بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:203 تاریخ انتشار:1398/12/02 01:50 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص هفتگی فیندو – 26 تا 30 بهمن 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو – 26 تا 30 بهمن 98

هفته‌ای که گذشت برای بسیاری از فعالان بازار سرمایه هفته مهم و حساسی بود. نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، بالا گرفتن بحث FATF و آغاز ماه آخر سال که موعد تسویه حساب‌های اعتباری اکثر کارگزاری‌هاست باعث شده بود تا اهالی بازار سرمایه با دقت و حساسیت بیشتری به رصد بازار در هفته اخیر بپردازند. از طرفی همان‌طور که در گزارش هفته قبل شاخص فیندو مشاهده کردیم در هفته قبل شاهد خروج نقدینگی هوشمند معنادار از بازار بودیم و بیم این می‌رفت که این روند خروج نقدینگی هوشمند از بازار در هفته اخیر نیز ادامه‌دار شود. در ادامه به بررسی دقیق اتفاقات هفته اخیر از نگاه شاخص فیندو خواهیم پرداخت. 

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

در هفته اخیر ارزش معاملات هفتگی حقیقی‌ها دربورس با 16 درصد رشد نسبت به هفته قبل خود، به عدد 21560 میلیارد تومان رسید. این رشد با توجه به تعطیلی یک روز در هفته قبل قابل پیش‌بینی بود و می‌توان گفت تغییرات چندانی از این بابت در مقایسه با هفته گذشته شاهد نبودیم و بطور میانگین در این هفته ارزش معاملات روزانه حقیقی‌ها به بیش از 4 هزار میلیارد تومان رسید. 

 

تغییرات شاخص فیندو در هفتۀ اخیر

شاخص فیندو

شاخص فیندو که بیانگر جریان نقدینگی هوشمند در بازار سرمایه است در هفته ای که گذشت به برآیند 2.89- میلیون تومان رسید که نشانی از خروج نقدینگی هوشمند قوی از بازار ندارد. (لازم به توضیح است که محدوده 3- تا 3+ نشان از نوسانات رایج جریان نقدینگی هوشمند دارد و نشانی از ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قدرتمند از بازار نیست و هرچه این عدد از 3- کمتر شود خروج نقدینگی هوشمند قوی‌تر و هرچه بیشتر از 3+ باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند قوی به بازار دارد.) 

در معاملات هفته اخیر در 4 روز از 5 روز شاهد شاخص فیندو منفی و در 1 روز یعنی روز یکشنبه شاخص فیندو عدد مثبت تجربه کرد. 

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته 

شاخص هفتگی فیندو

همان‌طور که گفته شد شاخص فیندو در هفته اخیر نسبتاً به هفته گذشته خود وضعیت بهتری را سپری کرد و مجدد به محدوده امن ( بالاتر از 3- میلیون تومان) بازگشت. همانطور که در تصویر بالا مشخص است در هفته منتهی به 16 بهمن نیز ما شاهد اعداد مشابه هفته اخیر بودیم.

اگر چه در 3 هفته اخیر اعداد شاخص فیندو منفی بودند اما در دو هفته این اعداد در محدوده خطرناک خروج نقدینگی هوشمند قرار نداشته و باید منتظر بود و دید جریان ورود و خروج نقدینگی هوشمند در اسفندماه چگونه رقم خواهد خورد. 

 

برترین صنایع از نظر ورود نقدینگی هوشمند

پس از بررسی برآیند جریان نقدینگی هوشمند در صنایع مختلف در هفته اخیر 3 صنعت زیر به ترتیب بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را تجربه کردند. 

1- فعالیت‌های کمکی به نهادهای واسط ( بورس، فرابورس، کالا،امید و ..) 

2- قند و شکر ( قشرین، فچار، قشهد و ..) 

3- شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی (وغدیر، وبانک و..) 

3 صنعت با بیشترین خروج نقدینگی هوشمند

1- بانک‌ها و موسسات اعتباری( وبملت، وبصادر، وتجارت و ..) 

2- استخراج نفت، گاز و خدمات جانبی (حفاری و ..) 

3- واسطه‌گری‌های مالی و پولی (ولشرق و ..) 

*ذکر این نکته ضروریست که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی نام هر صنعت صرفاً بعنوان مثال برای شرکت‌های آن صنعت است و معنای دیگری ندارد. 

نکات مهم شاخص فیندو در هفته اخیر:

1- شکسته شدن رکورد شاخص روزانه فیندو برای صنعت فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط در روز چهارشنبه 30 بهمن ماه 98 

2- حضور صنعت بانکداری برای دومین هفته متوالی در صدر لیست خروج نقدینگی هوشمند حقیقی‌ها  

3- حضور مجدد شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی برای دومین هفته پیاپی در لیست برترین صنایع از نظر ورود نقدینگی هوشمند حقیقی‌ها 

 

مهم: لازم به ذکر است اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به عنوان ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری در هفته آتی در نظر گرقته شود؛ بلکه تنها کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار بعنوان یکی از عوامل اثرگذار مورد رصد قرار گیرد و در کنار سایر عوامل به شما کمک کند. 

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

هفته‌ای که گذشت برای بسیاری از فعالان بازار سرمایه هفته مهم و حساسی بود. نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، بالا گرفتن...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

هفته‌ای که گذشت برای بسیاری از فعالان بازار سرمایه هفته مهم و حساسی بود. نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، بالا گرفتن...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

هفته‌ای که گذشت برای بسیاری از فعالان بازار سرمایه هفته مهم و حساسی بود. نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، بالا گرفتن...

نظرات