بلاگ/بورس
شناسه خبر:769 تاریخ انتشار:1400/03/08 14:38
توصیه‌های بورسی به آقای رئیس جمهور!

در این مقاله به بررسی اصلی‌ترین مشکلات موجود در ریزساختارها و بخش‌هایی از بازار سرمایه می‌پردازیم و راه‌حل‌هایی برای رفع برخی از آن‌ها بیان می‌کنیم.

توصیه‌های بورسی به آقای رئیس جمهور!

رئیس جمهور آینده باید مسئله بازار سرمایه را یکی از الویت‌های اصلی برنامه اقتصادی خود قرار دهد. بازار سرمایه در سال 99 پیشتاز بازارهای سرمایه‌گذاری در ایران بود و رتبه اول کسب بازدهی را در بین آن‌ها کسب کرد. این بازار در ابتدای سال باتوجه به دعوت دولت و روزهای سبز متوالی مورد توجه عموم مردم قرار گرفت. اما در ادامه از 19 مردادماه افت بازار آغاز شد به‌صورتی که خیل عظیمی از فعالین تازه‌وارد بازار دچار زیان شدند. شاخص که تا روزهای پایانی مردادماه تا 2 میلیون واحد نیز رسیده بود. و رکوردی در تاریخ بازار سرمایه به جا گذاشت بود افت پیدا کرد و به محدود 1 میلیون واحد رسید.

از سوی دیگر برخی از افراد رشدهای سرسام‌آور بازار و ریزش شدید پس از آن را در مشکلاتی که در ریزساختارها وجود دارد دنبال می‌کنند. و اصلاح و تعریف دوباره آن‌ها را زمینه‌ای برای رشد دوباره بازار سهام و برگشت مجدد آن به شرایط منطقی می‌دانند. در ادامه به بررسی مشکلات در ریزساختارها و سایر بخش‌ها پرداخته و راه‌حل‌هایی برای رفع برخی از آن‌ها بیان می‌کنیم.

دسترسی محدود به تنها پنچ ردیف از سفارشات خریدو‌فروش

 در آنلاین کارگزاری‌ها و سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران تنها امکان دسترسی به پنچ ردیف  از سفارشات در دو قسمت خریدوفروش وجود دارد. حال آن که در آنلاین‌های‌ گروهی و استیشن کارگزاری‌ها می‌توان به بیش از  بیست ردیف از سفارشات در دو قسمت خریدوفروش دسترسی داشت.

این موضوع در کنار امکان ثبت سفارش توسط استیشن کارگزاری‌ها بعد از بسته شدن بازار باعث کاهش عدالت و توزیع رانت برای عده‌ای از افراد خاص شده است. برای حل این مشکل نیز بهترین کار ایجاد ساختاری برای مشاهده تعداد بیشتری از ردیف سفارشات است تا همه افراد بتوانند از این اطلاعات در معاملات خود استفاده کنند. همچنین امکان ارسال سفاش بعد از بسته شدن بازار برای استیشن کارگزاری‌ها نیز حذف شود.‌‎

عدم امکان فروش استقراضی در بازار

در بسیاری از بازارهای مالی دنیا ساختاری برای انجام معاملات فروش استقراضی (Short Selling) وجود دارد. در این معاملات فردی که به کاهش قیمت یک سهم اعتقاد دارد بدون در اختیار داشتن سهم به فروش آن می‌پردازد تا به کسب بازدهی از نزول قیمت آن برسد. این موضوع علاوه‌بر امکان کسب سود در بازارهای نزولی موجب کاهش تعداد نمادهای حبابی و کشف قیمت بهینه‌تر در بازار می‌شود.

وجود دامنه نوسان محدود در بازار سهام

دامنه نوسان با هدف کنترل هیجانات و جلوگیری از دست‌کاری قیمت به بازار ایران راه یافت؛ اما در ادامه باعث تشدید هیجانات و دست‌کاری در بازار به‌شکل عمده شد. افزایش پله‌ای دامنه نوسان و حذف آن پس از مدتی مشخص، سبب می‌شود بازار به‌سرعت خود را با واقعیت‌های اقتصادی تعدیل کرده. و روندها (چه صعودی چه نزولی) فرسایشی نش