بلاگ/بورس
شناسه خبر:799 تاریخ انتشار:1400/10/24 00:19 نویسنده: معصومه رنج خواه
جذاب‌ترین افزایش سرمایه‌ها

در این مقاله به بررسی سهامی می‌پردازیم که در دو ماه آینده افزایش سرمایه خواهند داشت و جذاب‌ترین این سهام را از مناظر مختلف بررسی می‌کنیم.

افزایش سرمایه چیست؟

شرکت‌ها معمولا بعد از گذشت چندین سال از شروع فعالیت خود به‌منظور اجرای طرح‌های توسعه، اصلاح ساختار مالی و... نیاز به تامین مالی را احساس می‌کنند. این واحدها می‌توانند از راه‌های گوناگون (تسهیلات بانکی، انتشار اوراق بدهی، تامین مالی از طریق سهامداران و...) نیاز خود را تامین کنند. تامین مالی از طریق بازار سرمایه (افزایش سرمایه) به شرکت‌ها کمک می‌کند، جهت اصلاح ساختار مالی یا اجرای طرح‌های توسعه خود به منابع مالی ارزان قیمت دسترسی پیدا کنند و درگیر پرداخت هزینه‌های سنگین بهره بانکی نشوند.

چهار روش افزایش سرمایه شرکت‌ها عبارتند از:

 

افزایش سرمایه‌هایی که منجر به بهبود عملیات و سودآوری شرکت‌ها می‌شوند نسبت به افزایش سرمایه‌هایی که صرفا با هدف خروج از مشمولیت ماده 141 قانون تجارت می‌شوند جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران بلندمدت دارند. دلیل این موضوع نیز این است که این نوع افزایش سرمایه‌ها صرفا برای خرید زمان است و تاثیری بر روند فعالیت بنگاه تجاری ندارد.

 البته در صورت تامین منابع مالی مورد نیاز برای خروج از مشمولیت این ماده از تجدید ارزیابی دارایی‌ها بازار از این موضوع استقبال می‌کند. دلیل این موضوع نیز رقیق شدن قابل‌توجه قیمت سهام و همچنین افزایش تعداد سهام موجود در پرتفوی است (البته به همان نسبت قیمت سهم نیز شکسته می‌شود).

در این مطلب قصد داریم به بررسی افزایش سرمایه‌ نمادهایی که در دو ماه آینده انجام می‌شوند بپردازیم و جذاب‌ترین آن‌ها را از لحاظ شرایط قیمتی و بنیادی ارزیابی کنیم.

طبق بررسی‌های صورت گرفته از سایت کدال تعداد 21 نماد قرار است به‌دلایل مختلفی از جمله اصلاح ساختار مالی یا بهبود عملیات شرکت طی دو ماه آینده سرمایه‌ی خود را از محل‌های مختلف افزایش دهند.

افزایش سرمایه‌های دو ماه آتی بر حسب درصد افزایش سرمایه:

افزایش سرمایه‌های دو ماه آتی بر حسب درصد افزایش سرمایه

 

جذاب‌ترین افزایش سرمایه‌ها (از منظر درصد افزایش سرمایه)

کمنگنز: شرکت معادن منگنز ایران درنظر دارد در دو ماه آینده از محل سود انباشته و مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی منابع مالی مورد نیاز خود را تامین کند. درصد افزایش سرمایه‌ این شرکت 631درصد بوده که طی آن سرمایه‌ شرکت از مبلغ 202,400ميليون ريال به مبلغ 1,480,000ميليون ريال افزایش می‌یابد. (مجمع عمومی فوق‌العاده برگزار شده)

 

آبسال: شرکت آبسال نیز با هدف اصلاح ساختار مالی خود قصد دارد سرمایه‌ خود را از مبلغ 360,000میلیون ریال به مبلغ 1,800,000میلیون ریال افزایش دهد. منبع تامین مالی افزایش سرمایه‌ ذکر شده از محل سود انباشته شرکت است و این افزایش سرمایه سبب  رشد 400درصدی سرمایه این شرکت خواهد شد.

 

کطبس: شرکت ذغال‌سنگ نگین طبس قصد دارد از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به میزان 324درصد سرمایه‌ خود را افزایش دهد. در اثر این تامین مالی سرمایه شرکت از 18,500میلیون ریال به مبلغ 785,000میلیون ریال افزایش می‌یابد.

 

جذاب‌ترین افزایش سرمایه‌ها از لحاظ قیمت تئوریک

بعد از عملی شدن افزایش سرمایه قیمت سهم بعد از بازگشایی دستخوش تغییراتی می‌شود که می‌تواند برای سهامداران جذاب باشد. هر میزان قیمت تئوریک سهم پس از مجمع کمتر باشد، منجر به افزایش جذابیت معاملاتی سهم در بازار می‌شود. باتوجه به افزایش سرمایه‌های ذکر شده در دو ماه آینده نمادهای "خاور"، "سامان" و "وپویا" به‌دلیل پایین بودن قیمت تئوریک ممکن است برای سهامداران جذابیت زیادی داشته باشند.

 

خاور: شرکت ایران ‌خودرو دیزل در نظر دارد که به‌منظور اصلاح ساختار مالی و تسویه تسهیلات مالی، سرمایه‌ خود را به میزان 138درصد افزایش دهد. بعد از برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده، طبق فرمول قیمت تئوریک سهم به  1,097 ریال می‌رسد.

 

سامان: بانک سامان به‌منظور اصلاح ساختار مالی خود قصد دارد از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها منابع مورد نیاز خود را تامین کند. افزایش سرمایه شرکت 198درصد بوده و بعد از بازگشایی نماد معاملاتی، قیمت تئوریک آن 2,305 ریال خواهد شد.

