بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:345 تاریخ انتشار:1399/01/21 15:45 نویسنده: معصومه رنج خواه
شاخص هفتگی فیندو – 16 تا 20 فروردین 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو – 16 تا 20 فروردین 99

اولین شاخص هفتگی فیندو در سال 99 


امروز 21 فروردین 1399 است. در این 21 روزی که از سال جدید گذشته است، اتفاقات مهمی دربازارهای جهانی رخ داده است؛ از جمله سقوط نفت به محدوده 23 دلار و اصلاحات سنگین در قیمت‌های کالا و شاخص بازارهای جهانی؛ اگرچه در ادامه نفت به محدوده بالای 34 دلار رسیده است ولی همچنان اقتصاد و بازارهای جهانی متاثر از ویروس کرونا هستند که باعث اصلاحات سنگینی در بازارهای مالی شده است.

اما بازار سرمایه ایران به این اتفاقات واکنشی نشان نداد و در این مدت توانست به بازدهی 17 درصدی برسد و عیدی خوبی نصیب سهامداران کند. در کنار وضعیت خوب شاخص کل و بازار سرمایه، شاخص فیندو نیز وضعیت خوبی را گذارند. در ادامه به بررسی و شرح این شاخص می‌پردازیم.

 

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

پربحث‌ترین و مهم‌ترین فاکتور در هفته‌ای که گذشت، افزایش قابل توجه ارزش معاملات حقیقی بوده است؛ کل ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 33179 میلیارد تومان بوده است که نسبت به هفته گذشته، افزایش 33.4 درصدی را شاهد بودیم.

بررسی میانگین ارزش معاملات حقیقی روزهای هفته نشان می‌دهد که به‌طور میانگین در این هفته معاملاتی به ارزش 6636 میلیارد تومان را توسط اشخاص حقیقی شاهد بودیم ولی در هفته گذشته این ارزش برابر 4956 میلیارد تومان بوده است. نکته مثبت معاملات این هفته این است که افزایش ارزش معاملات حقیقی به‌‌صورت مقطعی نبوده و به‌صورت تدریجی افزایش معاملات را شاهد بودیم. در نتیجه با ادامه‌دار بودن این روند در هفته آتی، می‌توان انتظار شروع روند جدیدی از معاملات را داشت.

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

شاخص هفتگی فیندوشاخص فیندو که بیانگر جریان نقدینگی هوشمند در بازار سرمایه است در هفته‌ای که گذشت به برآیند 2.11- میلیون تومان رسید. همان‌طور که از عدد نهایی شاخص مشخص است، هفته‌ای متعادل را گذراندیم. لازم به توضیح است که محدوده 3- تا 3+ نشان از نوسانات رایج جریان نقدینگی هوشمند دارد و نشانی از ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قدرتمند از بازار نیست و هرچه این عدد از 3- کمتر شود خروج نقدینگی هوشمند قوی‌تر و هرچه بیشتر از 3+ باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند قوی به بازار دارد.

شاخص فیندو در طول هفته روندی کاملا صعودی را سپری کرد؛ به‌طوری که این شاخص در ابتدای هفته شروع خوبی نداشت و در ادامه وضعیت بهتری پیدا کرد؛ به‌طوری که در روزهای 19 و 20 فروردین توانست اعداد مثبتی را ثبت کند.

کمترین مقدار شاخص فیندو که نشان‌دهنده بیشترین خروج نقدینگی هوشمند است در روز 17 فروردین با عدد نهایی 8.9- میلیون تومان ثبت شد. ذکر این نکته الزامیست که به دلیل معاملاتی که در این مقطع در نماد دماوند شاهد بودیم، عدد شاخص فیندو به عنوان کمترین عدد هفته در این روز شناسایی شد. اگر معاملات مشکوک که در این نماد انجام شد را نادیده بگیریم، عدد شاخص فیندو در این روز برابر 3.5- میلیون تومان بوده است.

