بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:262 تاریخ انتشار:1398/12/29 21:04 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص هفتگی فیندو – 24 تا 28 اسفند 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو – 24 تا 28 اسفند 98

سال 98 به اتمام رسید؛ سالی که بازار سرمایه توانست با رشد 186 درصدی به کار خود پایان دهد. آخرین هفته سال را به‌گونه‌ای گذراندیم که بازارهای جهانی اصلاحات سنگینی را ثبت کردند؛ نفت به محدوده 25 دلاری به ازای هر بشکه رسید و اغلب کشورها، هفته‌ای نزولی را در بازارهای مالی خود شاهد بودند. بازار سرمایه ایران نیز از این قاعده مستثنا نشد؛ در روزهایی که آخرین مهلت برای پرداخت اعتبار کارگزاری‌ها بود و همچنین سایه اصلاحات سنگین و ریزش‌های بازارهای جهانی بر روی بازار سرمایه احساس می‌شد، این بازار توانست با کاهش 7311 واحدی نسبت به هفته قبل به کار خود پایان دهد. در نتیجه شاخص کل، این هفته کاهش 1.40 درصدی را به خود دید. اما در آن طرف ماجرا شاخص فیندو وضعیت متعادلی را گذارند. در ادامه به بررسی و شرح این شاخص می‌پردازیم. 

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

کل ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 18964 میلیارد تومان بوده است که نسبت به هفته‌ی گذشته افزایش 7.23 درصدی را شاهد بودیم. ذکر این نکته الزامی است که در هفته‌ی گذشته، 4ر وز معاملاتی داشتیم و همین امر باعث کاهش ارزش معاملات حقیقی در آن هفته بوده است. بررسی میانگین ارزش معاملات حقیقی روزهای هفته نشان می‌دهد که به‌طور میانگین در این هفته معاملاتی به ارزش 3793 میلیارد تومان را توسط اشخاص حقیقی شاهد بودیم ولی در هفته گذشته این ارزش برابر 4421 میلیارد تومان بوده است. در نتیجه، به‌طور میانگین در این هفته، کاهش ارزش معاملات حقیقی را شاهد بودیم. این کاهش را نمی‌‌‌توان دلیلی بر اتفاقات خاصی در بازار دانست. همان‌طور که گفته شد کاهش قیمت جهانی نفت و همچنین سردرگمی سهام‌داران نسبت به تأثیر آن بر روی بازار، موجب کاهش چشم‌گیر معاملات شده است.


تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت


شاخص هفتگی فیندو
شاخص فیندو که بیانگر جریان نقدینگی هوشمند در بازار سرمایه است در هفته‌ای که گذشت به برآیند 3.01- میلیون تومان رسید. همان‌طور که از عدد نهایی شاخص مشخص است، هفته‌ای متعادل را گذراندیم. لازم به توضیح است که محدوده 3- تا 3+ نشان از نوسانات رایج جریان نقدینگی هوشمند دارد و نشانی از ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قدرتمند از بازار نیست و هرچه این عدد از 3- کمتر شود خروج نقدینگی هوشمند قوی‌تر و هرچه بیشتر از 3+ باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند قوی به بازار دارد.
شاخص فیندو در طول هفته شروع خوبی نداشت اما در ادامه این شاخص وضعیت بهتری پیدا کرد؛ به‌طوری‌که در روزهای یکشنبه و چهارشنبه(شاخص فیندو 25 اسفند- شاخص فیندو 28 اسفند) توانست اعداد مثبتی را ثبت کند.
 کمترین مقدار شاخص فیندو که نشان‌دهنده بیشترین خروج نقدینگی هوشمند است در روز شنبه(شاخص فیندو 24 اسفند)  با عدد نهایی 13.9- میلیون تومان ثبت شد. در آن طرف ماجرا، شاخص کل نیز در این روز با اصلاح 17522 واحدی به کار خود پایان داد. 
در کنار وضعیت نامناسب شاخص فیندو در روز شنبه، این شاخص در روز یکشنبه وضعیت متفاوتی سپری کرد؛ به‌طوری‌که اگرچه شاخص کل در این روز 8333 واحد اصلاح کرد اما روند شاخص فیندو و همچنین بهبود وضعیت آن باعث امیدواری سهامداران نسبت به برگشت شاخص کل به روند روبه بالای خود شد و در نتیجه این شاخص در انتهای بازار با عدد 0.5+ میلیون تومان به کار خود خاتمه داد.
اما در آخرین روز معاملاتی سال، یعنی چهارشنبه (شاخص فیندو 28 اسفند)، شاخص فیندو با ثبت عدد 3.5+ میلیون تومان در کنار رشد 10470 واحدی شاخص کل، عیدی خوبی به سهام‌داران داد تا با خاطره‌‌ای خوش سال را به پایان ببرند.


مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

شاخص هفتگی فیندو
شاخص فیندو برای سومین هفته متوالی، وضعیت متعادلی را گذراند. به‌طوری‌که بعد از افت در هفته منتهی 7 اسفند(شاخص هفتگی فیندو) این شاخص در ادامه به محدوده امن ( بالاتر از 3- میلیون تومان) بازگشت.

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدینگی هوشمند را داشتند به‌صورت زیر می‌باشد: 

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:
ساخت محصولات فلزی ( فاراک، چدن، فاذر و... ) 
قند و شکر (قثابت، قشرین، قنقش و...)
مخابرات ( اخابر و همراه)

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهده کرد:

محصولات کاغذی ( چکارن، چکاپا، چکاوه)
ماشین آلات و دستگاه‌های برقی ( بکام، بالبر، بترانس و... ) 
استخراج زغال‌سنگ (کپرور، کشرق، کطبس) 
(ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز روبروی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

در روز دوشنبه 26 اسفند (شاخص فیندو 26 اسفند) رکورد جدیدی در شاخص فیندو برای کل بازار ثبت شد و آن ثبت عدد 83.3+ میلیون تومان در ساعت 11 بود. با بررسی‌های انجام شده به این نکته پی برده شد که معاملات انجام شده در نمادهای فرابورس و فروی که در این ساعت انجام شد موجب افزایش قابل توجه شاخص فیندو در این ساعت شده است.
برای دومین هفته متوالی، صنعت ساخت محصولات فلزی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است.
برای دومین هفته متوالی، صنعت استخراج زغال‌سنگ نیز به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شده است.


برترین‌های هفته

بالاترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت قند و شکر تعلق می‌گیرد که با عدد 37.60+ میلیون تومان در روز چهارشنبه 28 اسفند(شاخص فیندو 28 اسفند) بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت محصولات کاغذی تعلق می‌گیرد که با عدد 101.54- میلیون تومان در روز دوشنبه 26 اسفند(شاخص فیندو 26 اسفند) بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نباید به‌عنوان یک ملاک برای تصمیم‌گیری هفته آتی قرار گیرد، بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

توصیه می‌شود که برای اشراف بیشتر به کلیه بازارهای سرمایه‌گذاری ایران دوره آموزشی رایگان آموزش همگانی سرمایه‌گذاری را مشاهده نمایید. همچنین برای آشنایی بیشتر با بازار بورس می‌توانید دوره آموزشی رایگان آشنایی با بازار بورس را مشاهده کنید.

برچسب ها : شاخص هفتگی فیندو
دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

سال 98 به اتمام رسید؛ سالی که بازار سرمایه توانست با رشد 186 درصدی به کار خود پایان دهد. آخرین هفته سال را به‌گونه‌ای گذراندیم که بازارهای جهانی اصلاحات...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

سال 98 به اتمام رسید؛ سالی که بازار سرمایه توانست با رشد 186 درصدی به کار خود پایان دهد. آخرین هفته سال را به‌گونه‌ای گذراندیم که بازارهای جهانی اصلاحات...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

سال 98 به اتمام رسید؛ سالی که بازار سرمایه توانست با رشد 186 درصدی به کار خود پایان دهد. آخرین هفته سال را به‌گونه‌ای گذراندیم که بازارهای جهانی اصلاحات...

نظرات
Hamid honarmand

دیدگاە نظریه پردازان در مورد هفته های اول سال 99 آیا ورود سرمایه سیر صعودی خواهد داشت ؟

مدیر سیستم

سلام جناببرای پاسخ به سوالتون پیشنهاد میکنم محتوای تحلیل کارشناسان بازار سرمایه در سال 1399 را مطالعه کنید