بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:475 تاریخ انتشار:1399/02/11 15:17 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص هفتگی فیندو – 6 تا 10 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو – 6 تا 10 اردیبهشت 99

هفته‌ای پررکورد 

بازار سرمایه ایران در این هفته مانند هفته گذشته با یکه‌تازی به کار خود ادامه داد و بدون هیچ مانعی قله‌های جدیدی را فتح کرد. نتیجه این افزایش‌های پیاپی در شاخص کل این است که این بازار در این هفته نیز، بیشترین بازدهی را در بین بازارهای موازی به خود اختصاص داد. در این هفته شاهد این موضوع بودیم که بازار سرمایه و حتی واژه "بورس"، بارها توسط دولت‌مردان و اخبار اشاره شد و در سخنان آن‌ها از این بازار به عنوان محلی مناسب برای سرمایه‌گذاری نام برده شد؛ بنابراین می‌توان این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که بازار سرمایه مورد حمایت قرار گرفته است. اما با این وجود، همچنان رشد شاخص کل و بازار سرمایه بیش از آن‌که باعث رضایت‌مندی شود، باعث نگرانی در اغلب فعالان بازار سرمایه شده است. چرا که این رشد بیش از انتظار همگان بوده و از طرفی بدون اصلاح مقطعی در حال انجام است که می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

همان‌طور که گفته شد بازار این هفته همانند روال چند هفته اخیر خود، وضعیت خوبی را سپری کرد در نتیجه شاخص کل توانست به بازدهی 18.4 درصدی برسد. همان‌طور که از عنوان انتخابی برای این هفته مشخص است، این هفته شاهد رکوردهایی در بازار سرمایه بودیم؛ رکوردهایی که زیاد دوام نداشتند و روز بعد از ثبت آن، دوباره شکسته می‌شدند. از جمله رکوردهای این هفته، افزایش 32158 واحدی شاخص کل در آخرین روز معاملاتی هفته، یعنی چهارشنبه است که در تاریخ بازار سرمایه این میزان رشد در یک روز معاملاتی بی‌سابقه بوده است.

همانند هفته گذشته، در این هفته نیز بارها شاهد تقابل شاخص فیندو و شاخص کل بودیم که به فعالان بازار سرمایه احتیاط را در معاملات اعلام می‌کرد. در ادامه به بررسی این شاخص و شرح آن در طول هفته خواهیم پرداخت.

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

عنوان دیگری که که می‌توان برای این هفته انتخاب کرد، هفته‌ای پرمعامله است. پس از آنکه در هفته گذشته، شاهد شکسته شدن رکورد ارزش معاملات حقیقی در طول هفته بودیم، این متغیر در این هفته بهتر از هفته گذشته خود عمل کرد و در نتیجه شاهد افزایش 15.1 درصدی ارزش معاملات حقیقی نسبت به هفته گذشته بودیم. کل ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 49428 میلیارد تومان بوده است تا همچنان شکستن رکورد از جمله عادت‌های این متغیر محسوب شود.

بررسی میانگین ارزش معاملات حقیقی روزهای هفته نشان می‌دهد که به‌طور میانگین در این هفته، معاملاتی به ارزش 9886 میلیارد تومان را توسط اشخاص حقیقی شاهد بودیم ولی در هفته گذشته این ارزش برابر 8587 میلیارد تومان بوده است.

اما علاوه بر شکسته شدن رکورد ارزش معاملات حقیقی در طول هفته، شاهد ثبت رکورد دیگری در این هفته بودیم؛ در روز یکشنبه 7 اردیبهشت، در بازار سرمایه ایران معاملاتی به ارزش 14284 میلیارد تومان انجام شد که باعث شد این روز در تاریخ بازار سرمایه ایران به یادگار ثبت شود. بررسی وضعیت معاملات در این روز نشان می‌دهد که یکی از دلایل افزایش ارزش معاملات حقیقی می‌توان، عرضه شدن صف‌های خرید تشکیل شده در میانه بازار دانست که باعث افزایش قابل توجه ارزش معاملات در این مقطع شد.

بارها در تشریح گزارش شاخص فیندو اشاره کردیم که دنبال کردن روند ارزش معاملات حقیقی در کل بازار، می‌تواند سرنخ خوبی به ما در جهت شناسایی روند بازار دهد. به عنوان مثال در گزارش‌هایی که در اسفند ماه و بازار اصلاحی منتشر کردیم، به این موضوع اشاره کردیم که همچنان افزایش ارزش معاملات باعث طی کردن روند صعودی در روزهای آتی می‌شود. در نتیجه در فرودین ماه شاهد بازاری قدرتمند و گاوی بودیم. اما این متغیر بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. چرا که با توجه به نقدینگی زیادی که وارد بازار سرمایه شده است، کوچکترین اخطار و احساس خطر از سوی فعالان بازار سرمایه می‌تواند تبعات مخاطره‌آمیزی داشته باشد.

 

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

نمودار شاخص هفتگی فیندوشاخص فیندو که بیانگر جریان نقدینگی هوشمند در بازار سرمایه است در هفته‌ای که گذشت به برآیند 6.3- میلیون تومان رسید. همان‌طور که از عدد نهایی شاخص مشخص است، هفته‌ خوبی را سپری نکردیم. لازم به توضیح است که محدوده 3- تا 3+ نشان از نوسانات رایج جریان نقدینگی هوشمند دارد و نشانی از ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قدرتمند از بازار نیست و هرچه این عدد از 3- کمتر شود خروج نقدینگی هوشمند قوی‌تر و هرچه بیشتر از 3+ باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند قوی به بازار دارد.

