بلاگ/اصطلاحات ارزهای دیجیتال
شناسه خبر:364 تاریخ انتشار:1399/01/24 00:24
حمله 51 درصدی

 

همانطور که می‌دانید در یک شبکه بلاک ‌چین، تراکنش‌ها باید ابتدا توسط تمامی اعضا تایید شود. سپس این تراکنش‌ها توسط ماینرها در بلوک‌ها ذخیره شده و بلوک در شبکه بلاک ‌چین قرار می‌گیرد.

اگر بتوان کنترل بیش از 50 درصد محاسبات یک شبکه بلاک ‌چین را در اختیار گرفت می‌توان تقریبا به کل تراکنش‌های آن شبکه مسلط شد.

این حملات معمولا در شبکه‌هایی که از روش اثبات کار یا (Proof Of Work) استفاده می‌کنند رخ می‌دهد و همین عامل موجب شد بسیاری از شبکه‌ها به فکر تغییر عملکرد به سمت شیوه‌های دیگر مانند اثبات سهام (Proof Of Stack) باشند.

با حمله 51 درصدی می‌توان یک شبکه بلاک‌ چین را از حالت عدم تمرکز خارج ساخته و به شکل متمرکز تبدیل کرد. این اتفاق در شبکه های بزرگ بلاک ‌چین مانند بیت‌کوین یا اتریوم بسیار سخت است. به عنوان مثال درحال حاضر نرخ هش بیت‌کوین 100 اگزاهش بر ثانیه است و اگر فردی بخواهد 51 درصد محاسبات را در اختیار بگیرد، باید به نرخ هشی حدود 50 اگزاهش برسد که تقریبا امری بسیار محال و بسیار هزینه بر است.

اما در شبکه‌های کوچک بلاک ‌چینی معمولا اینطور نیست و به راحتی حملاتی به آن‌‌ها صورت می‌گیرد، برای مثال ورج، زن‌کش، موناکوین، بیت کوین گلد، لایت کوین کش و اتریوم کلاسیک از حملات ۵۱ درصد آسیب دیدند. در این موارد تقریبا بیش از 50 درصد شبکه تحت کنترل مهاجمان قرار گرفت و پس از میلیون‌ها دلار کلاهبرداری، این شبکه‌ها از دسترس خارج شدند.

برچسب ها : حمله 51 درصدی
مطالب پیشنهادی
نظرات