بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:122 تاریخ انتشار:1398/11/10 22:11 نویسنده: مدیر سیستم
حباب

حباب به چه معناست؟

حتما شما نیز تاکنون بسیار شنیده‌اید که قیمت یک کالا و یا یک سهم دارای حباب است. اما حباب در زبان مالی دقیقا به چه معناست و چه موقع می‌گوییم که بازار ما دارای حباب است؟

به‌طور کلی هر کالا و یا سهمی دارای یک ارزش ذاتی و یک ارزش بازاری است. ارزش ذاتی یک کالا برابر با هزینه‌ای است که برای تولید آن کالا صرف شده است. به عنوان مثال برای محاسبه ارزش ذاتی "ماست" باید ابتدا هزینه مواد اولیه را محاسبه کنیم و سپس با هزینه دستمزد کارگران و همچنین هزینه فرآوری آن جمع کنیم تا ارزش ذاتی آن بدست بیاید.

اما ارزش بازاری همین کالا عبارت است از میزان پولی که خریداران تمایل دارند برای بدست آوردن این کالا به تولیدکننده بپردازند. عوامل بسیاری مانند کیفیت نسبت به رقبا، میزان عرضه و تقاضا و... بر قیمت بازاری یک کالا تاثیر می‌گذارند.

زمانی که ارزش بازاری این کالا از ارزش ذاتی آن بیشتر شده و فاصله بسیاری می‌گیرد، می‌گوییم که قیمت این کالا دارای حباب است.

در بازار سرمایه نیز برای محاسبه ارزش ذاتی یک شرکت باید میزان دارایی‌های آن شرکت همچنین میزان سوددهی آن را محاسبه کنیم. ارزش بازاری هر شرکت نیز بر اساس تقاضای خریداران سهام این شرکت در بازار بورس مشخص می‌شود. زمانی که ارزش سهام این شرکت از ارزش ذاتی آن فاصله چشمگیری پیدا کند می‌گوییم که قیمت این سهم دارای حباب است.

 

برچسب ها : حباب ارزش ذاتی
مطالب پیشنهادی
نظرات