بلاگ/تحلیل ارزهای دیجیتال
شناسه خبر:381 تاریخ انتشار:1399/01/26 02:13 نویسنده: معصومه رنج خواه
رمز ارزها و بحران مالی جهانی؛ آینده 5 رمز ارز بزرگ با وجود این بحران چه خواهد شد؟

در پی شنیده‌شدن زمزمه‌هایی از رکود جهانی، پیش‌بینی اوضاع بازار رمزارزها از قبل سخت‌تر شده است. در این مقاله به بررسی اوضاع 5 رمزارز بزرگ پرداخته شده است.

رمز ارزها و بحران مالی جهانی؛ آینده 5 رمز ارز بزرگ با وجود این بحران چه خواهد شد؟

رکود جهانی و بازار رمز ارزها

بازارهای مالی در سطح جهان یکی از سخت‌ترین دوره‌های خود را پشت سر می‌گذارند. با همه‌گیری کرونا، وحشت از ضرر صنایع به جان سهامداران افتاده و در تصمیم‌گیری‌های خود دچار مشکلات اساسی شده‌اند (برای مطالعه بیشتر درباره تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و رمز ارزها می‌توانید به مقاله تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری مراجعه کنید.).

دولت‌ها برای جلوگیری از ریزش بازارهای سرمایه، اقدام به حمایت از این بازارها با تزریق پول کرده‌اند. گرچه این عمل در کوتاه‌مدت می‌تواند مشکلات بازارهای سرمایه را تسکین دهد اما در بلندمدت موجب کاهش ارزش پول‌های فیات می‌شود.

آرتور هیز، مدیرعامل BitMex و یک تریدر ناشناس با نام مستعار Crypto Capo پیش‌بینی کرده‌اند که بیت کوین تا 3 هزار دلار نیز کاهش خواهد یافت. هیز معتقد است که روند نزولی بازارهای سرمایه آمریکا دوباره از سر گرفته خواهد شد و این موضوع بر بازار رمز ارزها نیز مؤثر خواهد بود.

بازار رمز ارزها، بازاری بسیار پیش‌بینی‌ناپذیر است. یکی از مشکلات پیش رو، خطر ایجاد بحران مالی در ماه‌های آینده است. گرچه بحران مالی 2008 موجب کمک به پیدایش بیت کوین شد، اما هنوز این بازار در حال تکامل است و در شرایط بحران سنجیده نشده است. ممکن است این بحران موجب رشد و یا سقوط بیت کوین شود.

در ادامه با بررسی نمودارهای کوتاه‌مدت برخی رمز ارزها می‌بینیم که چه اتفاقی در آینده رقم خواهد خورد.

شمای کلی بازار رمزارزها

1- بیت کوین/دلار آمریکا (BTC/USD)

تحلیل تکنیکال بیت کوین

نمودار هفتگی بیت کوین نشان می‌دهد که وارد یک مثلث متقارن بزرگ شده است. شکست این مثلث به سمت بالا یا پایین می‌تواند روند این رمز ارز در چند ماه آینده را رقم بزند.

در میانه‌های مارس، قیمت به زیر حمایت این مثلث متقارن نفوذ کرد. گرچه این یک نشانه خوبی برای بیت کوین نبود اما پس از مدت کوتاهی دوباره به روند صعودی ادامه داد و وارد مثلث شد؛ اما اکنون گاوها در حال درگیری با مقاومت 7,724 دلار بر اساس میانگین متحرک نمایی 20 هفته‌ای هستند.

شیب میانگین متحرک نمایی 20 روزه به آرامی در حال کاهش است که نشان از ضعف قدرت روند صعودی دارد. گرچه در ژوئن سال گذشته قیمت به سطح 14000 دلار رسید، اما RSI نتوانست بالاتر از عدد 60 برود که این نشانه مناسبی برای این رمز ارز نیست.

در حال حاضر اگر گاوها بتوانند قیمت 7,700 دلار را رد کنند، حرکتی را تا میانگین متحرک ساده 50 هفته‌ای تا قیمت 8,676 دلار آغاز خواهد کرد. اگر چنانچه از این مقاومت نیز عبور کند تا قیمت 10,500 دلار که مقاومت مثلث است بالا خواهد رفت. شکست خط حمایت مثلث نشانه منفی برای این رمز ارز خواهد بود.

2- اتریوم/ دلار آمریکا (ETH/USD)

تحلیل تکنیکال رمزارز اتریوم

اتریوم 18 ماه است که بین 84.25 تا 366 دلار در حال نوسان است. این روند خنثی پس از یک سقوط سریع، معمولاً نشانه کف‌سازی برای یک رشد دیگر است. این روند خنثی در چنین کانال بزرگی برای نوسان‌گیری موقعیت بسیار مناسبی را در اختیار ما قرار می‌دهد.

قیمت اتریوم اخیراً به خط حمایت نزدیک شد که به سرعت توسط خریداران دوباره به سمت بالا رفت. این نشان می‌دهد که این خط حمایت به‌شدت معتبر است. این صعود اکنون با حمایت میانگین متحرک نمایی 171 دلار در حال روبه‌رویی است.

هر کاهشی از این قیمت ابتدا با حمایت 117 دلار و سپس با 84.25 دلار روبه‌رو خواهد شد. RSI در طول ریزش‌های اخیر حول عدد 40 باقی ماند که این یک واگرایی خوب برای رشد این رمز ارز است.

اگر گاوها موفق شوند که این رمز ارز را از میانگین متحرک 20 هفته‌ای و میانگین متحرک ساده 50 هفته‌ای (193.5 دلار) عبور دهند، رشد قیمت تا 288.59 و 366 دلار امکان‌پذیر است.