 

وپویا: شرکت سرمایه‌گذاری پویا قصد دارد به‌منظور اصلاح ساختار مالی و جلوگيری از خروج نقدينگی، افزایش سرمایه 75درصدی را اجرایی کند. نقدینگی مورد نیاز شرکت از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی است. در اثر اعمال این افزایش سرمایه انتظار داریم قیمت تئوریک سهم بعد از بازگشایی 2,342ریال باشد.

 

جذاب‌ترین افزایش سرمایه‌ها از منظر شرایط بنیادی

افزایش سرمایه در صورتی می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی عملیات واحد تجاری بگذارد که منجر به افزایش سودآوری شود. بهتر است سهامداران قبل از شرکت در افزایش سرمایه به این نکته توجه داشته باشند که آیا هدف شرکت برای افزایش سرمایه انجام طرح‌های توسعه‌ای است یا صرفا پرداخت بدهی‌‌‌های شرکت هدف افزایش سرمایه است؟

شرکتی که به منظور پرداخت بدهی‌های خود و اصلاح ساختار مالی اقدام به افزایش سرمایه می‌کند از لحاظ بنیادی وضعیت مطلوبی نداشته و نمی‌تواند عایدی چندانی هم برای سهامداران به ارمغان بیاورد. از میان نمادهای ذکر شده جهت افزایش سرمایه نمادهای کمنگنز، دالبر، فولاژ ، آریا و وتوس باهدف اجرای طرح‌های توسعه‌ای خود اقدام به افزایش سرمایه کرده‌اند.

 

کمنگنز:  شرکت معادن منگنز ایران درنظر دارد سرمایه‌ی خود را از مبلغ 202,400 ميليون ريال به مبلغ 1,480,000 ميليون ريال، از محل سود انباشته و مطالبات حال شده و آورده نقدي افزايش دهد. هدف شرکت از این افزایش سرمایه این است که مبلغ 200,374 میلیون ریال را به خرید ماشین آلات و 1,077,226 میلیون ریال را به سرمایه‌گذاری بلندمدت اختصاص دهد. طرح‌های عمده‌ در دست اجرا این شرکت شامل پیشروی و آماده‌سازی، استخراج از معدن شاکی ومعادن روباز، باطله‌برداری از معدن منگنز وشهرستانک و طرح حفاری اکتشافی معدن پیروزی است.

 

دالبر: شرکت داروسازی البرز درنظر دارد از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی سرمایه خود را از 3,080,000 میلیون ریال به 4,580,000 میلیون ریال برساند. علاوه‌بر این شرکت درنظر دارد از طریق تامین مالی پروژه‌هایی از قبیل ساخت انبار طبقاتی،ساخت ساختمان و تاسسات واحد مایعات و طرح احداث سایت تولید سفالوسپورین‌ها را اجرایی کند. 

 

فولاژ: شرکت فولاد آلیاژی ایران در نظر دارد از محل سود انباشته به میزان 100درصد سرمایه‌ی خود را افزایش دهد. هدف شرکت از این افزایش سرمایه جبران مخارج سرمايه‌ای انجام‌شده‌ طرح توسعه‌ "يزد يک" است. این پروژه با هدف راه‌اندازی واحد ذوب و ریخته‌گری و تاسیسات و ساختمان‌های نیمه صنعتی در دست اجرا است؛ همچنین میزان پیشرفت این طرح تا پایان شهریور ماه سال جاری 65درصد بوده که پیش بینی می‌شود تاپایان سال 1400 این طرح به بهره‌برداری برسد.

 

نتیجه‌گیری

شرکت‌ها منابع مالی مورد نیاز خود را برای تحقق اهداف خود از طرق مختلفی تامین می‌کنند. باتوجه به این که تسهیلات بانکی هزینه‌های زیادی را برای شرکت‌ها به همراه دارد عموم شرکت‌ها ترجیح می‌دهند از طریق سهامداران مبلغ مورد نیاز خود را تامین کنند. در دو ماه آینده 21 سهم موجود در بازار قصد افزایش سرمایه از محل‌های متفاوتی با هدف اصلاح ساختار مالی و انجام طرح‌های توسعه‌ای و... را در دستور کار دارند. جذاب‌ترین افزایش سرمایه‌ها از نظر بالا بودن درصد افزایش سرمایه نمادهای کمنگنز، لابسا و کطبس است که در این بین نماد کمنگنز با هدف اجرای طرح‌های خود دست به افزایش سرمایه زده است. علاوه‌بر این نماد خاور به‌دلیل پایین بودن قیمت تئوریک سهم بعد از افزایش سرمایه می‌تواند توجه بازار را به سمت خود جذب کند.

 

در انتها ذکر این نکته ضروریست که بررسی دقیق انواع افزایش سرمایه‌ها نیازمند دانش دقیق و کامل بنیادی دارد که در این راستا می‌توانید با مشاهده سلسله دوره‌های آموزشی تحلیل بنیادی آکادمی فیندو(اینجا) در این زمینه به کسب دانش و مهارت بپردازید.

دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

افزایش سرمایه چیست؟ شرکت‌ها معمولا بعد از گذشت چندین سال از شروع فعالیت خود به‌منظور اجرای طرح‌های توسعه، اصلاح...

افزایش سرمایه‌های احتمالی در چند ماه آینده

افزایش سرمایه چیست؟ شرکت‌ها معمولا بعد از گذشت چندین سال از شروع فعالیت خود به‌منظور اجرای طرح‌های توسعه، اصلاح...

بالاترین میزان افزایش سرمایه‌ها در اسفندماه

افزایش سرمایه چیست؟ شرکت‌ها معمولا بعد از گذشت چندین سال از شروع فعالیت خود به‌منظور اجرای طرح‌های توسعه، اصلاح...

نظرات