در آخرین روز معاملاتی، یعنی 20 فروردین، شاخص فیندو با ثبت عدد 4.4+ میلیون تومان بیشترین عدد را در طول هفته ثبت کرد؛ در کنار وضعیت خوب شاخص فیندو در این روز، شاخص کل نیز با رشد 13871 واحدی به کار خود پایان داد.

نکته مثبت معاملات این هفته این است که در کنار افزایش شاخص فیندو در طول هفته، ارزش معاملات حقیقی نیز به‌طور قابل توجهی افزایش داشته است که همین امر باعث امیدواری سهامداران نسبت به روزهای آتی و ادامه‌دار بودن روند روبه رشد بازار سرمایه شده است. 

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

شاخص هفتگی فیندوشاخص فیندو در یک ماه اخیر در محدوده امن ( بالاتر از 3- میلیون تومان) قرار داشته است، این واکنش شاخص فیندو با توجه به افزایش قابل توجهی که در ارزش معاملات حقیقی دیده می‌شود نکته مثبتی است.

نکته قابل توجه این است که میانگین وزنی شاخص روزانه فیندو در سه ماه گذشته برای هر روز ۳.۴- میلیون تومان بوده است که اعداد این شاخص در معاملات این هفته بازار به صورت خیره‌کننده‌ای بالا و در محدوده مثبت قرار گرفته است. 

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند را داشتند به این صورت زیر می‌باشد:

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

 • فلزات اساسی ( فسرب، هرمز، فملی و ...)
 • شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی (وصندوق، وامید، وغدیر و... )
 • محصولات شیمیایی (شبصیر، شکربن، پترول و ...)

 

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهد کرد:

 • عرضه برق، گاز و بخار ( دماوند، بفجر، بزاگرس و ...)
 • محصولات کاغذی (چکارن، چکاپا، و... )
 • فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط (بورس، فرابورس، کالا و...)

(ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

 

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

 • در روز سه‌شنبه 19فروردین رکورد جدیدی در شاخص فیندو برای کل بازار ثبت شد و آن ورود نقدینگی هوشمند در اکثر بازه‌های زمانی نیم ساعته بازار است؛ به‌طوری که در کل جریان معاملاتی، در 6 بازه نیم ساعته شاهد شاخصی مثبت و ورود نقدینگی هوشمند بودیم.
 • صنعت عرضه برق، گاز و بخار در سه روز متوالی در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه به‌عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است.
 • صنعت فلزات اساسی در دو روز متوالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است. نکته مثبت این ورود نقدینگی، افزایش قابل توجه ارزش معاملات حقیقی آن است که باعث تاثیر زیادی به‌روی شاخص کل هفته شده است.

ترین های هفته

 • بالاترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به فلزات اساسی تعلق می‌گیرد که با عدد 22.03+ میلیون تومان در روز چهارشنبه 20 فروردین بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
 • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت عرضه برق، گاز و بخار تعلق می‌گیرد که با عدد 111.54- میلیون تومان در روز یکشنبه 17 فروردین بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

برچسب ها : شاخص هفتگی فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

اولین شاخص هفتگی فیندو در سال 99  امروز 21 فروردین 1399 است. در این 21 روزی که از سال جدید گذشته است، اتفاقات مهمی دربازارهای جهانی رخ داده است؛ از...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

اولین شاخص هفتگی فیندو در سال 99  امروز 21 فروردین 1399 است. در این 21 روزی که از سال جدید گذشته است، اتفاقات مهمی دربازارهای جهانی رخ داده است؛ از...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

اولین شاخص هفتگی فیندو در سال 99  امروز 21 فروردین 1399 است. در این 21 روزی که از سال جدید گذشته است، اتفاقات مهمی دربازارهای جهانی رخ داده است؛ از...

نظرات
مجتبی رضایی

سلام. از مدیریت محترم سایت فیندو و همکاران زحمت کش ایشان در گردآوری، تنظیم و ارائه اطلاعات مفید پیرامون جریان ورود و خروج نقدینگی هوشمند به بازار سرمایه، نهایت سپاسگزاری را دارم.

مدیر سیستم

سلام سپاس از همراهی شما