بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:125 تاریخ انتشار:1398/11/10 22:38
دامنه نوسان

تعریف دامنه نوسان

دامنه نوسان نشانگر میزان قیمتی است که یک سهم در یک روز معاملاتی می‌تواند به آن میزان افزایش یا کاهش داشته باشد. دامنه نوسان در بسیاری از بازارهای مالی دنیا مفهومی ندارد. در واقع برای نوسان قیمت در این بازارها محدودیتی در طول روز وجود ندارد. دامنه نوسان در بازار سرمایه ایران با اين هدف ایجاد شد که در مواقع بحراني يا در مواردي که بازار تحت تأثير رفتارهاي هيجانـي قرار دارد، از بروز نوسانات شديد در قيمت سهم و در نتيجه، ضرر و زيـان سرمایه‌گذاران جلوگيري کند. این میزان برای هر سهم بسته به بازاری است که سهم مورد نظر به آن تعلق دارد. میزان دامنه نوسان سهام بورسی، فرابورسی و بازار پایه متفاوت هستند. دامنه نوسان سهم می‌تواند با قوانینی که سازمان بورس اوراق بهادار تعیین می‌کند، تغییر کند. به طور کلی در حال حاضر دامنه نوسان سهام بورسی و فرابورسی ۱۰ درصد می‌باشد. به عنوان مثال اگر قیمت یک سهم ۱۰۰ تومان باشد، این سهم در یک روز معاملاتی می‌تواند از ۹۵ تومان تا ۱۰۵ تومان نوسان کند. برای تعیین دامنه نوسان به قیمت پایانی روز قبل سهم مراجعه می‌کنیم.

مواردی که از محدودیت دامنه نوسان تبعیت نمی‌شود

بر اساس مقررات بازار سرمایه روزهایی وجود دارد که سهم از محدودیت دامنه نوسان تبعیت نمی‌کند. این موارد عبارتند از:

  • بازگشایی سهام پس از مجمع عمومی عادی سالانه برای تقسیم سود
  • بازگشایی سهام پس از مجمع فوق‌العاده برای کاهش یا افزایش سرمایه
  • بازگشایی سهام پس از افشای اطلاعات مهم

در موارد ذکر شده در بالا دامنه نوسان سهم می‌تواند افزایش یابد یا حتی سهام بدون دامنه نوسان باز شود. در این موارد لزوماً سهام با قیمت‌های مثبت بالا باز نمی‌شود. بلکه این باز شدن در قیمت مثبت یا منفی به علت بسته شدن سهم و خبرهای پیرامون آن بستگی دارد.

مزایا و معایب دامنه نوسان

باید توجه داشت که چالش‌های زیادی در ایجاد دامنه نوسان وجود دارد؛ زیرا دامنه نوسان هم دارای مزایا و هم دارای معایبی است. از مزایای آن می‌توان به کاهش تلاطم و نوسانات شدید بازار، محافظت از سرمایه سرمایه‌گذاران، جلوگیری از بروز بحران‌های مالی و حفظ بازار اشاره کرد. همچنین تأخیر در کشف قیمت، عکس‌العمل بیش از اندازه، دخالت در معاملات و کاهش نوسان‌ها از معایب اعمال دامنه نوسان به شمار می‌روند. با این حال در بسیاری از بازارهای مالی دنیا در گذر زمان و با توجه به رشد بازارهای مالی، دامنه نوسان قیمت سهم افزایش‌ یافته است.

برچسب ها : دامنه نوسان
مطالب پیشنهادی
نظرات