بلاگ/تحلیل
شناسه خبر:676 تاریخ انتشار:1399/08/17 21:27 نویسنده: فاطمه رشیدی
خلاصه تحلیل روزانه سهم کرازی

در این مقاله به بررسی خلاصه تحلیل روزانه کارخانجات تولید شیشه راضی ‌(کرازی)‌‌ که در کانال فیندو منتشر می‌شود می‌پردازیم.

خلاصه تحلیل روزانه سهم کرازی

 

شرکت کارخانجات تولید شیشه رازی (سهامی‌عام) در سال 1363 با نام کارخانجات تولیدی شیشه دارویی رازی و به صورت سهامی‌خاص در تهران تأسیس شد. و طبق مصوبه مجمع عمومی فوق العاده در سال 1383 به سهامی‌عام تبدیل شد.

شرکت کارخانجات تولید شیشه رازی با نماد کرازی در سال 1384 برای اولین بار در بازار اول بورس (تابلوی اصلی)، در گروه سایر محصولات غیرفلزی و با قیمت 2,800 ریال مورد معامله قرار گرفت.

دفتر مرکزی شرکت در استان تهران، شهر تهران، خیابان فاطمی و محل فعالیت اصلی شرکت در تاکستان، سه راهی زنجان-همدان واقع شده است.

فعالیت اساسی شرکت تهیه، تولید، توزیع و صادرات انواع شیشه‌های دارویی، بهداشتی، آزمایشگاهی و صنعتی، است.

محصولات تولیدی شرکت به دو بخش شیشه‌های دارویی و غیردارویی تقسیم می‌شوند.

مواداولیه مصرفی شامل سیلیس، شیشه خرده و کربنات سدیم است.

شرکت کارخانجات تولید شیشه رازی (کرازی)، دارای دو شرکت فرعی است.

شرکت بهین پویان صنعت (سهامی‌خاص) که در زمینه تولید و طراحی قطعات صنعتی فعالیت می‌کند. و همچنین شرکت آرا شیشه زرین(سهامی‌خاص) که با هدف پالایش، فرآوری و پردازش انواع شیشه و خرید، فروش، واردات و صادرات کلیه کالاهای بازرگانی و شیشه به ثبت رسیده است.

طبق گزارش منتهی به شهریور ماه 1399:

 • شرکت دارای تعداد 207 نفر پرسنل تولیدی و 261 نفر پرسنل غیرتولیدی است.
 • حدود 28 درصد از فروش شرکت صادراتی بوده است.                                

 

کرازی

 • همانطور که مشخص است، شرکت فعالیت عملیاتی خوبی داشته است. و در هر ماه نسبت به سال گذشته، با رشد تولید همراه بوده است.

 

کرازی

 • علاوه بر تولید، مقدار فروش نیز نسبت به مدت مشابه در سال قبل، روند صعودی داشته است. و همین امر آینده خوبی را از لحاظ سودآوری برای شرکت متصور می‌سازد.

 

کرازی

 • افزایش مقدار فروش در کنار افزایش نرخ محصولات، باعث شده تا درآمد شرکت با شیب بیشتری افزایش یابد. در هفت ماهه ابتدایی سال شرکت 256 میلیارد تومان فروش داشته است. که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد 98 درصدی را تجربه کرده است.

 

کرازی

 • اگرچه حاشیه سود شرکت نسبت به سال 1395 مقدار کمتری را نشان می‌دهد. اما نکته مهم ثبات این نسبت در 4 سال گذشته است. به طوری که در این 4 سال حاشیه سود عملیاتی و خالص به طور متوسط بین 32 تا 35 درصد بوده است.

 

کرازی

 • همانطور که در نمودارهای قبل توضیح داده شد. رشد درآمد شرکت، رشد سودآوری را نیز در پی داشته است. به طوری که در گزارش منتهی به شهریور 1399 شرکت به ازای هر سهم 80 تومان سود شناسایی کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 118 درصد رشد داشته است.

 

کرازی

سرمایه شرکت در بدو تأسیس مبلغ 200 میلیارد ریال بوده است.

آخرین افزایش سرمایه شرکت کارخانجات تولید شیشه رازی در 1398 از محل سود انباشته به میزان 41 درصد بوده است. که طی این فرآیند سرمایه شرکت از 850 میلیارد ریال به 1,200 میلیارد ریال تغییر یافته است. شرکت تا به حال افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، نداشته است.

