بلاگ/شاخص فیندو
شناسه خبر:215 تاریخ انتشار:1398/12/09 15:03 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص هفتگی فیندو – 3 تا 7 اسفند 98

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی را که سهام آن‌ها مورد توجه پول‌های حقیقی‌های هوشمند بوده است، شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو – 3 تا 7 اسفند 98

در هفته‌ای که اتفاقات مهمی از قبیل اضافه شدن ایران به لیست سیاه FATF  (برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله FATF و لیست سیاه این کارگروه؛ تبعات ورود ایران به لیست سیاه FATF مراجعه کنید.)، شیوع ویروس کرونا (برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری مراجعه کنید.) و همچنین آغاز ماه اسفند که موعد تسویه حساب‌های اعتباری اکثر کارگزاری‌ها است بر بازار سایه انداخته بود، اهالی بازار سرمایه بازاری سرخ پوش را پیش‌بینی می‌کردند؛ اما برخلاف تصور عموم، شاخص کل این هفته بازدهی 9.53 درصد را ثبت کرد. از طرفی همان‌طور که در گزارش هفته قبل شاخص فیندو مشاهده کردیم در هفته قبل شاهد خروج نقدینگی هوشمند معنادار از بازار بودیم و بیم این می‌رفت که این روند خروج نقدینگی هوشمند از بازار در هفته اخیر نیز ادامه‌دار شود. در ادامه اتفاقات هفته اخیر را از نگاه شاخص فیندو بررسی خواهیم کرد.

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

کل ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 25499 میلیارد تومان بوده است که نسبت به هفته گذشته افزایش 18درصدی را شاهد بودیم. به طور میانگین در هر روز معاملاتی 5 هزار میلیارد تومان معامله توسط اشخاص حقیقی صورت گرفته است.

تغییرات شاخص فیندو بازار  هفته‌ای که گذشت

شاخص-فیندو

شاخص فیندو که بیانگر جریان نقدینگی هوشمند حقیقی در بازار سرمایه است در هفته‌ای که گذشت به برآیند 5.99- میلیون تومان رسید که آن را با فرض تکرار شوندگی در هفته‌های آتی، می‌توان نشانی از خروج نقدینگی هوشمند قوی از بازار در نظر گرفت.
لازم به توضیح است که محدوده 3- تا 3+ نشان از نوسانات رایج جریان نقدینگی هوشمند دارد و به معنی ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قدرتمند از بازار نیست و هرچه این عدد از 3- کمتر شود خروج نقدینگی هوشمند قوی‌تر خواهد بود و هرچه بیشتر از 3+ باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند قوی به بازار دارد.

اگرچه شاخص کل هفته را صعودی و مثبت سپری کرد اما شاخص فیندو در تمام روزهای معاملاتی عددی منفی را ثبت کرد. بیشترین خروج نقدینگی هوشمند بر اساس شاخص فیندو، در روز چهارشنبه با عدد 9.42- میلیون تومان و کمترین مقدار آن در روز یکشنبه با عدد 0.98- میلیون تومان ثبت شد.

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدنیگی هوشمند را داشتند به این صورت زیر می‌باشد:

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

  • فراورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای( شنفت، شسپا، شرانل و...)
  • محصولات کاغذی ( چکارن، چکاوه و... )
  • فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط ( بورس، تنوین، کالا و... )

 

بیشترین خروج نقدینگی در صنایع زیر مشاهد می‌شود:

  • محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر ( غگرجی، غشهد، غچین و...)
  • کاشی و سرامیک (کپارس، کسعدی، کحافظ و...)
  • استخراج کانه‌های فلزی (کاما، کروی، کمنگنز و ...)

(ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز برای هر صنعت صرفاً مثالی از شرکت‌های آن صنعت است و معنای دیگری ندارد.)

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

  • این هفته یکی از هفته‌هایی بوده است که در کل روزهای معاملاتی، شاهد عددی منفی در شاخص فیندو بودیم
  • بررسی روزهای معاملاتی نشان می‌دهد که بیشترین مقدار شاخص فیندو در این هفته برای صنعت فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط با عدد 56.29+ میلیون تومان در روز شنبه 3 اسفند و کمترین مقدار آن برای صنعت محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر با عدد 68.56- میلیون تومان در روز چهارشنبه 7 اسفند ثبت شده است.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

در هفته‌ای که اتفاقات مهمی از قبیل اضافه شدن ایران به لیست سیاه FATF  (برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

در هفته‌ای که اتفاقات مهمی از قبیل اضافه شدن ایران به لیست سیاه FATF  (برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

در هفته‌ای که اتفاقات مهمی از قبیل اضافه شدن ایران به لیست سیاه FATF  (برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله

نظرات