شرکت سیمان فارس و خوزستان نمادهای "سفار" ،"سفانو" ، "سنیر" و "سخوز" است که به‌ترتیب 21درصد، 11درصد، 11درصد و 9درصد از پورتفوی بورسی شرکت را تشکیل می‌دهند. در بین پورتفوی غیربورسی هم بیشترین وزن متعلق به شرکت سیمان آبیک (95درصد) است که احتمال عرضه آن در آینده نزدیک وجود دارد.

ارزش خالص دارایی‌های شرکت برای هر سهم 3437 تومان برآرود می‌شود که باتوجه به قیمت 1827تومانی تابلو، نسبت قیمت به ارزش خالص دارایی‌های شرکت در محدوده 55درصد است. لازم به ذکر است باتوجه به احتمال آزادسازی نرخ سیمان و احتمال افزایش قیمت زیرمجموعه‌ها، احتمال کاهش نسبت قیمت به ارزش خالص دارایی‌ها وجود دارد.

وضعیت تکنیکال: با بررسی نمودار نماد "سفارس" می‌توان متوجه شکست خط روند نزولی سهم در تایم فریم هفتگی شد. این موضوع یک سیگنال خرید قدرتمند محسوب می‌شود؛ اما امکان پولبک قیمت به خط روند نزولی شکسته شده وجود دارد. می‌توان در صورت پولبک قیمت به خط روند نزولی شکسته شده یک پله خرید را مدنظر قرار داد. پله خرید دوم نیز پس از شکست سطح مقاومت 2040تومانی خریداری شود. حد سود اولیه تحلیل گفته شده هم سقف تاریخی قیمت در محدوده مقاومتی 3000 الی 3325 تومان است و حد ضرر نیز شکست خط روند صعودی سهم به‌سمت پایین است.

وضعیت تکنیکال شرکت سفارس

شپدیس

معرفی: شرکت پتروشیمی پردیس در تاریخ 25/08/1383 به‌صورت شرکت سهامی خاص تأسیس و در تاریخ 11/08/1390 در بازار بورس تهران درج نماد شده است. محصول تولیدی شرکت آمونیاک و اوره است. البته بخش عمده‌ای از آمونیاک تولیدی به اوره تبدیل شده و بخش اندک آن به‌فروش می‌رسد. این پتروشیمی مالک بزرگترین مجتمع تولیدکننده اوره و آمونیاک در ایران و خاورمیانه محسوب می‌شود. خوراک دریافتی این واحد پتروشیمی نیز گاز متان است که توسط واحد یوتیلیتی مجزا (پتروشیمی مبین) تأمین می‌شود.

وضعیت بنیادی: سود تحلیلی شرکت پتروشیمی پردیس در سال 1400 بیش از 1537 تومان برآورد می‌شود. بنابراین با در نظر گرفتن قیمت 9465تومانی، نسبت قیمت به درآمد سهم 1/6 ارزیابی می‌شود که نسبت بسیار مناسبی است. همچنین در صورت توافق سیاسی و بازگشت آمریکا به برجام، نرخ فروش شرکت مشابه نرخ جهانی خواهد شد و دیگر اعطای تخفیف به مشتریان در جهت افزایش جذابیت محصول تولیدی احساس نمی‌شود. این امر می‌تواند سودآوری شرکت را تا حدود زیادی افزایش دهد.

وضعیت تکنیکال: با بررسی نمودار پتروشیمی پردیس می‌توان متوجه تشکیل الگوی مثلث متقارن بر روی نمودار شد. همان‌طور که در تصویر مشخص است قیمت با یک کندل صعودی قدرتمند (ماربوزوی صعودی) توانسته سقف الگو را به‌سمت بالا بشکند؛ اما باتوجه به شکست سطح 70درصد اندیکاتور شاخص قدرت نسبی به‌سمت پایین امکان پولبک قیمت به سطح شکسته شده وجود دارد که در صورت پولبک قیمت به ضلع فوقانی مثلث، یک پله خرید پیشنهاد می‌شود. حد سود تحلیل گفته شده قیمت 14275 تومان بوده و حد ضرر نیز تثبیت قیمت زیر خط تحتانی الگوی مثلث متقارن است.

وضعیت تکنیکال شرکت شپدیس

فخوز

معرفی شرکت: شرکت فولاد خوزستان از یکی از یزرگترین شرکت‌های تولیدکننده فولاد در کشور است. این شرکت در تاریخ 02/12/1368 تأسیس شد. همچنین این شرکت اولین مجتمع تولید آهن و فولاد کشور است که از روش احیا مستقیم و کوره قوس الکتریکی برای تولید شمش استفاده می‌کند. اصلی‌ترین ماده اولیه شرکت کنسانتره سنگ آهن است که بخش عمده آن توسط شرکت‌های زیرمجموعه تأمین می‌شود. همچنین محصولات شرکت شامل گندله، بلوم، بیلت و اسلب است که به‌شکل داخلی و صادراتی به‌فروش می‌رسد.

وضعیت بنیادی: شرکت توانسته است در 9ماهه منتهی به آذرماه سود بیش از 144تومانی را محقق کند. بنابراین با فرض تکرار سود فصل پاییز در زمستان می‌توان انتظار تحقق سود 221تومانی را از این شرکت داشت. بنابراین با در نظر گرفتن قیمت 1406تومانی تابلو، نسبت قیمت به درآمد شرکت در سال 1399، 3/6 محاسبه می‌شود. همچنین با فرض آزادسازی نرخ سنگ آهن، سود تحلیلی شرکت در سال 1400 حدود 252 تومان برآورد می‌شود. بر این اساس با فرض قیمت فعلی تابلو، نسبت قیمت به درآمد سهم 5/5 خواهد شد که نسبت جذابی به‌نظر می‌رسد.

وضعیت تکنیکال: با مشاهده نمودار نماد "فخوز" در تایم فریم هفتگی می‌توان متوجه تشکیل خط روند نزولی بر روی نمودار شد. همان‌طور که در تصویر مشخص است این خط توسط یک کندل قدرتمند صعودی (مارابوزوی صعودی) به‌سمت بالا شکسته شده است. پله اول خرید پس از شکست خط گردن الگوی کف دوقلو در قیمت 1740تومان پیشنهاد می‌شود. حد سود تحلیل گفته شده قیمت 2550 تومان و حد ضرر نیز تثبیت قیمت زیر حمایت 1200تومانی است.

وضعیت تکنیکال شرکت فخوز

برای کسب آگاهی بیشتر از نحوه‌ی تحلیل وضعیت تکنیکال سهام می‌توانید دوره آموزش تحلیل تکنیکال کلاسیک را مشاهده کنید.

برچسب ها : تکنیکال سهم بنیادی
دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
5 سهم مناسب برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت

باتوجه به اقبال مجدد سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه و آغاز روند صعودی احتمالی در فصل بهار (به‌دلیل اقبال سنتی فعالین بازار در فصل بهار...

وضعیت لیدر‌های بازار در دی‌ماه چگونه است؟

باتوجه به اقبال مجدد سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه و آغاز روند صعودی احتمالی در فصل بهار (به‌دلیل اقبال سنتی فعالین بازار در فصل بهار...

وضعیت لیدرهای بازار چگونه است؟

باتوجه به اقبال مجدد سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه و آغاز روند صعودی احتمالی در فصل بهار (به‌دلیل اقبال سنتی فعالین بازار در فصل بهار...

نظرات