بلاگ/تحلیل
شناسه خبر:55 تاریخ انتشار:1398/10/09 16:42 نویسنده: سجاد قرباغی
رشد قیمت جهانی طلا؛ بی‌توجه به توافق تجاری چین و امریکا

در این مقاله تحلیلی به بررسی علل رشد قیمت جهانی طلا و بی‌توجهی آن به توافق تجاری چین و امریکا می پردازیم که از منظر عوامل بنیادی و تکنیکال تحلیل شده است.

رشد قیمت جهانی طلا؛ بی‌توجه به توافق تجاری چین و امریکا

طلای جهانی که پس از گذراندن یک سال پرنوسان برای حدود 3 ماه در اصلاح به سر می‌برد، طی روزهای اخیر سال 2019 مجدداً از سطح 1500 دلار عبور کرد تا نشان دهد تمایلی به اصلاح بیشتر ندارد. اما چه دلایلی این بار موجب افزایش قیمت جهانی طلا شد؟

عوامل بنیادی:

بررسی تحولات در سطح اقتصاد جهانی نشان می‌دهد عواملی همچون تنش‌های اقتصادی و سیاسی، افزایش بدهی دولت‌ها، انتظار رکود در بسیاری کشورها و ... که طی یک سال اخیر با افزایش نگرانی در اقتصاد جهانی موجب رشد قیمت طلا شدند، همچنان به قوت خود باقی هستند.

وجود همین نگرانی‌ها باعث شد که پیشرفت مذاکرات آمریکا و چین نیز نتواند رشد طلا را برای بیش از چند ماه متوقف کند.اما همین پیشرفت مذاکرات درکنار برخی عوامل دیگر موجب افزایش قیمت نفت و سایر کامودیتی‌ها شد و طلا هم که با آنها رابطه مستقیمی دارد از این اتفاق اثر پذیرفت.

از طرف دیگر بازار بورس آمریکا با عبور از همه سقف‌های قبلی اکنون با ریسک بالایی برای سرمایه‌گذاری مواجه شده است. اقتصاد این کشور که از سال 2008 تا کنون در طولانی‌ترین دوره رونق خود به سر می‌برد، در انتظار دوره رکود است و احتمال تداوم روند مثبت بورس آمریکا رفته رفته کمتر می‌شود.

مجموع این عوامل در کنار اصلاح قیمت طلا طی ماه‌های اخیر موجب شد تا برخی افراد برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری خود تصمیم به اختصاص بخشی از سبد خود به طلا بگیرند.

عوامل تکنیکال:

در طول یک سال اخیر طلا تا حد زیادی تکنیکال‌پذیر بوده و حتی رشد اخیر آن نیز از منظر تکنیکال توجیه‌پذیر است لذا می توان اهداف تکنیکالی آن را با ضریب بالایی محتمل دانست.

همانطور که در نمودار نمایان است، حرکت طلا کانالیزه بوده و با موج شماری ساده می‌توان گفت در آغاز موج 5 قرار گرفته که می‌تواند با تداوم رشد به سطح 1700 الی 1750 دلار برسد.

موج شماری قیمت جهانی طلااز نمای نزدیک نیز همزمان با شکسته شدن سقف کانال شاهد عبور میانگین متحرک 26 روزه از 52 روزه هستیم که نشان از صعودی شدن مجدد روند است.

نمودار تکنیکال قیمت جهانی طلا

جمع بندی:

وضعیت بنیادی و تکنیکال موجود نشان می‌دهند که روند صعودی طلا هنوز به انتها نرسیده و می‌توان بخش مطلوبی از سبد سرمایه‌گذاری را به این دارایی اختصاص داد.

 
 

 

 

دسته بندی: تحلیل تحلیل طلا
مطالب پیشنهادی
نظرات