بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:458 تاریخ انتشار:1399/02/04 14:22 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص هفتگی فیندو – 30 فروردین تا 3 اردیبهشت 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو – 30 فروردین تا 3 اردیبهشت 99

هفته‌ای نه چندان مناسب برای شاخص فیندو


بازار سرمایه ایران در این هفته نیز مانند هفته گذشته با یکه‌تازی به کار خود ادامه داد تا همچنان بیشترین بازدهی را در بین بازارهای مالی به خود اختصاص دهد. نکته قابل توجه این است که در این مقاطع که بازارهای جهانی تحت تاثیر عوامل مختلفی از قبیل شیوع ویروس کرونا و همچنین کاهش قیمت کالاهای جهانی از جمله نفت قرار گرفته است، بازار سرمایه ایران بدون توجه به این عوامل بیشترین بازدهی را در بین بازارهای جهانی نیز تصاحب کرده است و از این جهت نیز رکورددار است.

رشد شاخص کل بیش از آنکه باعث رضایت‌مندی شود، باعث نگرانی در اغلب فعالان بازار سرمایه شده است. چرا که این رشد، بیش از انتظار همگان بوده و از طرفی بدون اصلاح مقطعی در حال انجام است که می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

همان‌طور که گفته شد، بازار این هفته وضعیت خوبی را سپری کرد؛ در نتیجه شاخص کل توانست رشد 14.9 درصدی را ثبت کند. علاوه بر رکورد بازدهی بازار سرمایه در جهان، رکوردهای دیگری نیز در این هفته شاهد بودیم که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

اما در این هفته بارها شاهد تقابل شاخص فیندو و شاخص کل بودیم که به فعالان بازار سرمایه احتیاط را در معاملات اعلام می‌کرد. در ادامه به بررسی این شاخص و شرح آن در طول هفته خواهیم پرداخت.

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

در این هفته برای بار دیگر، شاهد رکوردشکنی ارزش معاملات حقیقی بودیم. رکوردی که در تاریخ بازار سرمایه بی‌سابقه بوده است؛ کل ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 42935 میلیارد تومان بوده است که نسبت به هفته گذشته، افزایش 24.1 درصدی را شاهد بودیم.

بررسی میانگین ارزش معاملات حقیقی روزهای هفته نشان می‌دهد که به‌طور میانگین در این هفته، معاملاتی به ارزش 8587 میلیارد تومان را توسط اشخاص حقیقی شاهد بودیم ولی در هفته گذشته این ارزش برابر 6915 میلیارد تومان بوده است.

بارها در تشریح گزارش شاخص فیندو اشاره کردیم که دنبال کردن روند ارزش معاملات حقیقی در کل بازار، می‌تواند سرنخ خوبی به ما در جهت شناسایی روند بازار دهد. به عنوان مثال، در گزارش‌هایی که در اسفند ماه و بازار اصلاحی منتشر کردیم، به این موضوع اشاره کردیم که همچنان افزایش ارزش معاملات باعث طی کردن روند صعودی در روزهای آتی می‌شود. در نتیجه در فرودین ماه شاهد بازاری قدرتمند و گاوی بودیم. اما این متغیر بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. چرا که با توجه به نقدینگی زیادی که وارد بازار سرمایه شده است، کوچکترین اخطار و احساس خطر از سوی فعالان بازار سرمایه می‌تواند تبعات مخاطره‌آمیزی را در پی داشته باشد.

 

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

تغییرات شاخص فیندو در طی هفته گذشتهشاخص فیندو که بیانگر جریان نقدینگی هوشمند در بازار سرمایه است، در هفته‌ای که گذشت به برآیند 4.78- میلیون تومان رسید. همان‌طور که از عدد نهایی شاخص مشخص است، هفته خوبی را سپری نکردیم. لازم به توضیح است که محدوده 3- تا 3+ نشان از نوسانات رایج جریان نقدینگی هوشمند دارد و نشانی از ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قدرتمند از بازار نیست و هرچه این عدد از 3- کمتر شود خروج نقدینگی هوشمند قوی‌تر و هرچه بیشتر از 3+ باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند قوی به بازار دارد.

شاخص فیندو در طول هفته بارها خروج نقدینگی هوشمند را از کلیت بازار هشدار داد؛ هشداری که این دید را نسبت به احتیاط در معاملات و همچنین عدم خوش‌بینی بالا نسبت به وضعیت بازار حاصل می‌کرد.