3- ریپل/ دلار آمریکا (XRP/USD)

نمودار تحلیل تکنیکال رمزارز ریپل

حدود دو سالی است که ریپل یک روند نزولی طولانی مدت را تجربه می‌کند و این مسئله از آن حکایت می‌کند که سرمایه‌گذاران از رالی‌های صعودی برای خروج از این ارز استفاده می‌کنند.

خط حمایت این روند بلندمدت، قیمت 0.22255 دلار بود که در دسامبر سال گذشته قیمت به زیر این حمایت نفوذ کرد اما به سرعت دوباره به بالای این حمایت بازگشت؛ اما در نهایت خریداران نتوانستند قیمت را بالای این خط حمایت نگه‌داشته و قیمت دوباره به زیر این خط حمایت نفوذ کرد.

هم میانگین متحرک شیب نزولی دارد و هم RSI در محدوده منفی قرار دارد که نشان از آن دارد که خرس‌ها دست بالاتر را در این ارز دارند.

در حال حاضر گاوها در تلاش‌اند که قیمت را دوباره به بالای خط حمایت بازگردانند. میانگین متحرک نمایی تقریباً به این قیمت نزدیک است، اما ما انتظار داریم که گاوها با قدرت زیادی از این نقطه دفاع کنند.

اگر گاوها موفق شوند که قیمت را بالای حمایت 0.22255 تثبیت کنند، یک حرکت صعودی تا میانگین متحرک ساده در قیمت 0.27730 دلار امکان‌پذیر است.

4- بیت کوین کش/ دلار آمریکا (BCH/USD)

نمودار تحلیل تکنیکال بیت کوین کش

بیت کوین کش در کانالی بین 166 تا 515 دلار برای حدود یک سال در نوسان است. در طول این مدت قیمت دو بار به خط حمایت برخورد کرده که نشان‌دهنده اعتبار بالای این حمایت است.

خرس‌ها اخیراً موفق شدند که این ارز را به زیر حمایت 166 دلار بکشانند، هرچند نتوانستند به قیمت‌های پایین‌تری دست یابند. این موضوع یک نشانه مثبت برای این ارز است.

قیمت این رمز ارز به سرعت وارد کانال قبلی شد ولی با مقاومت قدرتمندی در میانگین متحرک روبه‌رو شده است. حتی در جولای و دسامبر سال قبل، میانگین متحرک نقش مقاومت قدرتمندی را اجرا کرد.

با این وجود، گاوها نیاز دارند که قیمت را به بالای میانگین متحرک ساده در قیمت 303 دلار برسانند تا امکان رالی صعودی به قیمت 515 دلار را پیدا کند. شکست این کانال می‌تواند نشانه خوبی برای رشد قیمت تا 864 دلار فراهم آورد.

اگر قیمت از این نقطه به سمت پایین حرکت کند و به زیر 166 دلار کشیده شود، ممکن است تا حمایت بعدی و قیمت 141.11 دلار کاهش یابد.

5- بیت کوین اس وی/ دلار آمریکا (BSV/USD)

نمودار تحلیل تکنیکال بیت کوین اس وی

این رمز ارز یک سالی است که در کانالی بین 38.85 تا 254.13 در حال نوسان است. در ژانویه امسال، این آلت‌کوین توانست به سقف بالاتری دست یابد. هدف شکست این کانال قیمت 469 دلار بود ولی بیت کوین اس وی توانست به قیمت 458 دلار برسد.

قیمت این ارز از 458 دوباره نزول کرد ولی گاوها اقدام به حمایت از این رمز ارز در قیمت 254 دلار کردند اما این حمایت موفقیت‌آمیز نبود. شکست این ارز در رسیدن به سقف جدید باعث شد که بهای آن تا 82.771 دلار کاهش یابد.

پس از این کاهش، قیمت دوباره تا 277 دلار بالا رفت که برای روند نزولی اخیر یک اصلاح 50 درصدی فیبوناچی محسوب می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد که اکنون قیمت برای مدتی بین 77 تا 254 دلار نوسان می‌کند.

RSI نزدیک نقطه میانی است و میانگین متحرک نیز در حالت صاف و بدون زاویه قرار دارد که نشان از توازن خریداران و فروشندگان دارد.

اگر قیمت به بالای 254.13 دلار برسد، نشانه خوبی برای آغاز روند صعودی است. این روند می‌تواند تا قیمت 382.47 دلار ادامه پیدا کند. در این مسیر قیمت‌های 268.842 و 319.424 دلار ممکن است همانند نقاط مقاومت عمل کنند. ولی اگر قیمت به زیر 77 دلار کشیده شود تا حمایت 38.85 دلار کاهش می‌یابد.

برای آشنایی بیشتر با بازار رمز ارزها، توصیه می‌شود که دوره رایگان آشنایی با بازار ارزهای دیجیتال را تماشا بفرمایید.

مطالب پیشنهادی
رمزارزها بر مدار صعود؛ بررسی برترین رمزارزها با احتمال رشد بالا

رکود جهانی و بازار رمز ارزها بازارهای مالی در سطح جهان یکی از سخت‌ترین دوره‌های خود را پشت سر می‌گذارند. با...

رمزارزها در سراشیبی نزول؛ پنج رمزارز با برترین عملکرد در هفته‌ی...

رکود جهانی و بازار رمز ارزها بازارهای مالی در سطح جهان یکی از سخت‌ترین دوره‌های خود را پشت سر می‌گذارند. با...

بازار رمزارزها تحت تاثیر کرونا؛ ریزش 26 درصدی بیت‌کوین تنها در یک روز

رکود جهانی و بازار رمز ارزها بازارهای مالی در سطح جهان یکی از سخت‌ترین دوره‌های خود را پشت سر می‌گذارند. با...

نظرات