همان‌طور که بیان کردیم، شاخص فیندو در اکثر روزهای هفته، در مقابل شاخص کل ایستاد و بارها خروج نقدینگی هوشمند را از کلیت بازار هشدار داد؛ هشداری که این دید را نسبت به احتیاط در معاملات و همچنین عدم خوش‌بینی بالا در وضعیت حاصل می‌کرد.

بررسی این شاخص در طی روزهای هفته نشان می‌دهد که این شاخص دو نیمه متفاوت را در طول هفته سپری کرد؛ در نیمه اول هفته، شاهد روندی نزولی در شاخص فیندو بودیم و در نیمه بعدی هفته، روند شاخص فیندو تغییر کرد و با سپری کردن روند صعودی به کار خود پایان داد.

همان‌طور که در نمودار مشخص است، در روز دوشنبه کمترین مقدار شاخص فیندو که نشان‌دهنده بیشترین خروج نقدینگی هوشمند است را با عدد 9.9- میلیون تومان شاهد بودیم؛ بیشترین مقدار شاخص فیندو نیز در روز چهارشنبه با عدد 0.2+ ثبت شد که باعث سپری کردن روند صعودی این شاخص در انتهای بازار شده است.

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

مقایسه شاخص هفتگی فیندو با شاخص فیندو هفته‌های گذشتهپس از آنکه شاخص فیندو در هفته گذشته، به روند صعودی یک ماهه خود پایان داد، در این هفته شاخص فیندو عددی کمتر از برآیند هفته گذشته را ثبت شد تا این دید نسبت به شروع روند نزولی در این شاخص به‌وجود آید. در یک ماه گذشته، این شاخص در محدوده امن (بالاتر از 3- میلیون تومان) قرار داشته است، ولی در دو هفته متوالی شاهد این موضوع بودیم که عدد شاخص فیندو کمتر از عدد 3- میلیون تومان قرار دارد و طبق تعاریف این شاخص، از محدوده امن خود خارج شده است.

اما در کنار مباحث گفته شده توجه به این نکته الزامیست که میانگین وزنی شاخص روزانه فیندو در سه ماه گذشته برای هر روز ۳.۴- میلیون تومان بوده است که برآیند این شاخص در هفته‌ای که گذشت کمتر از آن مقدار بوده است.

ذکر این نکته الزامیست که در روزهایی که اکثر سهام صف خرید را تجربه می‌کنند، نسبت‌های نقدینگی و اختلاف سرانه اعتبار کمتری نسبت به روزهای عادی معاملات پیدا می‌کند. اما تیم فیندو در تلاش است با تعریف متغیرهای جدید دقت شاخص فیندو را به حداکثر برساند تا در روزهایی مشابه روزهای این هفته، ابزاری کاراتر را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ای که گذشت

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند را داشتند به این صورت زیر می‌باشد:

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

 • ساخت محصولات فلزی (چدن، فاراک، فاما و... )
 • واسطه‌گری‌های مالی و پولی (ولشرق، ولتجار، وارس و...)
 • فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط (بورس، فرابورس، امید و ...)

 

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهد کرد:

 • بانک‌ها و موسسات اعتباری (وبملت، سامان، وبصادر و... )
 • رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن (پرداخت، آپ، رانفور و...)
 • لاستیک و پلاستیک (پتایر، پکویر، پلوله و...)

(ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

 

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

 • در روز دوشنبه 8 اردیبهشت رکورد جدیدی در شاخص فیندو برای کل بازار ثبت شد و آن ثبت عدد 9.9- میلیون تومان به عنوان عدد نهایی شاخص فیندو است که در تاریخ منتشره این شاخص بی‌سابقه بود.
 • در روز یکشنبه 7 اردیبهشت، ارزش معاملات حقیقی با ارزش 14284 میلیارد تومان توانست رکورد جدیدی را در تاریخ بازار سرمایه ثبت کند. (توجه: این عدد ارزش معاملاتی است که توسط اشخاص حقیقی در طول یک روز انجام شده است که این مبلغ در تاریخ بازار سرمایه ایران برای اولین بار ثبت شده است)
 • پس از آنکه در سه روز متوالی در هفته گذشته در صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری شاهد خروج نقدینگی هوشمند بودیم، در این هفته نیز این صنعت در چهار روز متوالی یعنی روزهای یکشنبه، دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است.

ترین‌های هفته

 • بالاترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت ساخت محصولات فلزی تعلق می‌گیرد که با عدد 51.24+ میلیون تومان در روز چهارشنبه 10 اردیبهشت بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
 • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن تعلق می‌گیرد که با عدد 67.34- میلیون تومان در روز دوشنبه 8 اردیبهشت بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

هفته‌ای پررکورد  بازار سرمایه ایران در این هفته مانند هفته گذشته با یکه‌تازی به کار خود ادامه داد و بدون هیچ مانعی...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

هفته‌ای پررکورد  بازار سرمایه ایران در این هفته مانند هفته گذشته با یکه‌تازی به کار خود ادامه داد و بدون هیچ مانعی...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

هفته‌ای پررکورد  بازار سرمایه ایران در این هفته مانند هفته گذشته با یکه‌تازی به کار خود ادامه داد و بدون هیچ مانعی...

نظرات