 

کرازی

شرکت بهین پویان صنعت(سهامی خاص) از سهامداران عمده این شرکت است. و بیش از 55 درصد از مالکیت شرکت در اختیار اشخاص حقیقی است.

وضعیت تابلوی معاملات:

 • میانگین حجم معاملات در ماه تقریباً ۲ برابر حجم مبناست و‌ می‌تواند قیمت پایانی را پر کند.
 • شناوری سهم ۴۴٪ است که مناسب نیست.
 •  قدرت فروشندگان حقیقی در روز جاری بیشتر از خریداران حقیقی بوده است.
 • با توجه به سرمایه ۱,۲۰۰ میلیاردی و حجم معاملات ۶ میلیونی، وضعیت نقدشوندگی سهم نیز مناسب نیست.
 • در ۵ روز گذشته قیمت پایانی سهم مثبت بسته شده است.

 

کرازی

 • اختلاف سرانه در پنج روز اخیر روند نزولی را سپری کرده است. بیشترین مقدار آن 75 و کمترین مقدار آن 33 میلیون تومان بوده است. نکته مهم معاملات در این نماد کاهش قدرت خریدار و فروشنده در این بازه زمانی بوده است که اگر ادامه داشته باشد، منجر به کاهش نقدینگی سهم خواهد شد.

 

کرازی

 • در سه ماهه اخیر کلیت بازار بازدهی منفی داشته است. در این بین نماد کرازی با افت 31 درصدی، بیش از شرکت‌های هم گروه خود، افت قیمتی را تجربه کرده است.

تکنیکال:

 • روند صعودی قیمت سهم از دی ماه 1398 آغاز شده و تا اواسط تیر 1399 با 430 درصد بازدهی ادامه یافته است.
 • پس از 60 درصد اصلاح قیمتی، سهم حمایت 62 درصد فیبوناچی را از دست داده و مجددا روند صعودی در پیش گرفته است.
 • اندیکاتور MACD سیگنال ورود به سهم را نشان می‌دهد.
 • در صورتی که میانگین متحرک کوتاه مدت، میانگین متحرک بلندمدت را رو به بالا بشکند می‌توان انتظار ادامه روند صعودی تا قیمت 24500 و سپس 31000 ریال را داشت.
 • ضمناً قیمت 22,000 ریال مقاومت مهمی محسوب می‌شود.

 

کرازی

کرازی

تجزیه و تحلیل ریسک:

از ریسک‌های پیش روی شرکت می‌توان به ریسک نوسانات نرخ‌ارز (بخش زیادی از دارایی‌های شرکت از محل تسهیلات ارزی تأمین مالی شده‌اند، لذا نوسانات نرخ‌ارز می‌تواند بر عملکرد شرکت تأثیر گذارد.) ریسک کاهش مواد اولیه (با توجه به درصد بالای مصرف شيشه خرده در توليد بطري و عدم وجود فرهنگ‌سازی مناسب جهت تفکیک زباله شیشه‌ای توسط مصرف کننده نهایی، اين صنعت ممكن است با كاهش عرضه شيشه خرده و استفاده از مواداوليه جايگزين با نرخ بالاتر و درصد پرت بيشتر مواجه گردد. از این رو همواره کاهش عرضه شیشه خرده مي‌تواند حاشيه سود توليدات گروه شيشه دارويي رازي را تحت تأثير قرار دهد)، ریسک نقدینگی (افزايش نرخ‌ارز، مقرون به صرفه شدن صادرات و دپوي پايين موجودي که باعث بهبود روند نقدينگي شركت می‌شود) و ریسک تحریم‌های بین‌المللی (که می‌تواند تهیه و نوسازی تجهیزات و ماشین‌آلات شرکت را با موانعی رو‌به‌رو سازد) اشاره نمود.

برنامه و طرح‌های توسعه:

با توجه به مازاد تقاضا بر عرضه، شرکت قصد دارد ظرفیت تولید را با احداث کوره جدید و نصب سه خط تولید با تکنولوژی روز به میزان 240 تن در روز افزایش دهد.

شرکت در حال حاضر قادر به تولید شیشه در رنگ‌های مختلف نبوده و تنها تولیداتش را به رنگ سفید عرضه می‌نماید. از این رو شرکت قصد دارد با طرح توسعه جدید این امکان را به محصولاتش اضافه کند. تا بتواند سهم بزرگتری از بازار را به دست گیرد.

برچسب ها : کرازی
دسته بندی: تحلیل
مطالب پیشنهادی
نظرات