بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:164 تاریخ انتشار:1398/11/21 14:58 نویسنده: مدیر سیستم
حق تقدم

حق تقدم چیست؟ 

معمولا پس از آنکه یک شرکت افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران را انجام می‌دهد، اوراقی با نام حق تقدم سهام منتشر می‌نماید. اما حق تقدم چیست؟

پس از افزایش سرمایه، تعداد سهام شرکت نیز به نسبت میزان درصد افزایش سرمایه، افزایش می‌یابد. براساس قانون تجارت، باید تلاش شود تا میزان مالکیت سهامداران ثابت بماند. در اینجا شرکت اقدام به انتشار اوراق حق تقدم می‌کند که به واسطه آن، سهامداران قبلی شرکت در خرید سهام جدید منتشر شده اولویت دارند.

پس از انتشار حق تقدم، سهامداران در مدتی معلوم که البته نباید کمتر از 60 روز باشد می‌توانند با واریز 1000 ریال به حساب شرکت بابت هر حق تقدم، آن را تبدیل به سهم کنند. پروسه تبدیل حق تقدم به سهم پس از ثبت افزایش سرمایه نزد سازمان بورس صورت می‌گیرد که بین 3 تا 6 ماه به طول می‌انجامد. سهامداران در صورتی که تمایلی به استفاده از حق تقدم خود نداشته باشند در طول همین مدت می‌توانند آن را به فروش برسانند.

معاملات حق تقدم چگونه انجام می‌شود؟

معاملات حق تقدم نیز فرایندی مشابه معاملات سهام دارد و از طریق کارگزاری‌ها صورت می‌گیرد. نماد هر حق تقدم همانند نماد آن شرکت است با این تفاوت که به انتهای نام نماد، یک حرف "ح" اضافه می‌شود تا از نماد اصلی تمیز داده شود.

دامنه نوسان حق تقدم‌ها 2 برابر دامنه نوسان سهام شرکت‌ها است و این بدان معناست که یک حق تقدم در طول روز می‌تواند تا 20 درصد نوسان را ثبت نماید. افرادی که حتی قبلا سهامدار شرکت نبوده‌اند نیز می‌توانند اقدام به خرید این حق تقدم‌ها نمایند و در صورتی که علاقه‌مند بودند، آن را تبدیل به سهم نمایند.

برخی از افراد نیز صرفا به دلیل آنکه دامنه نوسان 20 درصدی برای حق تقدم‌ها وجود دارد وارد معاملات آن شده و تلاش می‌کنند تا از آن سود ببرند.

 

مطالب پیشنهادی
نظرات