بررسی این شاخص در طی روزهای هفته نشان می‌دهد که این شاخص روندی صعودی را سپری کرد؛ به‌طوری که در روز یکشنبه کمترین مقدار شاخص فیندو که نشان‌دهنده بیشترین خروج نقدینگی هوشمند است را با عدد 9.1- میلیون تومان شاهد بودیم. این عدد برای اولین بار در تاریخ منتشره شاخص فیندو برای کلیت بازار ثبت شد که رکوردی از این بابت محسوب می‌شود. اما نکته قابل توجه در این روز، ارزش بالای معاملات می‌باشد که دلیل آن را می‌توان عرضه صف‌های خریدی که روز شنبه در بازار تشکیل شده بود، در نظر گرفت.

در مابقی روزهای هفته، اگرچه شاخص کل مثبت بود و بازار با سبزپوشی به کار خود پایان می‌داد، ولی شاخص فیندو با ثبت اعداد منفی، همچنان در مقابل شاخص کل ایستادگی می‌کرد.

 

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

مقایسه شاخص فیندو هفتگی با هفته‌های گذشتهدر یک ماه گذشته و آخرین شاخص فیندو هفتگی که منتشر شد، این شاخص در محدوده امن ( بالاتر از 3- میلیون تومان) قرار داشته است، ولی این هفته شاخص فیندو از این قاعده پیروی نکرد و به محدوده کمتر از 3- میلیون تومان وارد شد. از طرفی شاخص فیندو در این هفته، به روند صعودی این شاخص در یک ماه اخیر پایان داد و در نتیجه هفته آینده، هفته حساسی برای آن است؛ چرا که می‌تواند تا حدودی وضعیت ادامه بازار و روند آن در روزهای آتی را برای ما روشن سازد.

اما در کنار مباحث گفته شده توجه به این نکته الزامیست که میانگین وزنی شاخص روزانه فیندو در سه ماه گذشته برای هر روز ۳.۴- میلیون تومان بوده است؛ که برآیند این شاخص در هفته‌ای که گذشت کمتر از آن مقدار بوده است.

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ای که گذشت

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند را داشتند به صورت زیر می‌باشد.

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

 • اطلاعات و ارتباطات (های وب، اوان، اپرداز و ... )
 • منسوجات (نطرین، نتوس، نمرینو و ... )
 • سرمایه‌گذاری‌ها (گوهران، ونیکی، واعتبار و ...)

 

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهده کرد:

 • سایر واسطه‌گری‌های مالی (ولیز، ولساپا، وایران و... )
 • شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی (وامید، وصندوق، وغدیر و ...)
 • حمل و نقل و انبارداری ( حریل، حفارس، حتوکا و...)

(ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

 

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

 • در روز یکشنبه 31 فروردین، رکورد جدیدی در شاخص فیندو برای کل بازار ثبت شد و آن ثبت عدد 9.1- میلیون تومان به عنوان عدد نهایی شاخص فیندو است که در تاریخ منتشره این شاخص بی‌سابقه بود.
 • در روز یکشنبه 31 فروردین، ارزش معاملات حقیقی با ارزش 11398 میلیارد تومان توانست رکورد جدیدی در تاریخ بازار سرمایه را ثبت کند. (توجه: این عدد ارزش معاملاتی است که توسط اشخاص حقیقی در طول یک روز انجام شده است که این مقدار در تاریخ بازار سرمایه ایران برای اولین بار ثبت شده است.)
 • در تمام روزهای هفته، شاخص فیندو با ثبت اعداد منفی، خروج نقدینگی هوشمند را نشان می‌داد.
 • صنعت رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن در سه روز یعنی روزهای شنبه، دوشنبه و سه‌شنبه به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است.
 •  صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری در سه روز یعنی روزهای شنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه، به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است.

ترین‌های هفته

 • بالاترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت منسوجات تعلق می‌گیرد که با عدد 21.39+ میلیون تومان در روز دوشنبه 1 اردیبهشت، بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
 • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری تعلق می‌گیرد که با عدد 38.72- میلیون تومان در روز شنبه 30 فروردین، بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

هفته‌ای نه چندان مناسب برای شاخص فیندو بازار سرمایه ایران در این هفته نیز مانند هفته گذشته با یکه‌تازی به کار...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

هفته‌ای نه چندان مناسب برای شاخص فیندو بازار سرمایه ایران در این هفته نیز مانند هفته گذشته با یکه‌تازی به کار...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

هفته‌ای نه چندان مناسب برای شاخص فیندو بازار سرمایه ایران در این هفته نیز مانند هفته گذشته با یکه‌تازی به کار...

نظرات